چگونه دی وی آر (AHD DVR) 1080P را از ۱۰۸۰N تشخیص دهیم؟

نحوه تشخیص دی وی آر ۱۰۸۰n از DVR 1080P و کیفیت آن ها.

دی-وی-آر-دوربین-مداربسته-شیراز-پخش عمده نعیم پردازش NPICO.IR

 ۱۰۸۰N VS 1080P

    اگر جزو خریداران و فروشندگان اقلام و قطعات سیستم مدار بسته باشید، حتما شما هم با ما هم عقیده اید که تنوع در کیفیت و قیمت این حوزه به شدت بالا رفته و این امر سبب می شود تا وارد کنندگان و فروشندگان دوربین مداربسته در این رقابت بوجود آمده به هر نحوی اجناس خود را به فروش برسانند. برخی با قیمت هایی پایین تر، برخی با گذاشتن جشنواره های فروش و عده ای هم با اقلام ضعیف و کم کیفیت و فروش به جای قطعات و اقلام اصلی! که برای این امر نیز ار واژه های متعددی نیز بهره می برند.

 در ادامه روند پیشروی کیفی دوربین های مدار بسته و معرفی دوربین مدار بسته ای اچ دی (AHD)، دوربینهای با رزولوشن دو مگاپیکسلی معرفی شدند که در مقالات گذشته در ارتباط با سازندگان هر کدام از این سنسورهای ۲ مگاپیکسلی دوربین های AHD سخن گفته ایم. در واقع جهت مشاهده و سپس بازخوانی تصاویر ضبط شده توسط این دوربین ها به DVR هایی نیاز است که بتواند این مقدار تولید شده از پیکسل های تصویری را مورد پوشش قرار دهد که در بازار به دی وی آر ۲ مگ ( DVR 2 مگا پیکسل) معروفند. این دسته از دی وی آر ها خود به دو دسته تقسیم بندی می شوند:

دی وی آر ۱۰۸۰N

دی وی آر ۱۰۸۰P

در این مطلب سعی داریم تا به بررسی این دستگاه های ذخیره ساز AHD برای دوربین های ۲ مگاپیکسلی بپردازیم. در واقع ۱۰۸۰P یعنی تراکم پیکسل ۱۰۸۰*۱۹۲۰ که با ضرب این دو ۲۰۷۳۶۰۰ = ۱۰۸۰*۱۹۲۰ ، عددی حاصل می شود که نزدیک به دو میلیون است،  یعنی تصویر دوربین ۲ مگاپیکسل بیش از ۲ میلیون پیکسل در هر اینچ را دارا می باشد. در واقع این این عددی است که باید رزولوشن واقعی در هنگام ضبط تصاویر در دی وی آر های ۲ مگاپیکسل AHD باشد.

اما با توجه به روند رقابتی این حوزه که متاسفانه بیشتر بر روی قیمت اجناس متمرکز شده تا کیفیت آن ها، اخیرا دستگاه های AHD وارد بازار شده اند که با نام ۱۰۸۰N شناخته می شوند، این دستگاه ها قابلیت نمایش دوربین مداربسته ۲ مگاپیکسل AHD را دارا می باشند که با رزولوشن ۷۲۰P به جای ۱۰۸۰P واقعی اقدام به ضبط تصاویر دریافتی دوربین ها را می کنند.

تفاوت دستگاه های دی وی ار ۱۰۸۰N با ۱۰۸۰P چیست:

قطعا دستگاه ۱۰۸۰N، پس از ضبط و در زمان پلی بک کردن تصاویر دارای کیفیت خروجی کمتری هستند با این وجود که به ورودی آن ها دوربین هایی با رزولوشن دو مگاپیکسلی متصل شده باشد.

نحوه تشخیص دستگاه DVR دی وی آر ۱۰۸۰N از DVR 1080P AHD چگونه است؟

می توان اینگونه بیان کرد که در حال حاظر کار برای تشخیص کمی مشکل تر شده است! در قسمت منوی اصلی تنظیمات ضبط دستگاه ها، می توان رزولوشن ضبط دستگاه ها را مشاهده نمود. مانند تصویر زیر:

 

نحوه تشخیص دی وی آر ای چی دی اصلی نعیم پردازش وارد کننده دوربین مدار بسته

سازندگان دستگاه و DVR های AHD به تازگی تغییرات نرم افزاری را در دستگاه های ۱۰۸۰N بوجود آورده اند که با مراجعه به منوی تنظیمات ضبط این دستگاه ها، رزولوشن ۱۰۸۰*۱۹۲۰ یعنی ۱۰۸۰P برای ضبط هر کانال نمایش داده می شود!!!

اما چطور می توان تشخیص داد که چه دستگاهی ۱۰۸۰P واقعی و چه دستگاهی ۱۰۸۰N است که تنها با نام ۱۰۸۰P فروخته می شود؟

می توان این گونه بیان کرد که فعلا تنها راهی که ۱۰۰ درصد قابل اطمینان باشد (البته به شرط این که راهی نیز برای دور زدن این تست توسط سازندگان ارایه نشود!)، بررسی تراکم پیکسل های ضبط شده دوربین ها می باشد و نرم افزار های MEDIA PLAYER CLASSIC ویندوز قابلیت بالایی در انجام تشخیص را می تواند داشته باشد.

برای تست رزولوشن واقعی ضبط کانال های دی وی ار AHD کافیست تا در هارد دیسکی را در DVR قرار داده و تمام کانال ها را روی حالت ضبط دستی قرار گیرند و اتصال دوربین ۲ مگاپیکسل AHD را به همه کانال های ورودی دستگاه دی وی آر برای چند لحظه انجام گردد. با این عمل تصویر دوربین در تمام کانال ها ضبط شده است و تنها کافیست تا با استفاده از یک عدد فلش مموری و یا انتقال شبکه ای برای گرفتن بک آپ تصاویر به دستگاه وصل گردد و تصاویر ضبط شده کانال ها را با فرمت AVI کپی شود. پس از این مرحله فایل های کپی شده را به نوبت اجرا می کنیم تا تصاویر به نمایش درآیند.

سپس با کیلیک راست کردن روی تصویر و انتخاب گزینه Properties اطلاعاتی از تصویر به نمایش در می آید که سایز ویدئو یکی از آن ها است که این گزینه بیانگر تراکم پیکسل ها در نمونه ضبط شده دستگاه می باشد. در صورتی که دستگاه دارای کیفیت ۱۰۸۰p واقعی باشد باید این گزینه عدد ۱۹۲۰×۱۰۸۰ را نمایش دهد.

 مطالب مرتبط:

.

دوربین مداربسته با قابلیت پشتیبانی از ۴ تکنولوژی AHD, HDCVI, HDTVI, IP Camera

تفاوت دوربین مداربسته AHD-H و AHD-L و AHD-M

 تکنولوژی STARVIS در دوربین مداربسته چیست؟

.

.

.

 


نعیم پردازش: پخش عمده همکار و فروش دوربین مدار بسته

 

فرق دی وی آر ۱۰۸۰N با ۱۰۸۰P DVR چیست؟