دوربین مداربسته اسپید دام (چرخشی، گردان یا PTZ) چیست؟

%d9%86%d8%b9%db%8c%d9%85-%d9%be%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b2%d8%b4-%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%be%d8%ae%d8%b4-%d9%87%d9%85%da%a9%d8%a7%d8%b1-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a8%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1

  دوربین های چرخشی و گردان را با نام های متفاوتی می شناسند برای مثال، عبارتند از PTZ، Speed Dome، Fast Dome و … این دوربین ها دارای قابلیت گردش و چرخش در جهات مختلف و دارای زوم نیز هستند. این دوربین های عموما یک بدنه گنبدی شکل و یک پایه با توجه به شرایط نصب دارند و شبیه به دوربین دام می باشند.

کاربرد دوربین های چرخشی یا گردان

معمولا در مورد کاربرد دوربین های دام اشتباهات صورت می گیرد. این دروبین های برای پوشش امنیتی در تمامی جهات به هیچ عنوان مناسب نیستند. چراکه تنها یک جهت را در هر لحظه پوشش می دهند. کاربرد اصلی دوبین های اسپید دام برای نظارت محیط های وسیع مانند سوله هاست. استفاده از این دوربین ها به یک اپراتور نیاز دارد و در صورتی که در محل کسی برای تنظیم و مانیتورینگ دوربین مدار بسته حضور نداشته باشد دوربین تنها نقش یک دوربین عادی را بازی خواهد کرد.

دید در شب دوربین های گردان

دوربین های گردان گاهی با قابلیت دید در شب IR ساخته می شوند. توجه داشته باشید که برد این دید در شب معمولا در سطح برد دید دوربین نیست و برای گرفتن تصویر مناسب در محیط های بزرگ باید نور محیطی را افزایش دهید.

زاویه دید دروبین های چرخشی گردان

با توجه به دارا بودن قابلیت زوم اپتیکی در دوربین های اسپیددام، این دوربین ها می توانند زاویه دیدی قابل تغییر داشته باشند. زاویه دید این دوربین ها را معمولا تنها با توجه به میزان بزرگ نمایی و زوم آنها نشان می دهند که برای اطلاع از نوع لنز متغیر دوربین مداربسته نصب شده بر روی دوربین باید به کاتالوگ تخصصی دوربین مراجعه کرد.

دیگر قابلیت های دوربین های چرخشی

 از دیگر قابلیت های مهم دوربین مداربسته چرخشی اسپید دام امکان تعریف کردن تعداد مشخصی preset برای دوربین است. این پریست ها به شما امکان می دهد دوربین را طوری تنظیم کنید که به صورت برنامه پذیر و زمان بندی شده به محل های مشخصی زوم کرده و آنجا را نشان دهند.

آیا می توان برای چرخش دوربین های گردان برنامه ای مشخص کرد؟

(برای اطلاعات بیشتر به مقاله Preset مراجعه کنید)
بله، این کار از طریق تعریف کردن Preset برای دستگاه و سپس ایجاد یک توالی Sequence امکان پذیر خواهد بود. هر Preset (پریست) یک نقطه مکانی مشخص بر روی دوربین پی تی زد می باشد. شما از طریق تعریف کردن Preset ها خواهید توانست محل مورد نظر خود را برای مثال یک درب، کانکس یا تجمع افراد را برای دوربین مشخص کنید. به مجموعه ای از Presetها که با ترتیب و زمانی مشخص یکی پس از دیگری اجرا می شوند یک Sequence گفته می شود. این Sequence در واقع همان برنامه حرکت دوربین خواهد بود.

دوربین های اسپید دام نیز همانند دوربین های دیگر به دوربین اسپید دام شبکه و دوربین اسپید دام (بستر) آنالوگ تقسیم بندی می شوند که دارای کیفیت های متنوعی نیز در هر بخش می باشند و با توجه به کاربری و عملکرد می توان از هر یک از آن ها استفاده نمود.

 

 

 


مطالب مرتبط:

.

دوربین پلاک خوان خودرو

دوربین مداربسته صنعتی

مفهوم دوربین مداربسته بالت چیست؟

دوربین مدار بسته دام

 

 

.

.

.

.

.

.

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 


نعیم پردازش: فروش عمده همکاری دوربین مدار بسته، دزدگیر  اماکن، درب اتوماتیک و سیستم های هوشمند ساختمان

نعیم پردازش: آموزش نصب دوربین های مداربسته چرخشی و گردشی به صورت عملی

 خرید و فروش و نصب دوربین مدار بسته گردشی در شیراز و جنوب کشور و نصب دزدگیر اماکن شیراز و اعلام سرقت در شهر شیراز.

پاسخ دهید

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *