دوربین مداربسته و تکنولوژی ۴K

 کیفیت دوربینهای مداربسته ۴ کی و دی وی آر و NVR 4K و فروش و خرید دوربین مدار بسته.

4Kتکنولوژی دوربین مداربسته نعیم پردازش پخش عمده

  دوربین مداربسته ۴K (فور کی) یکی از تکنولوژی جدید دوربین ها است. (البته با توجه به روند و سرعت این پیشرفت ها تا لحظه نگارش این متن!). شرکتهای تولید کننده سیستم مدار بسته همواره می کوشند تا افزایش وضوح تصاویر خروجی دوربین های مدار بسته را به وجود آورند. در طی این رقابت تنگاتنگ برخی از این تولید کنندگان پیشقدم شده و اقدام به معرفی دوربین هایی می نمایند، که دارای رزولوشن ۴۰ مگا پیکسل می باشند. نکته حائز اهمیت اینست که این دوربین ها در بهترین حالت با تعداد بسیار محدودی از برنامه ها سازگاری دارند و خوب پیشقراولان این تکنولوژی بیشتر از آن به عنوان یک حربه تبلیغاتی در جهت حفظ بازار و مانور برای فروش بیشتر خود بهره می برند. اگر شما در بازار دوربین مدار بسته حضور داشته باشید، احتمالا زمزمه هایی در ارتباط با دوربین مداربسته ultra HD اولترا  ۴K  HD شنیده اید. اما تکنولوژی دوربین های ۴K یک پتانسیل حقیقی در بازار است و این می تواند شروع یک نسل دیگر در وضوح تصویری می باشد. حتی در حال حاضر ادعای ساخت آزمایشگاهی دوربین با رزولوشن ۱۶K نیز توسط دو غول بزرگ کره ای تولید نمایشگر یعنی سامسونگ و ال جب، مطرح شده است.

 

دوربین مدار بسته فور کی (۴K)

امروزه در صنعت سیستم مداربسته دوربین های با وضوح ۱۰ مگا پیکسلی معادل اصطلاح دوربین های ۴K  می باشند، اما تفاوت های آشکاری بین دوربین های دو نسل حاضر با کیفیت بالا وجود دارد. دوربین های ۱۰ مگا پیکسلی قبلی ایجاد هیجان و درخواست بالایی را بین استفاده کنندگان دوربینهای مدار بسته باعث نشده اند چراکه تعداد فریم و حساسیت این دوربین ها نسبت به نور پائین بوده و علاوه بر آن هزینه ذخیره سازی تصاویر با وضوح بالا نیز برای کاربران بسیار گران در می آید.

اما در تصاویر ۴K مجموعه ای از سنسور های با کیفیت بالا جمع شده اند تا دوربین را قادر سازد تا در ۳۰Fps عمل نماید که این امر افزایش چشمگیر کیفیت تصویر را بدنبال خواهد داشت. همچنین این فن آوری با ترکیب پردازنده های DSP و سنسور های جدید این قابلیت را داراست که با حدود قیمتی در حدود قیمت های دوربین مداربسته ۱۰۸۰p در بازار سیستم مداربسته عرضه گردد که البته با فرمت تصویری بزرگتر و کیفیت تصویر بیشتر.

بدین ترتیب با استفاده از این فن آوری کاربران قادر خواهند بود تا اسناد تصویری مورد نظر خود را با فرمت تصویری بزرگتر(۴ برابر وضوح بیشتر) و با قدرت زوم بیشتر، حتی نسبت به دوربین های دارای رزولوشن مگاپیکسلی بالا در اختیار داشته باشند که این افزایش کیفیت باعث افزایش قابلیت تحلیل ویدیو و همچنین افزایش محدوده تشخیص تا ۲ برابر را منجر می شود.

با وجود اینکه مزایای رزولوشن ۴K کاملا مشخص است، ولی کاربر نهایی برای اینکه قادر باشد از مزایای این فن آوری استفاده نماید، نیازمند ایجاد بستر شبکه ای قدرتمند و پهنای باند بالا و متناسب با آن ها است. با این حال، برای مثال یک دوربین ۴K که ۳۰Fps می باشد در ۴mps عمل می نماید که از یک دوربین ۱۰۸۰p بالاتر نمی باشد که در این صورت فضای ذخیره سازی تقریبا بی اثر بوده و فضای اشغال شده آن ها، همانند یکدیگر می باشد که قاعدتا در این مورد وابستگی مابین دوربین و نحوه بهینه سازی دوربین مدار بسته وجود دارد.

فاکتور دیگری که جهت وضوح و روئت تصاویر خروجی دوربین ها مورد بحث است، نیاز به مانیتور یا نمایشگر ۴K برای مشاهده زنده در وضوح ۴K می باشد. قیمت مانیتورهای ۴K به طور محسوسی اخیرا کاهش داشته است، و یک مانیتور مناسب ۵۰  اینچی را می توان با قیمتی در حدوده ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار تهیه نمود.

در نهایت با توجه به مزایای روشن این فن آوری به نظر می رسد که بزودی تبدیل به جریان اصلی در صنعت نظارتی و دوربین های مدار بسته در طی سال جدید میلادی خواهد گردید. البته باید در نظر گرفت که کسانی که در فکر رفتن به سمت این فن آوری می باشند، باید به فکر تدبیری مناسب در نصب و راه اندازی و یا ایجاد زیر ساخت تجهیزات برای یک عملیات موفق باشند.

 همانگونه که کاربران نهایی سیستم مداربسته شروع به استفاده از محصولات تحت شبکه IP based  نموده اند به طبع آن راه حل های مگاپیکسلی و کیفیت بالا نیز در بازار دوربین های IP و مداربسته اهمیت خود را پیدا خواهد نمود. مسلما  رشد و گسترش این تکنولوژی شدیدا وابسته به همکاری شرکت ها و تولید کنندگان سازنده تجهیزات تصویری، نمایندگان و شرکت های همکار آن ها در زمینه افزایش تولیدات و کاهش قیمت های آن ها خواهد بود. درنهایت باید گفت در حال حاضر بر اساس شواهد هزینه نسبتا بالای این دوربین ها است که باعث گسترش بازار دوربین های ۴K با سرعت کم شده است که انتظار می رود که پس از مدتی شاهد کاهش قیمت های آن ها و فراگیر شدن استفاده از این تکنولوژی اعم از نمایشگر و تلویزیون ۴K، دوربین ها و ذخیره ساز ها و همچنین بسترسازی آن خواهیم بود.


مطالب مرتبط:

.

 تکنولوژی STARVIS در دوربین مداربسته چیست؟

رنگ بندی مختلف هارد وسترن دیجیتال WD

دوربین مداربسته با قابلیت پشتیبانی از ۴ تکنولوژی AHD, HDCVI, HDTVI, IP Camera

دوربین مدار بسته و کیفیت ۱۰۸۰N در دی وی آر DVR


نعیم پردازش: دوربین مدار بسته و آموزش دوربین مدار بسته

فروش همکار و پخش همکاری دوربین مداربسته