انتخاب هارد دیسک مناسب برای DVR

WD-Purple- هارد دیسک دوربین مداربسته

   در ابتدا باید بدانید که در دی وی آر ها جهت ضبط و ذخیره تصاویر از هارد دیسک استفاده می شود. هارد دیسک های مورد استفاده قابل نصب در DVR از نوع هارد اینترنال – Internal (داخلی) و با پروتکل ارتباطی SATA هستند. این هارد دقیقا مشابه هاردی است که در کامپیوترها مورد استفاده قرار می گیرند.
سعی شود تا حد امکان از بهترین کیفیت هارد دیسک برای دستگاه ضبط سیستم مداربسته استفاده شود. برای اطمینان از کیفیت هارد دیسک سعی کنید تنها هارد دیسک های با برندهای معتبر و با گارانتی معتبر را تهیه کنید. قیمت هارد دیسک با توجه به ظرفیت و برند آن دارای اختلاف می باشد. (برای اطلاع از ظرفیت مناسب هارد دیسک برای ضبط سیستم مداربسته این مطلب را نیز بخوانید)

نحوه محاسبه ظرفیت هارد دی وی آر DVR چگونه است؟

میزان ظرفیت فیلم ضبط شده در هارد (HDD) به چند عامل وابسته می باشد:

  • فرمت فشرده سازی: اولین عامل مهم در ظرفیت و سرعت پر شدن هارد، فرمت فشرده سازی دستگاه DVR است. امروزه اکثر DVR ها از فرمت ذخیره سازی H.264 که پیشرفته ترین فرمت فشرده سازی فیلم های مداربسته است استفاده می کنند.
  • روزولشن ضبط: پر واضح است که هر چه رزولوشن تصویر را بالاتر انتخاب کنیم برای ضبط آن به ظرفیت بیشتری بر روی هارد دیسک نیاز خواهید بود.
  • میزان حرکت یا موشن در تصاویر: در روش های پردازشی پیشرفته تصاویر از طریق پیدا کردن تصاویر یکسان و مشابه به هم در یک توالی و حذف قسمت های یکسان ظرفیت فیلم ها را به شدت کاهش می دهند. بنابراین وجود تغییرات سریع و دائمی در تصاویر باعث افزایش ظرفیت فیلم های ضبط شده روی هارد محدود خواهد شد.
  • میزان فشرده سازی: روشهای فشرده سازی می توانند این امکان را ایجاد کنند تا با کمترین افت کیفیت ظرفیت ضبط کاهش یابند. با این حال می توان از طریق کاهش بیشتر کیفیت تصویر ظرفیت فیلم های ضبط شده را کاهش داد. طبیعتا این کار به قیمت از دست دادن بسیاری از جزئیات در تصاویر تمام خواهد شد.
  • طول زمان ضبط: هر اندازه فیلم ضبط شده طولانی تر باشد به همان اندازه ظرفیت بیشتری برای ضبط آن هم نیاز خواهد بود. از طریق روش هایی مانند عمل تشخیص حرکت یا موشن دیتکشن(Motion Detection) می توان مدت زمان ضبط تصاویر را بدون از دست دادن قسمت های مورد نیاز و حساس کاهش داد.

مطلب مرتبط:

شناخت رنگ بندی متفاوت در هارد وسترن دیجیتال WD

علت و رفع عیب نشناختن هارد در NVR و دی وی آر