آموزش نصب NVR (ان وی آر)

نحوه نصب ان وی آر و دوربین مداربسته تحت شبکه (IP Camera) و نحوه تنظیم NVR

%d9%be%d8%ae%d8%b4-%d8%b9%d9%85%d8%af%d9%87-%d9%88-%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%87%d9%85%da%a9%d8%a7%d8%b1-nvr-%d9%88-%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%86%d8%b5%d8%a8-%d8%a7%d9%86-%d9%88%db%8c-%d8%a2

در این آموزش سعی داریم تا به اختصار طریقه نصب و راه اندازی NVR و آماده سازی آن جهت نمایش دوربین شبکه را بررسی کنیم.

همان طور که در مطالب قبلی نیز اشاره شده، ان وی آر، جهت نصب دوربین شبکه و اتصال آن ها به این دستگاه جهت ذخیره سازی تصاویر دریافتی از دوربین ها کاربرد دارد که در واقع معادل DVR (دی وی آر) در دوربین های مدار بسته آنالوگ است.

NVR ها مجهز ورودی های متفاوتی جهت اتصال دوربین های شبکه هستند که مرسوم ترین آن ها را می توان در بازه ۴ کانال تا NVR 32 کانال در بازار تهیه کرد که با توجه به نیاز و تعدد دوربین های مداربسته IP مورد استفاده در پروژه قابل تهیه است.

این ان وی ار ها دارای تنوع برند و در نتیجه تنوع بسیار بالایی در قیمت می باشند که با توجه به هزینه تهیه سیستم مداربسته و میزان بودجه در نظر گرفته شده برای هر پروژه می توان یک سیستم بهبنه را خریداری و استفاده نمود. پیشنهاد ما این است که از برند های اصلی و باکیفیت دوربین مداربسته استفاده نمایید تا در استفاده حداکثری از امکانات حرفه ای یک ان وی آر بتوانید بدون مشکل بهره برداری کنید.

%d8%a2%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%86%d8%b5%d8%a8-%d8%a7%d9%86-%d9%88%db%8c-%d8%a2%d8%b1-%d9%88-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%b4%d8%a8%da%a9%d9%87-nvr-%d9%86%d8%b9%db%8c%d9%85-%d9%be%d8%b1

NVR های موجود در بازار بر دو قسم تقسیم بندی می شوند:

  • NVR های معمولی
  • ان وی آر های دارای POE

در NVR های ساده معمولا تنها یک پورت شبکه واقع شده است. بنابراین اگر بعنوان مثال قصد راه اندازی یک دستگاه nvr 8 کانال با ۶ دوربین آی پی را داشته باشیم لازم است تا در خارج از NVR دوربین ها جمع شده و سپس به درون پورت شبکه rj45 مربوطه هدایت شوند که این عمل توسط یک سوییچ می تواند انجام پذیرد.

در ان وی آر های دارای POE اما مطلب متفاوت است. این ان وی آرها معمولا به تعداد کانال هایی که در زمان خرید انتخاب می کنید داری ورودی های شبکه هستند که می توان هر یک از آن ها را به دوربین شبکه مربوطه متصل نمود. هزینه و قیمت NVR های POE به مراتب بالاتر از NVR های ساده می باشد اما در عمل، عملکرد حرفه ای تری را در اختیار قرار می دهند.

قبل از هر چیز جهت نصب و راه اندازی NVR ها باید توجه به نوع و مسیر سیم کشی شود که با توجه به آن از کابل های شبکه مناسب آن شبکه انتخاب و استفاده شود و موارد دیگر نیز مانند مطالبی است که درمقاله نحوه  نصب DVR ها صحبت شده است. اما به این نکته نیز دقت کنید که آیا دوربین های خریداری شده می تواند به دستگاه ذخیره ساز NVR شما منطبق شود یا نه. بر خلاف دی وی آر ها در سیستم مداربسته شبکه تطابق دوربین و ان وی آر بسیار مهم است و ممکن است برند NVR ای که تهیه کرده اید تنها از دوربین های خود حمایت کند مانند برند دوربین شبکه اکسیس (Axis) یا دوربین های هایک ویژن Hikvision که شما تنها موظف هستید که از مارک های هم نام خودشان زیر مجموعه ای از دوربین های شبکه را فراهم آورید.

نکته بعدی در انتخاب NVR دقت به این نکته است که آیا ان وی آر تهیه شده قادر به ساپورت کردن دوربین های خریداری شده از نقطه نظر رزولوشن تصویری را دارد یا خیر. به عبارت دیگر شما هرگز نخواهید توانست از NVR 8 کانالی که برای دوربین های شبکه با رزولوشن ۱ مگاپیکسل تولید شده است، انتظار عملکرد برای ۸ دوربین با رزولوشن ۱۰۸۰P داشته باشید.

مراحل نصب ان وی آر NVR

  • ذخیره ساز NVR را روشن کنید.
  • سوکت های شبکه را به دستگاه متصل کنید. در صورتی که NVR شما تنها یک پورت دارد باید تمامی دوربین ها را از طریق یک سوئیچ شبکه به دستگاه وصل کنید. در صورتی که تعداد پورت های شبکه بیش از یک عدد است، پورت های کنار هم برای اتصال مستقیم دوربین ها و تک پورت جداگانه برای اتصال به شبکه و سوئیچ است.
  • پس از اتصال پورت ها به ان وی ار و اطمینان از روشن بودن دوربین به منوی دوربین یا منوی شناسایی دوربین در NVR مراجعه کنید (ممکن است نام منو در دستگاه های مختلف متفاوت باشد). در این قسمت شما می توانید با جست و جو کردن دوربین ها انها را پیدا کنید. د ر صورت اتصال درست دوربین ها تمامی دوربین های شما به همراه ادرس IP آنها برای شما نمایش داده خواهند شد.
  • در صورتی که دوربینی در دستگاه شناسایی نشد یا مشکل از کابل شبکه است، یا برق دوربین، یا از سوئیچ و یا دوربینی که شما به دستگاه متصل کرده اید توسط NVR قابل پشتیبانی نیست.
  • بعد از دریافت تصاویر دوربین ها شما قادر خواهید بود تا IP دوربین های را با توجه به نیاز خود تغییر دهید. در صورتی که یک سیستم مداربسته کوچک را نصب می کنید نیازی به تغییر IP دوربین ها نیست چراکه به صورت خودکار IP مناسب را دریافت می کنند و می توان آنها را در شبکه نیز از طریق دستگاه NVR مشاهده نمود. تنها نکته مهم تغییر رنج IP دستگاه NVR به رنج IP شبکه است. (دستگاه NVR و دوربین ها می توانند رنج IP متفاوت داشته باشند!)
  • تنظیمات موجود برای ضبط و تصاویر دوربین ها تا حد زیادی مشابه دستگاه DVR است. شما می توانید از طریق منوهای دستگاه دوربین ها را زمان بندی کنید یا تشخیص حرکت آن ها را فعال کنید.
  • توجه داشته باشید که تنظیم مناسب کیفیت ضبط دوربین ها در سیستم شبکه بسیار مهم است چراکه در صورت ضبط دوربین ها با بالاترین کیفیت، تصاویر آنها حجم بسیار زیادی از فضای هارد را اشغال خواهند کرد.

.

.

.

 


مطالب مرتبط:

.

عیب یابی DVR دی وی آر

دوربین شبکه ONVIF چیست؟

مقایسه ی NVR و سرور در سیستم مداربسته شبکه

 

 

 

 

 

 

آموزش دوربین مداربسته

نعیم پردازش: واردات، پخش و فروش عمده همکار انواع دوربین مدار بسته