آموزش عملی و تصویری سوکت زدن کابل شبکه برای دوربین و NVR

آموزش سوکت زدن کایل شبکه جهت دوربین مدار بسته تحت شبکه ip camera و نحوه سوکت زنی کابل شبکه و طریقه نصب سوکت برای کابل شبکه sftp و utp با استفاده از آچار شبکه و فروش و پخش عمده آچار شبکه دوربین مداربسته و نحوه سوکت زدن سوکت تلفن و اموزش نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته تحت شبکه.

Network Cable Crimping and How to make Ethernet Cable

آموزش نحوه سوکت زدن کابل شبکه نعیم پردازش اموزش و پخش عمده دوربین شبکه , nvr

 

   همه ی ما تاکنون حداقل برای یک مرتبه با کابل شبکه سرو کار داشته ایم. کابلی که اتصال مابین کامپیوتر و لپتاپ شما با مودم را بر قرار می کند یکی از انواع کابل شبکه است که به آن پچ کورد (Pach cord) شبکه نیز گفته می شود که در واقع شامل متراژی مشخص از کابل شبکه (فارغ از کیفیت و سری کابل شبکه) به همراه دو عدد سوکت شبکه است که در کارخانه به صورت آماده برای راحتی استفاده در آمده است.

پچ کورد آماده کابل شبکه و نحوه سوکت زدن کابل شبکه با آچار

در ادامه سلسله آموزش های نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه، امروز قصد داریم تا در این مقاله به آموزش نحوه سوکت زدن کابل شبکه بپردازیم. اگر بخواهیم در ارتباط با کاربرد و اهمیت سوکت زنی کابل شبکه صحبت کنیم، می توان با تصور یک مثال به تشریح آن بپردازیم. تصور کنید که پروژه ای قصد راه اندازی ۴ دوربین تحت شبکه را دارید که ۲ تای آن ها در فاصله ۱۵ و ۲۰ متری تا دستگاه NVR قرار دارند و مابقی آن ها در فواصل ۶۰ و ۸۵ متری تا دستگاه ان وی آر، واقع شده باشند. در این صورت اگر سری به بازار بزنید خواهید دید که پچ کوردهای آماده شبکه تنها در متراژهای خاصی به صورت انبوه تولید می شوند و بنابراین با توجه به مسافت و متراژ مد نظر شما در این مثال یا نایاب است و یا نهایتا با مشقت زیاد می توان آن را در بازار و با قیمت ناعادلانه یافت. در این حالت با در اختیار داشتن یک آچار سوکت شبکه و مقداری کابل شبکه به همراه سوکت های آن، براحتی خواهید توانست کایل مد نظر خود را درست کنید که در اصطلاح به این کار سوکت زدن کابل شبکه گفته می شود.

آچار پرس شبکه جهت سوکت زدن کابل شبکه

البته بعد مسافت که در مثال بالا بدان اشاره شد تنها بخشی از محدودیت هایی است که ما را وادار به ساخت یک کابل شبکه با استفاده از آچار پرس شبکه مخصوص آن می کند. در واقع در عمل، با توجه به محل پروژه به لحاظ بیرونی بودن یا داخلی بودن فضای نصب، میزان نویز دار بودن محیط و عواملی همچون نیاز به پهنای باند بهینه ما را ملزم می کند که با تهیه کابل شبکه دلخواه با توجه به محل، آن را در اندازه مورد نیاز تولید کنیم. پس برای ساخت کابل شبکه با ما همراه باشید.

نحوه تولید کابل شبکه و آموزش سوکت زدن کایلهای شبکه

جهت ساخت یک کابل شبکه به طول دلخواه به موارد زیر نیاز است:

آموزش سوکت زدن کابل شبکه

برای این منظور می توان از کابل های CAT 5 و یا کابل شبکه CAT 6 استفاده نمود که قطعا توصیه ما استفاده از کابل کت ۶ می باشد.

به طور کلی دو نوع سوکت زنی در کابل های شبکه مرسوم است، مستقیم و متقاطع (کراس).

نحوه ساخت کابل شبکه کراس و مستقیم در زمان پرس با آچار شبکه و سوکت زدن شبکه

کابل شبکه مستقیم (Straight): رنگ بندی رشته زوج های کابل شبکه در این نوع به گونه ای باید باشد که در هر دو سمت کابل، همانند یکدیگر در سوکت قرار گرفته شده باشند. بدین صورت که همان ترکیب رنگی که در یک سر کابل رعایت شده است در طرف دیگر هم رعایت می شود. برای کابل های پچ کورد شبکه آماده استفاده می شود و در بحث دوربین مدار بسته از همین نوع استفاده می شود.

