انواع چیپ تصویر دوربین و سنسور تصویر در دوربین های مداربسته AHD

برد و سنسور تصویر در دوربین های AHD و مقایسه سنسور های تصویر در دوربین های مداربسته و پردازنده دوربین مدار بسته

AHD IMAGE SENSOR & PCB

پخش عمده ماژول دوربین مدار بسته عمده شماره برد و سنسور

    در ساخت و کیفیت خروجی دوربین های مداربسته از انواع مختلف سنسور های تصویر استفاده می شود که مثلا در عمل اگر خروجی تصاویر دوربین های ۱ مگاپیکسلی AHD را با سنسورهای مختلف در چندین دوربین مختلف مشاهده و مقایسه کنیم، شاهد تفاوت کیفیت در این دوربین های مداربسته هم رزولوشن از لحاظ تئوری خواهیم بود.

در بازار امروزی سیستم مداربسته زمانی که برای خرید مراجعه می کنیم به وفور با عبارات مختلفی که از سوی فروشنده مطرح می شود روبرو می شویم که گاها یا ما را متقاعد به خوبی محصول و خرید می کنند و یا سردرگمی!  چرا که دوربین های تهیه شده با هر کدام از انواع این سنسورها دارای اختلاف قیمت می باشند.

در این مقاله قصد داریم تا با چند سنسور دوربین مداربسته ای که در حال حاظر بیشتر در بازار یافت می شود و روی دوربین ها سوار شده آشنا شویم. سعی شده است تا در زیر بررسی تخصصی تر از انواع چیپ های تصویری در دوربینهای مداربسته AHD و شبکه صورت گیرد.

سنسور های Aptina:

در ابتدا باید از سنسور تصویر دوربین مداربسته اپتینا ساخت شرکت (APTINA) یاد کرد که در دوربین ها با شماره زیر بیشتر استفاده می شود.

سنسور اپتینا 0130 و 0313 برد و ماژول دوربین مداربسته AHD فروش عمده نعیم پردازش npico.ir

سنسور AR0141 1/4″ 720p یک تصویر یک ۱ مگاپیکسلی را در خروجی دوربین های AHD برای ما ایجاد می کند و سنسور از نوع Aptina AR0130 1/3 یک تصویر ۱٫۳ مگاپیکسلی را تولید می کند. بنابراین دقت کنید که اگر از سنسور تصویر اپتینای AR0141 در تولید یک دوربین استفاده شده است نباید چیزی جز یک مگاپیکسل که در حدود ۱۰۰۰ تی وی لاین به صورت تقریبی می شود، انتظار داشت حتی اگر لیبل آن بیانگر ۱٫۳ مگاپیکسلی بودن آن باشد!!!

در حقیقیت هزینه ساخت پردازنده های اپتینا AR0130 ،AR0141 و AR0230 نسبت به بردهای دوربین مدار بسته Sony از قیمتی پایینتر و  در برابر برد OV امنی ویژن دارای قیمتی بالاتر می باشند. کیفیت تصویر این سنسورها از بردهای دوربین Sony پایینتر و از سنسورهای امنی ویژن بالاتر می باشند.

 کیفیت های ایجاد شده توسط این بوردهای دوربین نیز به قرار زیر است:

برد AR0141: کیفیت تصویر ۷۲۰P، که تصویری در ابعاد ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل ایجاد می کند.

برد AR0130: کیفیت تصویر ۹۶۰P، که تصویری در ابعاد ۹۶۰*۱۲۸۰ پیکسل ایجاد می کند ( رزولوشنی در حدود ۱٫۳ مگاپیکسل)

برد AR0230: کیفیت تصویر ۱۰۸۸P، که تصویری در ابعاد ۱۰۸۸*۱۹۲۸ پیکسل ایجاد می کند ( رزولوشن تصویر ۲٫۱ مگاپیکسل)


سنسور های OMNI VISION

و در ادامه می توان از سنسور تصویری امنی ویژن ساخت شرکت OMNIVISION نام برد که دارای شماره های مختلف در نوع سنسور است.

سنسور و برد دوربین امنی ویژن نعیم پردازش npico.ir

 این پردازنده شامل چیپ های OVP921 و OVP7200 می باشد. در ساخت سنسور های امنی ویژن از مایعی کریستالی استفاده شده است که این مایع باعث ثبات تصویر می شود. هزینه ساخت این چیپ های تصویر از سونی و اپتینا به مراتب پایین تر است که در نتیجه دوربین های تولید شده با این سنسورها از قیمتی پایین تر برخوردارند و همچنین در رابطه با کیفیت تصویر و ساخت این چیپ ها می توان بیان نمود که نسبت به چیپ های تصویر Sony و Aptina پایینتر می باشد.

سنسور تصویر به کارگرفته در ساخت دوربین مداربسته با شماره  Omni Vision OV9712 1/4”  یک تصویر ۱ مگاپیکسلی را در خروجی خود ایجاد خواهد کرد و یا سنسور  Omni Vision OV2710 1/3” که ایجاد کننده تصویری دو ۲ مگاپیکسلی یعنی ۱۰۸۰p برای دوربین ای اچ دی AHD بکار رفته در آن خواهد کرد.


سنسور های Sony:

از سنسور دیگری که به وفور در دوربین های اصطلاح بازاری اچ دی HD استفاده می شود، سنسور شرکت محبوب سونی SONY در دوربین های مدار بسته است.

سنسورهای نصویر سونی نسبت به دیگر سنسورهای دوربین های مداربسته AHD از کیفیت تصویر و سخت افزار بالاتری برخوردار است، اما از نظر هزینه، قیمتی بالاتر را در بین چیپ های دیگر دارا می باشد.

