تغییر سیستم رنگ DVR و NVR – (PAL و NTSC)

نحوه بالا آوردن تصویر دوربین مداربسته و تغییر و تعویض و سوییچ مود PAL به NTSC یا تغییر NTSC به PAL در DVR و دوربین مدار بسته.

HOW TO CHANGE NTSC & PAL SYSTEMS IN DVR AND CCTV CAMERA

 

سیستم های رنگ NTSC و PAL دو سیستم کد گذاری ویدئویی معروف می باشند که در واقع دو سیستم رنگ اروپایی و آمریکایی است و با توجه به کشور استفاده کننده می تواند یکی از آن ها را در صنایع تصویری خود مانند صدا و سیما یا دوربین های فیلم برداری را مورد استفاده و بهره برداری قرار دهد. دقت داشته باشید که سیستم رنگ ایران نیز همانند سیستم های مورد استفاده اروپایی است یعنی PAL (پال) با ۲۵ فریم تصویر در ثانیه با ۶۲۵ خط تصویر است. در اینجا مجال توضیحات اضافه تر در این مورد نیست و با حتی شاید نیازی هم به آن در این مرحله نداشته باشیم. اما در صورتی که نیاز به مطالعه بیشتر در ارتباط با سیستم رنگ PAL یا سیستم رنگ NTSC (ان تی اس سی) تصویر دارید می توانید بر روی هریک از لینک های قرار داده شده کلیک نمایید.

اما در ارتباط با بحث پیش رو، یعنی تعویض و سوییچ سیستم رنگ NTSC و PAL دوربین مداربسته و DVR و بالعکس است؛ شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که گاها پخش دوربین مداربسته ای را پس از دریافت، با مشکل عدم نمایش مواجه شده باشید. اولین فکری که در این حالت می تواند به ذهن خطور کند چک کردن پاور و تغذیه مورد استفاده برای دوربین است. اگر از این موضوع اطمینان یافتید، عدم تطابق سیستم رنگ دوربین با دی وی آر مورد استفاده می تواند یکی دیگر از احتمالات ممکن باشد. دقت کنید که معیوب بودن خود دوربین نو و تازه خریداری شده از بدو ابتدای احتمالی، چیزی در حدود ۰٫۵ درصد است، پس این فکر را از ذهن خود خارج و کمر همت را برای بالا آوردن تصویر دوربین ببندید!

در ادامه توضیحات بالا و تعریف دو سیستم رنگ و کدگذاری در تصاویر، چنانچه مثلا سیستم رنگ دوربین خریداری شده بر روی حالت NTSC باشد (یا سهوا در زمان کار و کنجکاوی با زیر منوهای دوربین آن را به این حالت برده باشید) و در سوی دیگر DVR ای داشته باشد که سیستم رنگ آن در حالت PAL تنظیم شده باشد، قطعا یا تصویری از دوربین در نمایشگر متصل به DVR مشاهده نخواهید کرد و یا ممکن است بخش هایی از تصویر را مشاهده کنید که قسمت اعظم صفحه نمایش با خط هایی مشکی که به نظر می آید در جای خود لرزش دارند پوشیده خواهد بود.

در این حالت دوربین شما روی حالت NTSC ست شده است که نیاز به تعویض آن به حالت PAL می باشد. راه حل آن بسیار ساده است. یعنی ابتدا باید وارد منوی تنظیمات DVR شده و دی وی آر را به سیستم رنگ NTSC (غیر مطلوب) برد.

در این حالت خواهید دید که تصویر دوربین به نمایش در می آید. در این حالت وارد منوی دوربین مدار بسته شده و سیستم رنگ آن را به حالت PAL تغییر وضعیت دهید. می بینید که با OK کردن و خروج از منوی دوربین بلافاصله تصویر دوربین دوباره قطع می شود. بعد از این مرحله باید دوباره به منوی تنظیمات DVR برگشت و با تغییر مجدد سیستم رنگ از NTSC (تغییر یافته غیر مطلوب) به PAL و سپس تایید کردن پیغام آن با OK اجازه به ریست شدن دستگاه دهید. با بالا آمدن DVR در این حالت می بینید که تصویر دوربین نیز در نمایشگر به همراه دوربین های دیگری که قبلا تصویر داشتید بالا آمده است.

در ارتباط با منوی دوربین های مداربسته ذکر این نکته نیز لازم است که در برخی از دوربین ها کابل متصل شده به دوربین دارای یک منوی OSD بر روی خود است که پس از ورود به منو می توانید تعویض PAL به NTSC دوربین یا برعکس را از این طریق انجام دهید. در برخی دیگر از دوربین ها منوی دوربین بر روی کابل به صورت فیزیکی قرار داده نشده است و از طریق منوی DVR و بخش کنترل کواکسیال می توان وارد تنظیمات منو شد و این عملیات را انجام داد. این منو به منوی UTC دوربین مداربسته معروف است.

 

 


مطالب مرتبط:

راه حل برطرف کردن تصویر سیاه و سفید در DVR های ۳ و ۴ مگاپیکسلی

عیب یابی کاربردی دوربین مدار بسته، NVR و دی وی آر (۳)

نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و ایرادات پس از نصب

تبدیل DVR به NVR جهت نصب دوربین شبکه

نرم افزار محاسبه ظرفیت هارد در دوربین مدار بسته

 

 

 

 

 

 

 


نعیم پردازش: آموزش، واردات، پخش و فروش تخصصی دوربین های مداربسته و سیستم های نظارت تصویری به همکار