H.265 در دوربین مداربسته چیست؟

H-265-HEVC-تکنولوژی

 

H265 یکی از کدک های جدید در فشرده سازی تصویر است که در دستگاههای ضبط کننده تصاویر و از جمله DVRها و  NVRها نیز کاربری دارد، از قابلیت های این پروتکل فشرده سازی، توانایی فشرده سازی تصاویر با کیفیت بالاتر است که نشل قبلی یعنی H.264 در آن ها دچار ضعف بوده است. بر این اساس این فشرده سازی تصویر پیشرفته که با نام High Efficiency Video Coding HVEC نیز مشهور است به کمک محصولات آمده است تا بتواند کیفیت ضبطی در حد ۸K را با پهنای باند مصرفی به مراتب کمتر از نسل قبلی خود ایجاد نماید.

در کدک H.265 در سبستم دوربین مداربسته بر خلاف H.264 DVR، تنها نیمی از پهنای باند مصرفی را اشغال می کند. با این حساب می توان اینگونه بیان کرد که فرمت H.265 در دوربین مداربسته نسل جدیدی از فرمت فشرده سازی است که راندمان آن را تا دو برابر بیشتر از نسل قبلی اش بالا می برد.

پر واضح است که در فضای ضبط تصاویر دوربین های مداربسته دارای محدودیت هستیم حتی اگر مثلا ۱۰ ترابایت فضا نیز برای ضبط در نظر گرفته شود باز هم زمانی این فضا پر خواهد شد. پس لزوم تعویض فشرده سازی با فرمت هایی که حجم کمتری از فضای هارد دیسک را اشغال کنند امری لازم بنظر می رسد کما اینکه در حال حاضر با روند رو به پیشرفت کیفیت های تصاویر دوربین مداربسته این امر نمود حیاطی پیدا می کند. پس فن آوری H.265 دوربین مداربسته که تنها ۵۰ % از پهنای باند را اشغال می کند قادر است تا دانلود و پخش تصاویر ویدئویی پس از ضبط را را آسانتر کند.

فرمت H.265 دوربین مداربسته از فناوری ۴K  و ۸K  (بر اساس پیکسل) که تصاویر را با کیفیت Ultra HD را ارائه می دهند پشتیبانی می کند. H.265 دوربین مداربسته  به عنوان فناوری ایده آل بابت ارائه تصاویر با کیفیت روی شبکه تبدیل شده که باعث گسترش دستگاههای پشتیبانی کننده این فرمت مانند دوربین، DVR و  NVR ها می شود.

کیفیت ضبط h.265 در دی وی آر و دوربین شبکه و nvr و dvr

از نظر کیفیت نیز تصاویری که دی وی آر های H.265 ارائه می دهند با کیفیت تصاویر DVRهای H.264 تقریبا برابر می باشد که انتظار می رود h.265 گوی سبقت را از کدک فشرده ساز H.264 برباید.


مطالب مرتبط:

.

چگونه دی وی آر (AHD DVR) 1080P را از ۱۰۸۰N تشخیص دهیم؟

عوامل موثر در کیفیت ضبط دستگاه DVR 

آموزش فعال سازی تشخیص حرکت در DVR و NVR

.

.

.

.


نعیم پردازش، آموزش، پخش و فروش عمده همکار دوربین مدار بسته تحت شبکه و آنواع آنالوگ