بررسی سرور و NVR در سیستم مداربسته تحت شبکه

سرور دوربین مداربسته CCTV و NVR در سیستم مداربسته تحت شبکه و ان وی آر.

پخش و واردکننده دوربین مداربسته نعیم پردازش

برای ضبط تصاویر و تنظیمات دوربین های مداربسته تحت شبکه (آی پی کمرا) دو انتخاب اصلی وجود دارد: دستگاه NVR و سرور کامپیوتری که در ذیل به معرفی و مقایسه هر دو سیستم و مقایسه آنها پرداخته خواهد شد.

NVR (Network Video Recorder)

یکی از تجهیزات مورد نیاز سیستم تحت شبکه دستگاه ذخیره ساز “ان وی آر” است (برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد NVR ها اینجا را هم بخوانید).
دستگاه NVR یک سرور جهت سیستم مداربسته شبکه است. این دستگاه به صورت خاص برای استفاده در سیستم های دوربین مدار بسته شبکه طراحی و تولید می شود  و کاربری دیگری ندارد.

Server

سرور یا میزبان نیز یک کامپیوتر عادی با قدرت پردازشی و گرافیکی بالاتر از سیستم های عادی است. (معمولا برای دوربین ها از سرور های حرفه ای به دلیل گران قیمت بودن استفاده نمی شود) این کامپیوتر از طریق شبکه تصاویر دوربین های مداربسته را دریافت و اقدامام به ضبط آن ها می کند و از طریق نرم افزار مدیریت دوربین نصب شده در سرور نیز امکان نمایش و دسترسی به دوربین ها وجود خواهد داشت.

مقایسه ان وی ار (NVR) مداربسته و سرور(SERVER)

قیمت: NVR در مقایسه با سرور به ویژه در پروژه های کوچک دارای قیمت پایین تری می باشد و در پروژه های بزرگ تر با توجه به بالا رفتن تعداد کانال های NVR قیمت آن به سرور نزدیک می شود.
نصب : نحوه نصب و راه اندازیNVR نسبت به سرور ساده تر می باشد. تنها کافی است که یکی از انواع کابل های شبکه دارای سوکت RJ45 را به دستگاه متصل کرده و پس از سرچ دوریبن ها در دستگاه، IP آن ها را تنظیم نمایید. با توجه به اختصاصی بودن عملکرد دستگاه نسبت به دوربین های مداربسته این دستگاه تمامی تنظیمات مورد نیاز برای دوربین ها را دارد و می توان به راحتی از آنها استفاده نمود. ان وی آر های تحت “Onvif” از کابری بهتری برخوردارند. اما سرور نیاز به نصب برنامه های مرتبط با دوربین و تنظیم آن ها دارد که کار را کمی پیچیده و زمان بر، اما حرفه ای تر می کند.
امکان POE: در صورت POE بودن NVR و دوربین تحت شبکه، نیاز به نصب سوئیچ POE به طور کلی حذف و باعث هزینه های مربوطه می شود. دستگاه های NVR می توانند در کنار ضبط و نمایش تصاویر تغذیه دوربین ها را نیز عهده دار باشند اما به شرطی که دستگاه شما دارای خروجی های POE باشد. دستگاه های POE معمولا تا حدی گران قیمت تر از دستگاه های NVR عادی هستند. در صورتی که بخواهید از سرور به صورت POE استفاده کنید حتما باید از سوئیچ POE استفاده گردد که نسبتا پر هزینه تر است.
نرم افزار: دستگاههای NVR معمولا دارای یک نرم افزار ساده و بسیار روان هستند. این نرم افزار تنها ساده ترین تنظیمات و امکانات را در اختیار قرار می دهد. در صورتی که می خواهید از نرم افزارهای پیشرفته تر دوربین تحت شبکه استفاده کنید حتما باید از سرور استفاده شود.
انعطاف پذیری: دستگاه های NVR دارای تعداد مشخصی پورت اتصال برای دوربین ها هستند. در صورت نیاز به تغییر و افزایش دوربین ها مجبور به جایگزینی یک NVR جدید خواهید بود. در مقابل سرور این محدودیت فیزیکی برای اتصال دوربین ها را مرتفع می نماید و تا زمانی که پهنای باند شبکه و قدرت پردازش سرور اجازه دهد می توان دوربین های جدید را اضافه کرد.
کاربردهای دیگر: همان گونه که گفته شد ذخیره ساز NVR به صورت اختصاصی برای استفاده در سیستم های مداربسته طراحی شده و امکان استفاده از آن برای هیچ کاربرد دیگری وجود ندارد در حالی که از سرور دوربین مدار بسته برای کاربری های دیگر نیز می شود استفاده نمود و به طور همزمان از آن برای چندین کار بهره برد.

نتیجه گیری

به طور کلی استفاده از NVR تنها برای پروژه های کوچک و کم هزینه تر توصیه می گردد و در صورت عمل در پروژه حرفه ای به ویژه دسترسی به امکانات خاص نرم افزاری استفاده از سرور شبکه به مراتب مناسب تر و بهتر است که در این صورت باید هزینه آن نیز پرداخت شود. ضمنا اطلاعات تکمیلی در ارتباط با مقایسه NVR و سرور دوربین های شبکه را می توانید از لینک مربوطه مطالعه نمایید.


 مطالب مرتبط:

 

آموزش نصب دوربین مداربسته تحت شبکه (IP)

عوامل مهم در انتخاب دوربین مدار بسته آی پی (IP)

.

.

.

.

.


نعیم پردازش: آموزش دوربین مدار بسته تحت شبکه

لیست قیمت دوربین مدار بسته IP Camera