– متقاطع (کراس) Cross Over: این نوع کابل برای شبکه کردن مستقیم دو کامپیوتر (یا دستگاه) بدون دخالت هاب یا سوییچ مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه سوکت زدن کابل شبکه:

 با استفاده از سیم لخت کن یا سیم چین تقریبا به اندازه ی ۲٫۵ سانتیمتر از روکش کابل شبکه را بردارید. (اگر برای اولین بار می خواهید این کار را انجام دهید بهتر است تا کمی بیشتر قسمت پی وی سی کابل برداشته شود تا راحت تر بتوانید مراحل را انجام دهید).

aid1393382-728px-Crimp-Cat-5-Step-4-Version-2

زوج کابل ها را از یکدیگر جدا کنید. با دقت و با استفاده از انگشتانتان یا کمک یک ابزار گرد همانند فازمتر سیم ها را صاف کنید، ترتیب رنگ مستقیم را رعایت کنید و سیم ها را بین انگشتانتان نگه دارید و با استفاده از سیم چین سر سیم ها را بچینید و هم اندازه کنید. دقت داشته باشد که مسیر هر سیم مستقیم باشد و به هم تابیده نباشد. زیرا هنگام داخل کردن آنها به سوکت به مشکل بر خواهید خورد. در حالی که سمت بدون زائده سوکت شبکه را به سمت خود گرفته اید، سیم ها را به آرامی وارد پین های سوکت کنید.

در مرحله بعد نوبت به آن رسیده است که سوکت خود را با آچار شبکه پرس کنید برای این کار سر سوکت را در محل سوکت ۸P قرار دهید و آن را پرس کنید. با تکرار همین مراحل برای سر دیگر کابل می توانید یک کابل شبکه با متراژ و کیفیت دلخواه خود بسازید. در شکل زیر مراحل یاد شده در بالا را به صورت تصویری آورده ایم.

فیلم آموزش سوکت زدن کابل شبکه با آچار شبکه

سوکت زدن یک کابل شبکه دقیق و خوب را در شکل زیر می بینید:

نحوه سوکت زدن صحیح کابل شبکه با آچار پرس - نعیم پردازش آموزش شبکه

  • اشتباه ۱: توجه داشته باشید روکش کابل مانند عکس زیر نباید بیرون سوکت بماند.

 پرس کردن سوکت کابل شبکه با آچار شبکه

  • اشتباه ۲: دقت کنید همه ی سیم ها به انتهای سوکت برسند و مانند عکس زیر نباشند.

سوکت ردن صحیح کابل شبکه با اچار پرس

راه حل دیگر ساخت کابل شبکه، استفاده از کیستون می باشد که معمولا در کارهای شبکه ای بزرگتر و حرفه ای تر استفاده می شود. با استفاده از کیستون شبکه می توان کابل را از پچ پنل به سایر نود (Node) ها منتقل کرد که در شکل زیر به صورت تصویری نحوه کیستون زدن کابل شبکه را می بینید:

ساخت کابل شبکه با استفاده از کیستون

بهتر است همیشه قبل از سوکت زدم کابل شبکه با استفاده از یک تستر مناسب در ابتدا از سالم بودن کابل خود اطمینان یابید تا در صورت بروز مشکل در مراحل بعدی بتوانید براحتی آن را عیب یابی کنید.


فیلم آموزش کامل نحوه سوکت زدن کابل شبکه

(برای مشاهده فیلم آموزش سوکت زدن کابل شبکه اینـــجا کلیک کنید)

 


مطالب مرتبط:

.

نکاتی کاربردی در انتخاب سوییچ مناسب دوربین مدار بسته شبکه

دوربین شبکه ONVIF چیست؟

نحوه تعویض کابل OSD (منو دار) در دوربین مدار بسته

رنگ بندی استاندارد کابل شبکه برای دوربین مداربسته IP

پهنای باند (Bandwidth) در دوربین های مداربسته تحت شبکه و دیجیتال

 

 

 

 

.

.

 

 


نعیم پردازش: آموزش تخصصی نصب دوربین مدار بسته

واردات، فروش و پخش عمده دوربین مدار بسته شبکه، NVR و DVR

سوکت زدن کابل شبکه و نحوه درست و آموزش زدن سوکت کابل شبکه