آموزش نصب دوربین مدار بسته شبکه IP Camera و NVR (عملی)

و اموزش دوربین شبکه Network CCTV و نحوه نصب NVR اموزش دوربین شبکه و ان وی آر، دوربین تحت شبکه آموزش IP آی پی کمرا و NVR و نصب دوربین مداربسته IPC ایپی کمرا تحت شبکه IP و اموزش دوربینهای مداربسته و آموزش نصب و تنظیم و کانفیگ ان وی ار NVR

  IP Camera CCTV & NVR Installation Guide

نحوه نصب و راه اندازی دوربین مداربسته شبکه ip camera

 نصب دوربین مداربسته تحت شبکه یا آی پی کمرا (IP Camera) امروزه به عنوان مبحثی داغ در بازار سیستم های نظارت تصویری در حال رشد روز افزون است. چنانچه خود ما نیز به عنوان وارد کننده دوربین مداربسته و پخش کننده دوربین مدار بسته به همکار همواره سعی کرده ایم تا مدل های مختلف با قابلیت های مختلفی از انواع این دوربین ها را تهیه و در بین همکاران و شرکت های همکار پخش و عرضه کنیم. در این مقاله قصد داریم تا به صورت تصویری و خلاصه وار مطالبی آورده شود که بتواند نحوه راه اندازی دوربین آیپی تحت شبکه و ان وی آر (NVR) را پوشش داده و بتوان به صورت عملی از آن در جهت نصب و راه اندازی دوربینهای شبکه استفاده نمود. سعی شده است تا در بین و انتهای این متن نیز زیر لینک هایی آورده شود که هم باعث شلوغی نشود و هم در صورت علاقه مندی بیشتر بتوانید به صورت کامل تر در صفحات دیگر از آن ها استفاده کنید.

تجهیزات مورد نیاز جهت نصب و راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه (IP):

  1. دوربین مداربسته تحت شبکه یا IPC یا IP Camera (به تعداد مورد نظر)
  2. سوییچ شبکه (که انتخاب با توجه به تعداد دوربین ها و میزان پهنای باند صورت می گیرد)
  3. ذخیره ساز یا NVR شبکه (می تواند از انواع ساده یا POE دار باشد)
  4. کابل شبکه (در انواع پچ کورد آماده و یا CAT های مختلف کابل شبکه)
  5. سوکت شبکه (در صورت عدم استفاده از کابل آماده)
  6. آچار پرس شبکه (تصاویر و فیلم آموزش سوکت زدن شبکه و نحوه پرس زدن سوکت RJ45 کابل شبکه را می توانید از این قسمت مشاهده نمایید)
  7. تستر کابل شبکه

آموزش سوکت زدن کابل شبکهاموزش نصب دوربین شبکه (آیپی کمرا)

 و اما در ارتباط با دوربین های آی پی اینگونه باید بیان کرد که، اساس کار دوربینهای مداربسته شبکه همانند دوربین های مدار بسته نسل قبلی خود یعنی دوربین هاب آنالوگ هستند (مقاله دوربین مدار بسته آنالوگ در اینجا آورده شده است و تفاوت سیستم آنالوگ و شبکه را از اینجــا می توانید دنبال کنید). به عبارت دیگر، توسط لنز بکار رفته در دوربین، تصاویر محیط اسکن شده و به سنسور تصویر برخورد داده می شود. سپس توسط سنسور و پردازنده(هایی) به سیگنال تصویر تبدیل و آماده ارسال و استفاده می شوند. خروجی اصلی دوربین مداربسته آیپی (IP) عموما کانکتوری است (RJ45) که قابلیت اتصال به شبکه به عنوان یک نود (Node) شبکه را دارا است. البته در برخی موارد خروجی BNC نیز برای آن ها در نظر گرفته شده است که در اینجا قصد ورود به جزییات بیشتر و اینکه چگونه این اتفاقات موجب تولید تصویر و تبدیل و بهره برداری می شوند را نداریم و اجازه دهید تا به همین اندازه در اینجا بسنده کنیم و سریعتر به نحوه نصب ان وی آر و دوربین IP بپردازیم.

