سیستم مداربسته تحت شبکه یا دیجیتال چیست؟

دوربین مدار بسته دیجیتال نعیم پردازش مرکز پخش عمده همکار دوربین مداربسته

  سیستم مداربسته شبکه یا اصطلاحا تحت شبکه یک سیستم مدار بسته است که در سمت مقابل سیستم مداربسته آنالوگ قرار دارد.

چرا این نوع سیستم را شبکه یا دیجیتال می نامند؟

دلیل نام گذاری این سیستم به نام سیستم تحت شبکه استفاده از پروتکل ها و قوانین یکسان با شبکه های کامپیوتری برای انتقال دیتا می باشد. تمامی اطلاعات مرتبط با این سیستم به صورت دیجیتال منتقل و ضبط می گردند و از این رو به آن سیستم مدار بسته دیجیتال نیز گفته می شود.

اجزای تشکیل دهنده سیستم مدار بسته شبکه

  • دوربین مداربسته تحت شبکه: دوربین مداربسته شبکه را می توان به نوعی یک کامپیوتر کوچک نامید! که به صورت جزئی از شبکه آی تی، تصاویر را به صورت اطلاعات دیجیتال در شبکه انتقال می دهد.
  • دستگاه NVR یا سرور: در سیستم مدار بسته تحت شبکه از ان وی آر NVR برای ضبط و پخش تصاویر دوربین های مداربسته استفاده می گردد. یک سرور مناسب نیز می تواند وظیفه NVR را در سیستم تحت شبکه ایفا کند.
  • سوئیچ شبکه: سوئیچ ها به عنوان مقسم ها انشعابات کابلی را در شبکه ایجاد می کنند. استفاده و انتخاب سوئیچ مناسب نقش مهمی در صرفه جویی مصرف کابل های مصرفی در سیستم دارد.
  • کابل شبکه: وظیفه انتقال اطلاعات و دیتا از دوربین به دستگاه ضبط کننده یا دیگر تجهیزات موجود در شبکه را عهده دار است.

مزایای سیستم تحت شبکه

(برای مقایسه سیستم انالوگ و شبکه این مطلب را می توانید مطالعه کنید)

  • عدم وجود محدودیت در کیفیت تصویر: دوربین شبکه به صورت تئوریک هیچگونه محدودیتی برای ایجاد کیفیت تصویر خروجی دوربینهای شبکه ندارد و هر کیفیت تصویری در سیستم شبکه قابل دستیابی خواهد بود.
  • انعطاف پذیری بالا: در صورت لزوم تغییرات پس از اجرا، معمولا مشکلاتی خیلی کمتر را در سیستم های شبکه ایجاد می کند که در صورت طراحی مناسب این سیستم ها، به راحتی قابل تغییر هستند.
  • کاهش کابل مصرفی: مصرف کابل با توجه به خصوصیات سیستم های شبکه به مراتب کمتر خواهد بود. این خصوصیات به ویژه در پروژه های بزرگ بسیار قابل لمس است.
  • نویزپذیری پایین از محیط: بمی توان بیان کرد که سیستم های دیجیتال تاثیر پذیری پایین تری نسبت نویز های الکترومغناطیسی دارند.

مطالب مرتبط:

.

دوربین مداربسته اسپید دام (چرخشی، گردان یا PTZ) چیست؟

تجهیزات اصلی سیستم مداربسته شبکه (IP)

تفاوتهای دوربین شبکه و آنالوگ (۲)

 

 

 


 

 ..: لیست قیمت دوربین مدار بسته :..


.

.

 

آموزش نصب دوربین مدار بسته شبکه

آموزش نصب دوربین شبکه ( آیپی کمرا IP Camera )


نعیم پردازش: پخش، توزیع و فروش عمده دوربین مدار بسته شبکه، اعلام سرقت و دزدگیر اماکن و درب های برقی اتوماتیک (کرکره، جک، اپراتور شیشه ای و راه بند)