کیفیت تصویر در دوربین های مداربسته شبکه

رزولوشن تصویر دوربین مدار بسته و resolution تصویر دوربین مدار بسته

پخش و فروش همکار دوربین مدار بسته نعیم پردازش آموزش

روزولوشن تصویر در دوربین های مداربسته شبکه و دوربین های نسل جدید مانند دوربین مدار بسته (AHD)، دوربین مدار بسته (HD-SDI)،  دوربین (HD-CVI)،  دوربین (HD-TVI) و …  در واقع المانی است که از طریق آن میزان تشخیص جزئیات در تصاویر را مقایسه می کنند.

همانگونه که قبلا در مطلب های قبلی نیز اشاره شده، در دوربین های مداربسته انالوگ که نوع رایج تر از دوربینهای مداربسته است روزولشن تصویر از طریق واحد تیوی لاین TVL نشان داده می شود. این تفکیک پذیری می تواند در عمل تا ۷۲۰TVL باشد. البته ممکن است دوریبن هایی با روزولوشن بالاتر از ۷۲۰ نیز را ببینید ولی بالاترین روزولشن قابل انتقال از طریق سیستم انالوگ در حد ۷۲۰ TVL محدود می شود مگر اینکه از سیستم های خاص نامبرده شده از بالا استفاده گردد.

در سیستم های دیجیتال که سیستم مداربسته شبکه نیز بخشی از آن است هیچ گونه محدودیتی از نظر تئوریک برای رزولوشن تصویر وجود ندارد اما در حال حاضر دوربین های مداربسته شبکه با کیفیت تا ۲۰ مگا پیکسل نیز ساخته می شوند و در ایران دوربین های تا ۱۲ مگا پیکسل در دسترس هستند.

رزولوشن های رایج برای تصویر دوربین های مداربسته شبکه به صورت زیر می توان اشاره کرد:

 

۵مگا پیکسل: ۲۵۹۲×۱۹۴۴

۳مگا پیکسل: ۲۰۴۸×۱۵۳۶

۲مگا پیکسل: ۱۶۰۰×۱۲۰۰

۱مگا پیکسل: ۱۲۸۰×۹۶۰

VGA روزولوشن: ۶۴۰×۴۸۰

 

دقت کنید که چیزی که در بازار به عنوان “کیفیت” یک دوربین مصطلح شده در واقع همان رزولوشن سنسور تصوید دوربین مداربسته و ذکر این نکته نیز مفید فایده است که ممکن است لنز بکار رفته در ساخت یک دوربین مداربسته از رزولوشن بالاتری نسبت به سنسور تصویر آن انتخاب شده باشد. برای نمونه ممکن است یک  لنز ۳ مگاپیکسلی بر روی دوربین با سنسور مثلا “سونی” ۲ مگاپیکسلی سوار شده باشد.


مطالب مرتبط:

 

تفاوت دوربین مداربسته AHD-H و AHD-L و AHD-M

مقایسه دوربین HD-SDI و HD-TVI

مقایسه دوربین HD-TVI و  HD-CVI

 

 


 

آموزش نصب دوربین مدار بسته شبکه و آنالوگ

نعیم پردازش: واردات، تولید و فروش عمده و پخش همکار دوربین مداربسته و تجهیزات اعلام سرقت و دزدگیر اماکن