ذخیره سازی در سیستم مداربسته تحت شبکه توسط ان وی آر ها (NVR) Digital Network Recorder صورت می پذیرد که با توجه به برند و شرکت سازنده برای اهداف متنوعی طراحی، ساخته و عرضه می شوند که دارای قابلیت ها و تعداد ورودی های مختلفی هستند. در زیر شکل سه نمونه از آن ها را می توانید ببینید.

پخش و واردکننده دوربین مداربسته نعیم پردازش

آموزش نصب دوربین مداربسته و ان وی آر نعیم پردازش nvr

نمونه بالا در واقع ان وی آر ی را به نمایش گذاشته است که در آن برای اتصال دوربین ها به آن نیازی به سوییچ نمی باشد. به این نمونه از NVR ها در اصل POE NVR گفته می شود که برای اتصال دوربین با آن می توان توسط یک کابل شبکه مستقیما ارتباط را برقرار ساخت. همچنین این ان وی آر قابلیت تامین تغذیه دوربین شبکه با استفاده از همان تک کابل شبکه ای که جهت نمایش تصویر و کنترل دوربین تحت شبکه بکار می رود را در اختیار قرار می دهد. دقت کنید که در نمونه NVRهای بدون “پی او یی” در صورت نیاز به استفاده از بیش از یک دوربین حتما نیاز به یک سوییچ شبکه برای جمع آوری سیگنال های دوربینها و انتقال به ذخیره ساز “ان وی ار” را خواهند داشت.

آموزش نصب nvr ان وی آر نعیم پردازش وارد کننده و پخش دوربین و دزدگیر

اموزش نصب NVR (ان وی آر) تحت شبکه

دستگاه های NVR همانند نمونه آخر در کارهای معمولی تر کاربری بیشتری دارند و از قیمت هایی به مراتب پایین تر نیز برخوردارند ضمن اینکه این دوربین ها خالق تصاویر به مراتب بهتری را در مقایسه با دوربین های آنالوگ پیشرفت یافته (AHD, HDCVI, HDTVI) خواهند بود.

 اما پس از انتخاب دوربین شبکه مورد نظر با توجه به خصوصیات، انتظارات و کیفیت (می توانید مقالات مربوط به نحوه انتخاب و کیفیت دوربین های شبکه آی پی را نیز بررسی کنید)، بایستی وارد فاز نصب و راه اندازی دوربینهای مدار بسته شویم. برای این منظور توپولوژی های گوناگونی وجود دارد که با توجه به شرایط و محیط نصب و مقدار هزینه اختصاصی جهت پروژه سیستم مداربسته می توان یکی از آن ها را انتخاب کرد. برای مثال استفاده از سرور های دوربین مدار بسته شبکه و استفاده از نرم افزار دوربینمداربسته تحت شبکه. در روش دیگر استفاده از NVR ها برای ذخیره سازی و تجمیع دوربین های شبکه است که آن هم مدل و ساختارهای گوناگونی دارند و در برخی مدلها آنقدر دست کاربر باز است که حتی می توان بر روی آن ها از فرم ورهای (Firm Ware) سفارشی نیز استفاده کرد (مقایسه سروز و NVR در سیستم مدار بسته شبکه را از اینجــا می توانید دنبال کنید).  باز هم اجازه دهید تا سخن را کوتاه کنیم و به سراغ آموزش نصب و کانفیگ NVR و دوربین مدار بسته شبکه هایی بپردازیم که امروزه سهم قابل توجهی از محصولات بازار را به خود اختصاص داده اند و معمولا شامل دوربینهای ۱، ۱٫۳ و ۲ مگاپیکسلی هستند. (مقایسه رزولوشن در دوربین های دیجیتال در اینجا آورده شده است).

آموزش کانفیگ و پیکربندی دوربینهای شبکه و NVR

 برای راه اندازی دوربین های شبکه در وهله اول نیاز به راه اندازی یک بستر شبکه با پهنای باندی متناسب با نیاز و تعداد دوربین ها، فاصله و مشخصات دیگری داریم. در اینجا لازم است تا ارتباطات مابین دوربین ها و دستگاه برقرار شود.

