منظور از دوربین مداربسته اچ دی HD چیست؟

دوربین مداربسته اچ دی شیراز

   در ابتدا اجازه دهید که در رابطه با موضوع دوربین های مدار بسته اچ دی (HD) با تعاریفی در ارتباط با رزولوشن (Resolution) تصویر آشنا شویم و اینکه اساسا به این موضوع بپردازیم که رزولوشن HD به چه معناست؟

درواقع HD استاندارد ثابتی از روزولشن نیست. و انواع متفاوتی از استاندارد HD وجود دارد که می توان گفت مهمترین آن ها سه استاندارد زیر هستند:

  • ۷۲۰p: دارای رزولشنی تا ۱۲۸۰×۷۲۰ پیکسل است. (حدود ۱مگا پیکسل)
  • ۱۰۸۰p: رزولوشنی تا ۱۹۲۰×۱۰۸۰ پیکسل را ایجاد می کند. (۲ مگا پیکسل)
  • ۱۴۴۰p: امکان رزولوشنی تا ۲۵۶۰×۱۴۴۰ پیکسل را ایجاد می کند. (۳٫۶ مگا پیکسل)

به طور معمول دوربین های دارای رزولوش های ۱۰۸۰P و بالاتر را معمولا با نام دوربین مداربسته فول اچ دی (Full HD) می شناسند، اما توجه کنید که معمولا در بازار زمانی که صحبت از دوربینهای مداربسته HD می شود منظور همان دوربین های ۱مگا پیکسلی است که امی توانند در هر کدام از دسته های دوربین های مداربسته AHD یا دوربین های شبکه IP و یا حتی دیگر انواع دوربین ها قرار گرفته باشند.

دوربین مداربسته HD (اچ دی) چه دوربینی است؟

دوربین مداربسته اچ دی یا دوربین مداربسته با روزلوشن HD عموما دوربین های دیجیتال تحت شبکه یا دوربینهای با بستر آنالوگی هستند که این دوربین ها امکان دسترسی به روزولوشن های تصویر بسیار بالا را فراهم می آورند. از نظر تئوری در دوربین های دیجیتال هیچ گونه محدودیتی در ایجاد روزولشن تصویر وجود ندارد. ولی به صورت عملی فعلا این دوربین ها تا روزلوشن ۲۰مگا پیکسل تولید می شوند. بیشترین سهم بازار از این تصاویر تولیدی را دوربین های ۱، ۱٫۳،۱٫۴، ۲، ۲٫۴، ۳ و ۴ مگاپیکسلی تشکیل می دهند که دارای قیمت های مختلفی هستند و با توجه به هدف و شرایط پروژه، انتخاب و استفاده می شوند.

قیمت دوربین مداربسته تحت شبکه

قیمت دوربین های مدار بسته شبکه نسبت به نمونه دوربینهای مداربسته در انواع دوربین آنالوگ با توجه به عواملی به مراتب بالاتر است. یکی از دلایل محبوبیت دوربین های آنالوگ در بازار ایران و جهان نیز همین اختلاف قیمتی است که باعث شده این نمونه از دوربین ها از محبوبیت بیشتری در کارهای روزمره برخوردار باشند.

آیا در دوربین مداربسته آنالوگ کیفیت HD هم وجود دارد؟

سیستم های مدار بسته آنالوگ متعارف اطلاعات را از طریق استاندارد PAL انتقال می دهند و حداکثر روزولشن قابل دسترسی آنها ۷۲۰×۵۷۶ است. از این رو دوربین های انالوگ قادر به ایجاد کیفیت HD نیستند. البته سیستم های آنالوگ با خارج شدن از استاندارد سابق تلویزیونی، سیستم جدیدی به نام HD-SDI را بوجود آورده اند. دراین سیستم جدید آنالوگ امکان دسترسی به کیفیت تا ۳مگا پیکسل برای دوربین ها مهیا می شود ولی شاید به دلیل قیمت آن استفاده از آنها مانند دوربین های آنالوگ کنونی زیاد رایج نشده است. باید بگوییم که دارای کیفیتی خیلی خیلی بالا نسبت به حتی برخی از انواع دوربین آیپی است.(می توانید نمونه کیفیت دوربین اچ دی اس دی آی(HD-SDI) را از اینجا ببینید.). همچنین سیستم های دیگری نیز معرفی شده اند که از این بستر بهره می برند مانند دوربین های مداربسته AHD. HD-CVI و دوربین های HD-TVI.

آیا دوربین شبکه غیر HD هم داریم؟

در اینجا می توان بیان کرد که حداقل کیفیت تصویر دوربین های آیپی(IP) شبکه روزولشن VGA با رزولوشن ۶۴۰×۴۸۰ است. البته بعد از VGA همه دوربین های شبکه دارای کیفیتی بالاتر از HD هستند.

 


نعیم پردازش: پخش عمده دوربین مدار بسته همکار

فروش دوربین مداربسته به قیمت عمده

درخواست لیست قیمت (کلیک کنید)


مطالب مرتبط:

.

مقایسه دوربین HD-SDI و HD-TVI

دوربین مداربسته و تکنولوژی ۴K

دوربین مداربسته دیجیتال و مشخصات فنی آن

تفاوت دوربین مداربسته AHD-H و AHD-L و AHD-M