سنسور و برد سونی دوربین مداربسته AHD فروش عمده نعیم پردازش npico.ir

بر این اساس اگر از سنسور سونی از نوع EXMOR و با شماره SONY IMX225 1/3 استفاده شده باشد انتظار یک خروجی ۱٫۳مگاپیکسلی (دقیق تر ۱٫۲۷ مگاپیکسل) را داریم. سنسور دوربین مداربسته سونی با شماره SONY IMX238 1/3 نیز مجددا یک تصویر ۱٫۳ مگاپیکسلی (دقیق تر ۱٫۳۷ مگا پیکسل) را  در دوربین تحت شبکه و دوربین AHD ارائه خواهد نمود. 

همچنین نمونه دیگری از سنسور ساخت شرکت سونی با شماره  SONY IMX322 1/3 ایجادگر تصاویر با رزولوشن دو مگاپیکسلی هستند که در دوربین های مدار بسته شبکه نیز کاربرد دارند.  توانایی ایجاد تصاویر این چیپ ها را نیز می توان با ابعاد پیکسلی زیر بیان نمود:

کیفیت تصویر ۹۶۰P، تصویری در ابعاد ۹۶۰*۱۲۸۰ پیکسل ایجاد می کند ( رزولوشن تصویر ۱٫۳ مگاپیکسل)

کیفیت تصویر ۱۰۸۰P، که تصویری در ابعاد ۱۰۸۰*۱۹۲۰ پیکسل ایجاد می کند ( رزولوشن تصویر ۲ مگاپیکسل)

همچنین در این نمونه از سنسور، تنظیمات انجام شده توسط منوی OSD دوربین ملموس می باشند که تصاویر دارای کیفیتی مناسب نسبت به سنسورهای تصویر امنی ویژن OV و یا اپتینا Aptina از کیفیتی به مراتب بالاتر برخوردارند. به واقع دوربین های مداربسته با پردازنده سونی کیفیت بالایی دارند و طبق تجربه، این نمونه از سنسورها در صورتی که واقعی باشند و از درجه کیفی A در ساخت دوربین مداربسته استفاده شده باشد نیز دارای کیفیت تصویری ماندگاری خواهند بود.

پس به صورت جمع بندی می توان اینگونه بیان نمود که اگر بدنبال دوربینی با کیفیت بالا از و با دوام می باشید می توانید روی دوربین های تولیدی با این سنسور های شرکت سونی نیز حساب باز کنید اگرچه می بایست اندک هزینه ای بالاتر را پرداخت نمایید.

در ایجاد کیفیت خروجی مطلوب در یک دوربین مداربسته، پردازشگر یا چیپ دوربین نیز نقش بسزایی دارد. برای مثال پردازشگر نکست چیپ NEXTCHIP، پردازشگری است که در تولید دوربین های مداربسته AHD و یا  دوربین های شبکه به کار می رود.

پردازنده نکست چیپ دوربین مداربسته پخش عمده نعیم پردازش npico.ir

به عنوان مثال پردازشگر  Nextchip NVP2430H/2431H و یا  Nextchip NVP2440H/2441H از انواع این پردازش گر ها می باشند.

پخش دوربین مداربسته شبکه و AHD

هرکدام از سنسورهای تصویری فوق کیفیت خروجی متفاوتی به همراه دارند که در جدول زیر که پس از بروزرسانی این مقاله تهیه شده است به صورت خلاصه شماری از شماره سنسور تصویر دوربین  و شماره بردهای دوربینهای مدار بسته که سهم بیشتری را در بازار به خود اختصاص داده و کیفیت های اچ دی را تولید می کنند آورده شده است.

بررسی انواع سنسور و بردهای دوربین مدار بسته پخش همکار عمده نعیم پردازش npico.ir

 

 

بزودی اطلاعات مربوط به PCB ها و چیپ های دوربین های AHD با کیفیت سه (۳) و چهار (۴) و پنج (۵) مگاپیکسلی اضافه خواهند شد…

 


در تصویر زیر، نمونه سنسورهای تصویر بیشتر بکار رفته در دوربین های مدار بسته AHD را می توانید برای مقایسه و بررسی بیشتر مشاهده کنید.

سنسورهای تصویر دوربین AHD و انواع مختلف آن

 

تحلیل سنسور دوربین مدار بسته AHD با رزولوشن ۵ مگاپیکسل بزودی در اینجا اضافه خواهد شد.

 


جهت اطلاع از قیمت برد و ماژول و خرید PCB و قطعات مونتاژ دوربین مدار بسته می توانید به اینجــــا مراجعه کنید.


مطالب مرتبط:

.

مقایسه پردازشگرهای DVR و NVR (Hisilicon، Grain Media و… )

دوربین مداربسته HD-TVI چیست؟

مقایسه دوربین HD-TVI و  HD-CVI

مقایسه دوربین HD-SDI و HD-TVI

آی آر کات فیلتر IR cut در دوربین مداربسته چیست؟

تکنولوژی CCD در دوربین مداربسته چیست؟

تکنولوژی HD-SDI در دوربین مداربسته چیست؟

 


ورود به صفحه:

آموزش دوربین مداربسته


 

 

.

.

.

.

.

.

.

 

 

نعیم پردازش: پخش عمده همکار انواع دوربین مدار بسته

نعیم پردازش:آموزش دوربین مداربسته

.


 

آموزش دوربین مداربسته

آموزش سیستم هوشمند و خانه هوشمند

آموزشگاه و اموزشگاه دوربین مدار بسته

مشخصات و شماره ماژول و برد تصویر در پی سی بی PCB و برد دوربین مدار بسته

سنسور تصویر دوربین های مداربسته AHD

 سنسور و شماره برد دوربین ahd و ip

سنسور دوربین (Image Sensor)