H.265+ در دوربین مداربسته

کدک H.265 در دوربین مداربسته یا NVR به چه معناست و معنای H.265+ پلاس در دوربین شبکه چیست؟

H.265 & H.265+ IP Camera and DVR or NVR

Hilook & Hikvision Image Compression

همه ما با فشرده سازی و مفهوم آن بدرستی آشنایی داریم و روزانه به وفور حتی شاید بدون اینکه متوجه آن باشیم در حال بکارگیری این اصل هستیم. مثلا تصور کنید که برای منزل در حالی که میهمانی بزرگی مانند جشن تولد فرزندتان در پیش است، قرار است تا خرید زیادی را انجام دهید. پس از انجام خرید مثلا از فروشگاهی که تمام مایحتاج مورد نیاز میهمانی شما را تامین نموده است، نیاز است تا این اقلام را در صندوق عقب خودروی ۲۰۶ هاچبک! خود جا دهید. اما با انبوهی از سیفی جات، میوه و خوراکی های دیگر خریداری شده مواجه هستید که بنظر نمی آید بتوانید همه ی آن ها را تنها در صندوق عقب خودرو جای دهید. اما به یکباره تصمیم به جاسازی اقلام خریداری شده منتهی با نظم خاصی درون صندوق می نمایید و نهایتا می بینید که موفق شدید بدون اشغال حجم اضافه تری از فضای سرنشینان خودروی خود، تمامی آن ها را جای داده و به منزل برای یک میزبانی عالی منتقل کنید!

بیایید کمی مثال خود را به مجموعه سیستم های نظارت تصویری که نوعی تبدیل به بخشی از زندگی روزمره ما شده است، بسط دهیم. در واقع به چنین رفتاری در چنین سیستم هایی فشرده سازی تصویر یا Image Compression گفته می شود. قصه از این قرار است که دستگاه های ذخیره ساز (DVR یا NVR ) پس از جمع آوری سیگنال های تصاویر دوربین های مداربسته، نیاز دارند تا آن ها را برای استفاده در مواقع مورد نیاز بهینه تر کنند. یکی از این کاربردها، ضبط تصاویر دوربین مدار بسته بر روی هارد دیسکی است که اتفاقا حجم محدودی هم دارد. پس ما باید راه کاری را ارائه نماییم که بتوانیم بیشتری بازدهی را از این محدودیت قابل دسترس داشته باشیم و باتوجه به اینکه امروزه هارد دیسک های با حجم بالاتر عموما قیمت هارد دیسک بسیار بالاتر را نیز به خود اختصاص داده اند، این امر بسیار حیاتی به نظر می رسد.

پس ما بدنبال راه حلی هستیم که مثلا ذخیره یک ماهه تصاویر دوربین مداربسته نصب شده به تعداد معین را در حجم هارد کمتری برای ما رقم بزند که با این عمل هزینه تمام شده پروژه قطعا کاهش چشمگیری خواهد داشت، به این خصوصیت در سیستم های نظارت تصویری اصلاحا فشرده سازی تصویر DVR یا ان وی آر گفته می شود که با معروف ترین آن ها یعنی H.264 (AVC) نیز قطعا آشنا هستید (بگذریم از این که که برای خالی نبودن عریضه، یر روی برخی از دستگاه های نونیم چینی عبارت H.264 چاپ شده و برخی از همکاران و نصابان عزیر هم تصور می کنند که H.264 نام برند این گونه دستگاه ها است!!). اما روند فشرده سازی از همان بدو تولد DVR ها متولد شد. JMPEG، MPEG و MPEG4 از نمونه های اولیه فشرده سازی در DVR و دوربینهای مداربسته بودند که با اشغال حجم زیاد هارد به سرعت جای خود را به H.264 دادند. پس از آن H.264+ نیز متولد شد که با فشرده سازی بهتر و اشغال کمتر حجم هارد توانست سنگ بنای کدک فشرده ساز H.265 یا HEVC (High Efficiency Video Coding) باشد که در مقایسه با AVC H.264 فشرده سازی نرخ بیت دو برابری را برای یک سطح کیفی یکسان تصویر مهیا می سازد و به نوعی توانست انقلابی را در این زمینه ایجاد کند. تصور کنید که مشتری شما با توجه به کیفیت دوربین های انتخابی در پروژه نیاز به ضبط تصاویر یکماهه داشته باشد و شما ۴ ترابایت هارد دیسک برای او در نظر گرفته اید، حال دستگاهی تهیه می کنید که از فشرده ساز H.265 پشتیبانی میک ند و در نتیجه شما در این حالت برای ذخیره یکماهه همان تصاویر با همان کیفیت، تنها نیاز به هارد دیسکی با حجم ۲ ترا بایت خواهید داشت که میزان صرفه جویی در هزینه هارد بخوبی مشهود و محسوس خواهد بود.

