دوربین مداربسته با قابلیت UTC (کنترل منو دوربین از راه دور با DVR)

آموزش و نحوه کنترل منوی دوربین مدار بسته به وسیله کابل کواکسیال RG59 و آموزش کنترل منوی دوربین AHD از دی وی آر و آموزش نحوه کنترل دوربین منودار با استفاده از کابل RG 

CCTV UTC Function

کنترل منوی دوربین مداربسته UTC با دی وی آر کنترل کواکسیال AHDدوربین و آموزش دوربین مداربسته نعیم پردازش npico.ir

با روند پیشرفتی تکنولوژی در حوزه سیستم های مدار بسته آنالوگ، هر روز شاهد تحولاتی بدیع و نو می باشیم که راحتی، کیفیت و نوآوری را به ارمغان آورده اند. چندی پیش تصور از یک دوربین مداربسته تنها وسیله ای بود که قادر به نمایش تصویری می بود که عملا خروجی این تصاویر سیاه و سفید و دارای وضوحی بسیار پایین بود (البته با توجه به کیفیت های حال حاضر!). پیشرفت صنعت مداربسته تا آنجا پیش رفت که امروزه شاهد خلق تصاویری با کیفیت ۵K در این حوزه هستیم و جالب است بدانید که تا زمان نگارش این مقاله اخباری مبنی بر خلق سنسورهای تصویر با کیفیت هایی به مراتب بالاتر نیز به گوش می رسد.

اما سال هاست که دوربین هایی تولید شده اند که مجهز به یک جوی استیک کوچک بر روی کابل متصل به خود می باشد که عموملا از آن ها با عنوان دوربین مدار بسته منودار نیز یاد می شود. با این منو دوربین می توان تغییرات و تنظیماتی به مراتب حرفه ای تر را برای دوربین کاستومایز کرد تا با توجه به شرایط محیطی و نوری محل نصب، بتوان خروجی تصاویری شفاف تر و بهتری را از دوربین مداربسته داشت.

نحوه تنظیمات منوی دوربین مدار بسته با این روش به این صورت است که یا توسط همان منوی تعبیه شده بر روی خود دوربین یا کابل آن بایستی انجام شود و یا با استفاده از UTC CONTROLLER فیزیکی که پس از نصب دوربین در ارتفاع می توان با آن از کنار دستگاه DVR به منوی دوربین دسترسی ایجاد کرد.

اما نسل بعدی ورود دوربین های مدار بسته UTC یا دوربین مداربسته با قابلیت کنترل منو از طریق کابل کواسیال (Coaxial Control function) است که کنترل منوی دوربین را تا آن جا ساده تر کرده که بدون نیاز به هیچ وسیله دیگری و تنها با استفاده از DVR دارای قابلیت کنترل کواکسیال می توان به تنظیمات مربوطه پرداخت.حتی با این روش نیز می توان به هدایت برخی از دوربین های مداربسته چرخشی و بدون نیاز به استفاده از دوزوج سیم انتقال داده دستورات پرداخت.

آموزش تنظیم کردن منوی دوربین در دوربین مدار بسته UTC

 در واقع در این روش با ورود به تنظیمات منو DVR، به منظور تنظیمات منو در دوربینهای مدار بسته دارای یو تی سی تنها لازم است تا دستگاه دی وی آر استفاده شده از این قابلیت پشتیبانی نماید. در زیر سعی شده تا به صورت تصویری نیز نحوه تنظیم کردن منوی دوربین از طریق DVR نیز بررسی شود.

ابتدا وارد صفحه اصلی دی وی آر شده و کلیک راست نمایید. از منوی کشویی باز شده باید گزینه کنترل کواکسیال (Coaxial Control) انتخاب گردد.

آموزش نحوه کنترل دوربین مداربسته utc منو دوربین با دی وی آر و دوربین چرخشی coaxial control نعیم پردازش NPICO.IR

در این مرحله وارد صفحه ای می شوید که شبیه به عملکرد منوی DVR یا NVR برای دوربین های مداربسته PTZ چرخشی است. با استفاده از صفحه ی باز شده و با انتخاب کانال ورودی که دوربین روی آن سوار شده است، می توان وارد تنظیمات منوی دوربینها شد و تغییرات لازم را لحاظ کرد.

نحوه کنترل دوربین AHD با دی وی آر و کنترل کواکسیال - نعیم پردازش آموزش و پخش عمده دوربین مداربسته

دوربین هایی که با استفاده از سنسور تصویر و پردازشگرهای زیر ساخته شده اند ( تا زمان نگارش این مقاله) از این قابلیت پشتیبانی می کنند:

۱/۳” CMOS(۰۸۰۳+NVP2441H  ) ۲٫۰MP,with IR CUT
۱/۳” CMOS(SONY322+NVP2441H ) ۲٫۰MP,with IR CUT
۱/۳” CMOS(SONY225+NVP2431H ) ۱٫۳MP,with IR CUT
۱/۳” CMOS(aptina 0237 ) ۲٫۰MP,with IR CUT
۱/۳” CMOS(۲۲۳۵+xm320 ) ۲٫۰MP,with IR CUT
۱/۳” CMOS(SONY323+NVP2441H ) ۲٫۴MP,with IR CUT
۱/۳” CMOS(SONY323+V30 ) ۲٫۴MP,with IR CUT

لازم به ذکر است که با این تکنولوژی می توان کنترل و هدایت لنزهای موتورایز در دوربین های مداربسته را نیز به دست گرفت.

همچنین از طریق قابلیت تغییر تنظیمات از طریق منوی UTC در دی وی آر می توان تغییر فرمت خروجی تصویر را هم انجام داد و تعویض تکنولوژی های AHD , CVI , TVI و آنالوگ (در صورت ساپورت سخت افزار دوربین) را در آن لحاظ نمود.

.

.

.

.


مطالب مرتبط:

.

دوربین مداربسته و UTC CONTROLLER (بدون ساپورت DVR)

نصب و راه اندازی دوربین مداربسته و ایرادات پس از نصب

آموزش نصب هارد دیسک در DVR (دی وی آر) و NVR

دوربین مداربسته EAHD چیست؟

تفاوت دوربین مداربسته AHD-H و AHD-L و AHD-M

آموزش فعال سازی تشخیص حرکت در DVR و NVR داهوا (DAHUA)

کنترل منوی UTC در دوربین و DVR

آموزش تغییر مود دوربین مداربسته از AHD به آنالوگ


 نعیم پردازش: آموزش دوربین مدار بسته و پخش و فروش همکار دوربین مداربسته