همه چیز در مورد NVR و سرور دوربین مداربسته IP (تحت شبکه)

سرور شبکه بهتر است یا نصب NVR در نصب دوربین IP Camera و مقایسه تفاوت، معایب و مزیت های ان وی آر با Server دوربین مدار بسته شبکه IPC.

IP Camera Server VS NVR

 

  در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که در یک پروژه دوربین مدار بسته شبکه انتخاب سرور برای دوربین شبکه بهتر است یا NVR و در نهایت بتوانیم با جمع بندی این موضوع و کمک به انتخاب ساده تر تجهیزات برای همکارانی که قصد ورود به عرصه دوربین های های شبکه را دارند برسیم. همان گونه که می دانیم برای ذخیره سازی و ضبط تصاویر دوربینهای مدار بسته IP، یا از سرور دوربین شبکه در یک پروژه می توان استفاده نمود و یا از ان وی آر (NVR). در ارتباط با نحوه عملکرد، بررسی و یا حتی نحوه نصب آن ها در مقالات پیشین هرجند به صورت اختصار توضیحاتی آورده شده است که در این مجال قصد به مقایسه تخصصی تر این دو راه کار ذخیره سازی داریم. توجه نمایید که در ادامه جمع بندی نظرات همکارانی است که تجربه های زیادی در پروژه های نصب دوربین مداربسته شبکه (آی پی کمرا) دارند و امیدواریم که پس از مطالعه مقاله حاضر، به سوالاتی هرچند اندک برای همکاران و علاقه مندان به عرصه دوربین های تحت شبکه پاسخ داده شود.

به نظر می رسد که NVR و سرور کامپیوتری دوربین شبکه هر دو مزایا و معایب خود را دارند که نه می توان به طور قاطع از یکی طرفداری کرد و دیگری را به طور کامل حذف نمود. در واقع می توان بیان کرد که این خصوصیات هم به کارفرما ارتباط دارد و هم به مجری پروژه. اما شاید اینگونه می توان بیان نمود که یک استند الون NVR دردسر های یک سرور کامپیوتری و نرم افرار های نصبی مورد نیاز خود را یا ندارد و یا کمتر دارد، ضمن اینکه به لحاظ قیمت خیلی مناسب تر و مقرون به صرفه تر پروژه جمع خواهد شد. در عین حال نیز باید گفت که نصب یک سرور شبکه برای کاربران حرفه ای و مسلط به رایانه، خیلی بهتر است. به خصوص زمانی که باید تصاویر را از چندین نقطه جمع آوری، انتقال و نهایتا ذخیره نمود. به وسیله ی یک سرور می توان علاوه بر پخش و ضبط تصاویر دریافتی، مدیریت خوبی را نیز بر روی بستر شبکه داشت و خطاهای احتمالی رخ داده در شبکه را به صورت مستقیم و سریعتر عیب یابی کرد.

همچنین می توان کانال و فرکانس رادیو و لینک های وایرلس را بسادگی تغییر داده و مدیریت بهینه تری بر روی آن ها انجام داد. یا با استفاده از ریموت کردن سیستم سرور با نرم افزار های ریموت همانند Any desk و Team Viewer نیز می توان برخی از مشکلات و خطاهای بوجود آمده بر روی سرور مشتری را از راه دور و بدون نیاز به حضور فیزیکی در محیط نصب برطرف نمود. این مزیت نیز شاید زمانی می تواند خودنمایی کند که اگر در زمانی سرور داوون شود و از کار بیافتد، با تعویض قطعه معیوب در زمانی بسیار کوتاه تز زمان مورد نظر جهت تعمیر NVR، مشکل را برطرف کرد .

اما نکته مهمی که در این جا می تواند به صورت کامل نظرات را حتی تا ۱۸۰ درجه نسبت به خود برگرداند! حجم پروژه قابل انجام استو کوچکی یا بزرگی پروژه و تعداد دوربین های مورد استفاده در آن و همچنین رزولوشن دوربینه ا و میزان پهنای باند مورد نیاز برای شبکه عامل مهمی است که باید حتما در انتخاب تجهیزات مناسب برای نصب یک پروژه دوربین مدار بسته آی پی در نظر گرفته شود.