بررسی دقیق تر فشرده ساز H.265

H.265 مخفف High Efficiency Video Coding ورژن ۲۶۵ و به معنی کدگذاری ویدیویی پربازده (HEVC) می باشد. H.265 یکی از استانداردهای فشرده سازی تصاویر می باشد که اخیرا جایگزین نسل قبلی خود یعنی H.264 یا همان AVC شده است. این استاندارد فشرده سازی نسبت به نسل قبلی خود دارای نرخ فشرده سازی تا ۲ برابر بیشتر در همان سطح کیفیت می باشد و یا می تواند افزایش کیفیت تصویر را با حفظ نرخ بیت قبلی موجب شود. این استاندارد از تصاویر تا رزولوشن ۸۱۹۲×۴۳۲۰ پشتیبانی می کند و به راحتی می تواند پشتیبانی خود را از دوربین های مداربسته ۴K و ۸K انجام دهد.

با توجه به اینکه حجم داده ها و استانداردهای ذخیره سازی همواره از دغدغه های مهم کارفرما و پیمان کاران در طراحی و انتخاب دستگاه های ذخیره سازی تصاویر دوربین مداربسته می باشد، با استفاده از فشرده ساز H.265 می توان تصاویر را با نصف حجم استاندارد H.264 ذخیره نمود و تصاویر را در مدت زمان بیشتری بر روی هارددیسک ذخیره سازی گرد و درنتیجه هزینه را در چنین پروژه هایی به شدت کاهش داد. فرمت H.265 به زودی جایگزین فرمت قبلی فشرده سازی خواهد شد و انواع دوربین مداربسته تحت شبکه، دستگاه های ذخیره سازی تصاویر مداربسته مانند دستگاه های DVR و NVR به این استاندارد جدید مجهز خواهند شد.

در حال حاضر کیفیت تصویر ارائه شده توسط دستگاه های ذخیره سازی مدار بسته با استاندارد H.265 نسبت به نسل قبلی خود یکسان می باشد اما حجم تصاویر آنها تا ۵۰ درصد نسبت به نسل قبلی کاهش پیدا کرده است و این کاهش حجم کمک زیادی را به فناوری تحت شبکه IP CAMERA که حجم تصاویر به دلیل کیفیت بالای رزولشن آن ها بسیار زیاد می باشد، نموده است و ذخیره سازی و بازبینی تصاویر را آسانتر کرده است که پیش بینی می شود به زودی دوربین مداربسته و تجهیزات ذخیره سازی شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته مختلف نیز به این فناوری جدید مجهز و با کاهش هزینه، زمان ذخیره سازی تصاویر دوربین های مدار بسته را افزایش دهند.


مطالب مرتبط:

دوربین مداربسته و فریم در ثانیه (FPS)

رنگ بندی مختلف هارد وسترن دیجیتال WD

همه چیز در مورد NVR و سرور دوربین مداربسته IP (تحت شبکه)

آموزش تغییر IP دوربین تحت شبکه با کامپیوتر


نعیم پردازش: واردات، پخش و فروش دوربین مدار بسته تحت شبکه، DVR و NVR با فرمت H.265