در زیر نحوه یک ارتباط بین دوربین شبکه و NVR را می بینید که دوربین را باید در یکی از پورت های آزاد سوییچ نشان داده شده در شکل زیر جای داد. دقت کنید که اگر تعداد دوربین های شما همسان با تعداد پورت های شبکه نباشد می توانید از سوییچ های با ظرفیت های مختلف و مناسب پروژه خود استفاده کنید.

آموزش نصب دوربین مداربسته و ان وی آر در نعیم پردازش

پس از برقراری ارتباط، به سراغ دوربین(ها) و دستگاه ذخیره ساز ان وی آر می رویم. NVR ها بسته به مدل معمولا دارای یک پورت شبکه در پشت دستگاه هستند که در تصاویر بالا نمونه هایی از آن ها را دیدیم. در مرحله اول بایستی وارد صفحه تنظیمات NVR شده و به منوی شبکه وارد شوید و آی پی دستگاه، مودم و دوربین ها را در یک رنج قرار دهید. معمولا IP دوربین در پشت آن و یا کارتن آن نوشته شده، اما اگر در هر صورت قادر به مشاهده آن نبودید می توانید با استفاده از یک نرم افزار سرچ آی پی آدرس (IP Address) مانند IP Finder، آیپی دوربین شبکه یا دوربین ها را بدست آورید و در پیکربندی آن ها، از آن استفاده نمایید.

   پس ارتباط بین دوربین شبکه ای که قبلا برق آن تامین شده است با دستگاه ان وی ار، بایستی وارد صفحه تنظیمات و سرچ یا جستجوی دستگاه شوید و دوربین مورد نظر را بیابید. در این مرحل دقت کنید که اگر دوربین های مورد استفاده دارای نام کاربری و پسورد هستند در قسمت مربوطه وارد گردند تا پس از اضافه کردن هر کدام از آن ها بتوانند براحتی به دستگاه معرفی گردند.

نعیم پردازش آموزش و فروش عمده همکار دوربین مداربسته شبکه

که پس از آن با انتخاب آن می توانید تنظیمات دیگری از قبیل نام و ساعت و تاریخ را برای آن تنظیم کنید.

پخش فروش واردات و آموزش نصب nvr dvr نعیم پردازش

در پایان تاکیدی که لازم به ذکر آن داریم، انتخاب نوع دوربین شبکه بر اساس موارد مصرف است. دقت کنید که اگر از دوربین های مداربسته شبکه استاندارد در پروژه های خود استفاده ننمایید به احتمال خیلی زیاد پس از نصب شما را با مشکلاتی می تواند درگیر کند که با توجه به درجه حساسبت محل نصب، می تواند مختلف باشد! پس توصیه اکید ما به شما در صورتی که تصمیم به نصب دوربین شبکه گرفته اید و احتمالا از تجربه کمی در این زمینه برخوردارید، این است که حتما از برند های دوربین مداربسته تحت شبکه مرغوب و استاندارد استفاده کنید.

دقت کنید که منظور ما از استاندارد یا مرغوبیت و اعتبار دوربین شبکه اساسا به معنای رزولوشن و کیفیت تصویر نمی باشد. در واقع نوع سنسور تصویر بکار رفته در دوربین، نوع پردازشگر، پروتکل ها و نرم افزار تهیه شده برای یک دوربین شبکه مواردی هستند که نقشی بسیار حیاتی را برای آن بازی می کنند که اگر وقت شود حتما مقالات مفصلی در این باره نیز نشر خواهیم داد. پس به عنوان حسن ختام این مطلب به یاد داشته باشید که در نصب و راه اندازی دوربین مداربسته تحت شبکه و ان وی آر آن نیاز به داشتن دقت بیشتری نسبت به سایر دوربین های با بستر کابل کواکسیال می باشد.