بررسی مزایا و معایب دو سیستم ذخیره ساز دوربین های شبکه یعنی NVR و سرور

NVR

 • هزینه کمتر

 • سیستم عامل لینوکس ( که با حداقل سخت افزار، کار می کند و بالاترین بهره وری را از سخت افزار دریافت می کند).

 • عدم ایجاد خطا در برابر قطعی برق و ریبوت شدن.

 • امنیت بالا

 • سهولت پیاده سازی

 

IP Camera Server

 •  هزینه بالاتر

 • ویندوزی بودن ( که تقریبا با خطاها و هنگ های مکرر آن آشنا بوده ایم مخصوصا برای سرورهای غیرحرفه ای).

 • ویندوز برای ذخیره سازی و مدیریت تصاویر به سخت افزار های قدرتمندتر و درنتیجه گران تر نیازمند است که این امر باعث بالاتر رفتن هزینه ی تمام شده پروژه خواهد شد.

 • عدم پیوستگی و سازگاری در برابر قطع و وصل شدن برق و ریبوت های ناگهانی

 • عدم سهولت در پیاده سازی و دارای هزینه سنگین تر راه اندازی سرور

 • خرید لایسنس نرم افزارهای مدیریت تصاویر در تعداد دوربین های بالا

 

البته همیشه مزیت و معایب اختصاص داده شده و بیان شده در بالا را برای سیستم های تحت شبکه می توان به صورت نسبی دانست. به بیان دیگر ممکن است مزیت عنوان شده برای یک سیستم، عیبی بزرگ برای سیستمی دیگر و با شرایط نصب خود باشد. به عبارت دیگر، عامل مهمی که در استفاده از NVR یا سرور در نصب دوربینهای شبکه نقشی کاملا اساسی را بازی می کند، حجم پروژه و تعداد دوربین های مورد استفاده در آن می باشد.

برای وضوح این موضوع به سه نظر از نظرات افراد باسابقه ای که در زمینه نصب سیستم های تحت شبکه نظارت تصویری صاحب نظر هستند را در زیر جلب می نماییم:

 

نظر اول:

در رابطه با NVR ها ما تجربه کار با دستگاه های ساده مثل داهوا و هایک تا ردلیف و جی وی دی رو داشتیم برای پروژه های کوچیک و پروژه هایی که کاربر نهایی حداقل آشنایی با کامپیوتر رو داره NVR ها حتما بهترین گزینه هستن،
برای پروژه های بزرگ و متوسط ما از “جی وی دی” GVD  و ردلیف ” REDLEAF ” استفاده کردیم که هر دو ویندوزی هستن و پرفرمنس خوبی دارن و بر خلاف نظر دوستمون نه مشکل هنگ کردن دارن نه مشکلی در قطعی برق. همچنین نکته جالب توجه در ردلیف بود که ویندوز امبدد استفاده کرده که بسیار محیط شبیه به لینوکسه و کاربر هیچ دسترسی به سیستم عامل نداره و این قضیه خیلی خوبه موقع تحویل ما چندین بار برقشو قطع و وصل کردیم توی حالت های مختلف و هیچ مشکلی وجود نداشت.

در رابطه با نرم افزارهایی مثل مایلستون (Milestone) و نرم افزار دوربین مداربسته جنتک (Genetec) قطعا خوب هستند اما برای کاربر عمومی بسیار استفاده از آن تا حدی پیچیده و سخت می باشد و عدم تنظیمات دقیق ممکن است خود باعث ایجاد مشکل شود،

در رابطه با نرم افزار های ایرانی هم واقعیت اینست که اکثرا از اوپن سورس های مجانی در تولید آن ها استفاده شده و مشکلات خودشو دارن. امن پایش و شیر دال رو من دیدم با چندتا از مشتریاشون هم صحبت کردم که راضی نبودن، ولی به هرحال استفاده از محصولات ایرانی برای هممون بهتره چون بالاخره اگه ازشون حمایت کنیم قطعا مشکلاتشون حل میشه و بهتر میشن.

 

نظر دوم:

همان طور که می دانید اگر سیستم نظارتی و امنیتی درست نیازسنجی و اجرا بشن بهترین عملکرد رو در یک بازه زمانی طولانی مدت خواهند داشت. از این سو پیش نهاد بلاشک بنده VMS هست. ( البته باز هم به محدوده پروژه هم بستگی داره ( هزینه، تعداد، نیاز مشتری ). بطور مثال نرم افزار مایلستون فقط یه سیستم مدیریت تصاویر نیست بلکه یک راهکار جامع امنیتی نظارتی می باشد.
اگر در نیازسنجی یک راهکار امنیتی نظارتی مواردی چون آینده نگری، زیرساخت ها، سازگاری، پشتیبانی… در نظر گرفته شود با مشکلاتی که اعلام شده مواجه نخواهند شد. شما با یک NVR یه تعدادی دوربین رو مدیریت خواهید کرد ولی با یک راهکار نظارتی چون مایلستون چندین سایت رو بصورت یکپارچه و با امکانات خیره کننده مدیریت خواهید کرد.
بطور مثال: با نرم افزار مایلستون، می توان ۵۰۰ دوربین انالوگ و IP از برندهای مختلف دوربین را در یک سایت روی یک سرور مدیریت کرد (پروژه اجرا شده). لازم به ذکر است تجربه کار با نرم افزارهایی چون Genetec , Axxon , iVMS … نیز برتری راهکاری برند مایلستون رو نسبت به NVR به صورت عملکردی اثبات کرده است.

نظر سوم:

من با نرم افزار و NVR هر دو پروژه هایی رو انجام دادم و تقریبا اکثر تجربیات دوستان که قبلا فرستادن رو قبول دارم. اما نکته ای که هنوز کسی اعلام نکرده اینه که اگر تعداد دوربین زیاد بشه و به قول شبکه کارها BROAD CAST شبکه زیاد بشه و بالا بره مجبور به استفاده از کامپیوتر و نرم افزار و تجهیزاتی مثل میکروتیک هستیم که بتونیم رنج آی پی آدرس های متفاوتی رو به دوربین های هر منطقه بدیم و روی میکروتیک با ROUT و NAT و … استفاده کنیم و تاخیر و DELAY رو کم کنیم.
و وقتی تعداد رنج های آی پی زیاد شد و پورت میکروتیک کم آوردیم، اونوقت مجبوریم کیس کامپیوتر بگذاریم روی پورت شبکه. کیس کامپیوتر چند تا رنج مختلف اضافه کنیم که این مورد اما در NVR نمیشه روی پورتش چندتا رنج آی پی متفاوت ست کرد. از طرفی دیگه سرورهای پرقدرت مثل HP داریم که مثلا چهار تا پورت گیگا بیتی شبکه دارن و ریسورس های بسیار قوی که برای مثال های هوشمند و SMART و … . در صورتی که از نرم افزار سرور دوربین مدار بسته حرفه ای استفاده کنیم، مناسب تر از NVR هست. بعبارت دیگر:

پروژه بزرگ و تعداد زیاد دوربین = سرور و نرم افزار
پروژه کوچک و متوسط = NVR

 

در انتها به منظور جمع بندی، برای انجام پروژه های کوچکتر و مشتریان با سطح سواد کامپیوتری کم، دستگاه Nvr پیشنهاد می شود.

 


مطالب مرتبط:

 

قابلیت های نرم افزارهای مایلستون (Milestone) در نسخه جدید

آموزش نصب دوربین مدار بسته شبکه IP Camera و NVR (عملی)

 

 

 

 

آمورش دوربین مداربسته IP Camera تحت شبکه و نصب nvr