عملکرد دوربین پلاک خوان خودرو و کاربرد آن

دوربین های مداربسته پلاک خوان دسته ای از دوربینهای مداربسته با کاربری خاص هستند که با توجه به شرایط خاص خود امکان ضبط پلاک خودروها و وسایط نقلیه را فراهم می آورند.

lpr iran دوربین پلاک خوان خودرو شیراز

دوربین مداربسته پلاک خوان دارای چه خصوصیاتی است؟

رزولوشن تصویر دوربین

مهمترین خصوصیت مهم این دوربین ها در واقع روزولوشن بالای تصویر آنهاست. طبیعتا هر قدر رزولوشن تصویر شما بالاتر باشد امکان خواندن پلاک برای برد بیشتری فراهم خواهم بود.

پلاک خوانی در دوربین های انالوگ

در صورتی که از دوربین آنالوگ برای خواندن پلاک استفاده شود امکان دسترسی به رزولوشن بیش از ۷۲۰TVL برای شما وجود نخواهد داشت (در صورت نیاز به اشنایی بیشتر با رزولوشن انالوگ مقاله تیوی لاین را بخوانید). رزولوشن ۷۲۰TVL تقریبا برابر ۰٫۵ مگا پیکسل در سیستم اندازگیری دیجیتال است که رزولوشن واقعا پایینی خواهد بود.
با این وجود دوربین های انالوگ با کیفیت خوب در زاویه دید ۷۵ درجه (لنز رایج ۳٫۶mm) تا فاصله سه متری امکان تشخیص پلاک را فراهم می کنند. برای افزایش برد پلاک خوانی در دوربین های انالوگ از لنزهایی با فاصله کانونی بالاتر استفاده می شود. به این صورت زاویه دید شما کمتر شده و عمق دید بیشتر می شود برای مثال با یک لنز ۱۲mm شما زاویه دیدی ۲۵درجه ای خواهید داشت اما امکان پلاک خوانی تا برد ۱۰متر برای شما فراهم می شود.

پلاک خوانی در دوربین های مداربسته دیجیتال یا شبکه

(مقاله دوربین مداربسته تحت شبکه را برای اطلاعات بیشتر می توانید مطالعه کنید.)
پلاک خوانی در دوربین های شبکه با توجه رزولوشن بالاتر آنها به مراتب ساده تر است. این دوربین ها برد دید به مراتب بهتری ایجاد می کنند پس استفاده از این دوربین ها برای پلاک خوانی بهتر است. البته توجه داشته باشید که دوربین های مداربسته دیجیتال گران قیمت تر از دوربین های انالوگ هستند.

دیگر خصوصیات مورد نیاز دوربین

یکی دیگر از خصوصیات مهم دوربین های پلاک خوان عملکرد WDR روی دوربین است. این مشخصه کمک زیادی به جلوگیری از تاثیرات منفی ضد نور در دوربین می کند. از انجایی که معمولا دوربین های پلاک خوان در معرض نور شدید هستند استفاده از دوربین با چنین قابلیتی بسیار مهم است.
قابلیت دید در شب IR نیز یکی از خصوصیات مهم دوربین است که باید به آن توجه کرد. برد دید در شب دوربین باید طوری انتخاب شود که در حد برد پلاک خوانی دوربین باشد.

آیا دستگاه ضبط کننده هم در تشخیص پلاک اهمیت دارد؟

حتما. به ویژه در سیستم های آنالوگ دستگاه ضبط کننده DVR و کیفیت ضبط ان تاثیر بسیار زیادی در برد پلاک خوانی شما خواهد داشت. سعی کنید حتما اگر از DVR استفاده می کنید، تصاویر را در حالت D1 یا WD1 و ۲۵فریم در ثانیه ضبط کند.
در صورتی که دستگاه ضبط کننده شما از کیفیت خوبی برخوردار نباشد کیفیت ضبط شما پایین آمده و در واقع هزینه انجام شده در انتخاب دوربین باکیفیت شما به هدر رفته است.

دوربین تشخیص پلاک چطور عمل می کند؟

دوربین های مداربسته تحت شبکه امکان استفاده از نرم افزارهای پردازش تصویر را برای شما فراهم می آورند. نرم افزارهای تشخیص پلاک به شما این امکان را می دهند که پلاک تمامی خودروهای وارد یا خارج شده را در یک بانک اطلاعاتی جمع آوری کنید. از این طریق شما می توانید حتی ورود خودروهایی که دارای پلاک غیر مجاز هستند محدود کنید.


مطالب مرتبط:

.

دوربین پلاک خوان و نکات حرفه ای در انتخاب و خرید (حتما بخوانید)

 

تفاوت دوربین مداربسته AHD-H و AHD-L و AHD-M

دوربین مداربسته دید در شب تطبیق پذیر (هوشمند) چیست؟

پروژکتور مادون قرمز چیست؟

 

 


برگزاری دوره های عملی فشرده و آموزشگاه نصب دوربین مداربسته (شبکه و آنالوگ)

فروش عمده دوربین مدار بسته و سیستم های هوشمند