سرور (IP Camera Server) دوربین مداربسته شبکه

و اما در مرحله پیشرفته تر، از سرور دوربین مداربسته در نصب دوربین مداربسته شبکه به جای NVR استفاده می شود که این سرور می تواند به صورت سخت افزاری یا نرم افزاری باشد. همچنین با توجه به تعداد دوربین ها و یا انتظار عمل های خاص و پردازشی استفاده از سرور دوربین شبکه امری ضروری به حساب می آید که برای مثال می توان از تشخیص و ثبت پلاک با دوربین و یا تشخیص چهره با استفاده از دوربین، از آن یاد کرد و بدین گونه است که بر روی یک سرور دوربین مدار بسته تحت شبکه، یک نرم افزار مدیریت تصاویر، برای مثال مایلستون (Milestone) نصب می گردد و سپس پیکربندی دوربین ها بر روی آن صورت می پذیرد. مقالات آن در قسمت “مقالات آموزشی” گرداوری شده است و شاید بنا به هدف شروع اموزش نصب دوربینهای شبکه در این جا، نیاز به تفصیل آن ها نباشد و چنانچه علاقه مند به کسب اطلاعات در این زمینه هستید می توانید به بخش مربوطه و همچنین انتهای همین صفحه مراجعه نمایید.

 

نحوه انتقال تصویر دوربین مدار بسته شبکه (IPC) و NVR

معمولا برای پیکربندی و انتقال تصویر ان وی آر یا انتقال تصاویر دوربینهای آی پی کمرا، درصورتی که قبلا حتی برای یکبار این عمل را با دستگاه های ذخیره ساز آنالوگ انجام داده باشید، کار مشکلی در پیش نخواهید داشت. چرا که عملا پس از ورود سیگنال دوربین های با بستر آنالوگ (AHD، HD-SDI، HD-TVI و HD-CVI و XVI)، مابقی فرایند، به یک سیستم صفر و یک دیجیتالی تبدیل شده و چنانچه قصد بالا آوردن تصویر بر روی یک شبکه باشد، تمام منطق های Network و شبکه برای آن ها نیز صادق است.

برای انتقال تصاویر دوربین های تحت شبکه یا NVR، چندین راه حل وجود دارد. انتقال تصویر با استفاده از IP استاتیک و پورت فورواردینگ، انتقال تصاویر دوربین شبکه بدون آی پی استاتیک و یا انتقال تصویر NVR با استفاده از DDNS از نمونه راهکارهای ارسال تصویر دوربینهای شبکه بر روی موبایل، تبلت یا کامیپوتر است که به تفصیل در ارتباط با هر کدام در جای خود صحبت شده است.

 

در ادامه این روند آموزشی باید به این نکته نیز اشاره داشت که معمولا نصب دوربین شبکه (IP) در مکان هایی که نیاز به اهداف حساستری من جمله مواردی همچون تشخیص پلاک با دوربین های پلاک خوان حرفه ای تحت شبکه، تشخیص چهره و یا مواردی همچون تشخیص حرکت یا لاین کراسینگ مورد استفاده قرار می گیرد. البته این موارد را نیز می توان از دوربین های آنالوگ (کابل کواکسالی در همه پروتکل ها) نیز انتظار داشت، اما زمانی که از واژه حرفه ای قرار است استفاده کنیم قطعا باید به سراغ تحت شبکه ها رفت چراکه در پردازش تصاویر و الگوریتم های اختصاص یافته بسیار با کیفیت تر از انواع آنالوگ خود می باشند.

همچنین گاها ممکن است نیاز به نصب دوربین مداربسته در فواصلی بسیار دورتر از یکدیگر انجام یابد (برای مثال مسافت بالای ۱۰۰۰ متری را در ذهن خود تجسم کنید). در چنین شرایطی اگر بخواهیم از دوربین های مداربسته آنالوگ بر بستر کابل کواکسیال استفاده کنیم، هزینه گزافی باید بابت مهار سازی کابل (حفاری، فلکسی بل و یا لوله های پلی اتیلنی) و همچنین هزینه خود کابل پرداخت شود. اما در صورتیکه از دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده شود می توان براحتی بر فواصل و مسافت های زیاد در یک پروژه از طریق نصب آنتن های وایرلس و لینک شبکه برای دوربین ها مساله را حل نمود که در این صورت وقت بسیار زیادی را صرفه جویی کرده و نگرانی خاصی من باب افت سیگنال تصاویر یا پارگی خط ارتباطی کابلی همچون آنالوگ ها نداریم.

 

.

.

.

 


ورود به صفحه ی

آموزش نصب دوربین مداربسته شبکه (IP Camera)

.


برای فراگیری بهتر نصب دوربین شبکه و ست کردن بر روی NVR می توانید مطالب زیر را نیز مطالعه کنید:

.

راهنمای خرید دوربین مداربسته تحت شبکه ( آی پی IP Camera)

نحوه پیکر بندی دوربین شبکه بر روی NVR

حداکثر متراژ کابل کشی در دوربین مدار بسته تحت شبکه NVR و IP Camera

آموزش تغییر آی پی (IP) در دوربین مداربسته شبکه در NVR

رنگ بندی استاندارد کابل شبکه برای دوربین مداربسته IP

همه چیز در مورد NVR و سرور دوربین مداربسته IP (تحت شبکه)

آموزش فعال سازی تشخیص حرکت در DVR و NVR

پهنای باند (BANDWITH) در دوربین های مداربسته تحت شبکه و دیجیتال

نحوه انتقال تصویر دوربین مداربسته از طریق سیم کارت

انتقال تصویر بدون نیاز به IP آی پی استاتیک دی وی ار

آموزش تغییر IP دوربین تحت شبکه با کامپیوتر

پورت های مورد استفاده در نرم افزارهای انتقال تصویر

آموزش اضافه کردن دوربین های (HILOOK) هایلوک به NVR داهوا DAHUA

.

.

.

 


 


توجه داشته باشید که:

نحوه نصب دوربین شبکه و ست کردن آن ها هم چندان کار مشکلی نیست. فقط کافی است کمی اطلاعات شبکه (Network) خود را در این زمینه بالا برده و در نصب دوربین های تحت شبکه (IP Camera) کمی به جزییات دقت بیشتری داشته باشید.

کافی است تا چند نصب ابتدایی را انجام دهید تا بقول معروف دست شما در این مقوله نیز راه بیافتد. البته دقت داشته باشید که برای انجام و نصب پروژه های دوربین های شبکه حرفه ای تر، که معمولا در آن ها از نرم افزار های CMS و NVR بر روی یک سرور مجزا استفاده می شود نیاز به سپری شدن زمان، تقویت اطلاعات و مقابله با چالش هایی است که درصورتی که هدف شما از شروع فراگیری و آموزش نصب دوربینهای مداربسته شبکه باشد می توانید به آن برسید. پس توصیه ما به شما این است که برای شروع نصب دوربینهای شبکه با یک ان وی آر به جهت ذخیره سازی اطلاعات، استفاده کرده و مرحله به مرحله با توجه به شرایط کاری خود و اهداف پیش روی خود برای ارتقا و رسیدن به جایگاهی که برای خود در ذهن برنامه ریزی کرده اید، حتما کمی علمی تر مطالب را دنبال کنید.

 

 

 

 

نحوه معرفی و تنظیم و ست کردن دوربین شبکه IP Camera به NVR ان وی آر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آموزش شبکه کردن دوربین های مدار بسته 

نحوه آموزش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه

اموزش نصب دوربین ای پی 

ip دوربین مدار بسته 

آموزش نصب nvr و دوربین مدار بسته 

قیمت نصب دوربین IP 

آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته شبکه از طریق اینترنت

 آموزش عملی و تخصصی نصب دوربین ip و nvr

آموزش ست کردن دوربین های شبکه با سوییچ شبکه

نحوه نصب دوربین شبکه و ان وی آر با روتر

 اموزش نصب دوربین مدار بسته شبکه

 آموزش نصب NVR POE

 نحوه نصب ان وی ار

چگونه یک دوربین مداربسته تحت شبکه یا ایپی کمرا را وصل کنیم؟

 اموزش نصب ان وی آر

نحوه نصب سرور دوربین مداربسته شبکه

اموزش فعال کردن تشخیص خط ممنوعه در دوربین مداربسته

 نصب مناسب سوییچ برای دوربین IP و ان وی ار

آموزش نصب آنتن برای دوربین مداربسته تحت شبکه IP و NVR

آموزش نصب دوربین مدار بسته شبکه

آموزش دوربین شبکه

نصب دوربین های IP به دی وی آر

نحوه نصب دوربین های شبکه به NVR

آموزش نصب دوربین شبکه