آموزش نصب هارد دیسک در DVR (دی وی آر) و NVR

نحوه نصب هارد روی دی وی آر و آموزش نصب هارد روی ان وی آر NVR دوربین مدار بسته و آموزش نصب هارد دیسک در DVR

HHD Installation in DVR & NVR

نحوه نصب هارد دیسک بر روی ان وی آر NVR و آموزش نصب هارد بر روی DVR دوربین مداربسته نعیم پردازش آموزش نصب npico.ir

  

  همان گونه که می دانیم برای تجمیع تصاویر دوربین های مدار بسته به کار رفته در یک پروژه مداربسته از یک دستگاه ذخیره ساز استفاده می شود. این ذخیره سازی اطلاعات و تصاویر بر روی هارد دیسک (ها) نوشته می شوند که اگر دستگاه در بستر شبکه و با استفاده از دوربین های مداربسته شبکه بهره برداری شده باشد، از NVR و چنانچه از دوربین آنالوگ یا دوربین های با بستر آنالوگ مورد استفاده قرار گرفته باشند از ذخیره DVR استفاده می شود. در هر حال این اطلاعات باید بر روی هارد های سخت نوشته شوند که می توان بیان کرد که طریقه نصب هارد دیسک در DVR و NVR تقریبا یکسان است. رنگ بندی و استفاده بهینه از انواع هاردهای وسترن دیجیتال (WD) را می توانید در اینــجا ببینید و همچنین انتخاب هارد دیسک مناسب DVR را مطالعه کنید.

دانستنی های پیش از نصب هارد دی وی ار

 یکی از موضوعات مهم قبل از نصب هارد بر روی NVR یا دی وی آر (DVR) این است که هارد مورد استفاده در ذخیره سازهای DVR از نوع اینترنال (داخلی) می باشد. این بدان معناست که هارد اکسترنال در دی وی آر یا NVR ها معمولا فاقد کارایی هستند. این نوع هارد دقیقا مشابه هاردهای مورد استفاده در کامپیوترها هستند. همچنین ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که اکثریت غریب به اتفاق DVR یا ان وی ار ها از کابل ساتا (SATA) برای اتصال و ارتباط داده ها در هارد دیسک استفاده می کنند. پس توجه داشته باشید که هارد دیسک انتخابی هم حتما باید دارای کانکتور ساتا باشد و چنانچه از انواع هاردهای قدیمی تر استفاده می کنید لازم است تا با مبدل های مربوطه آن را به خروجی ساتا تبدیل و سپس مورد استفاده قرار دهید. از دیگر نکات مهم، میزان هارد قابل پشتیبانی دستگاه DVR است. DVR ها معمولا تعداد مشخصی از هارد با ظرفیت محدودی را پشتیبانی می کنند. مثلا یک یا دو هارد چهار یا شش ترابایت.

حتما در هنگام تهیه هارد جهت DVR یا ان وی آر، میزان مورد حمایت ظرفیت دستگاه ذخیره ساز را نیز مدنظر قرار دهید به طوری که هاردی که برای دستگاه انتخاب می شود حتما باید به وسیله دستگاه قابل پشتیبانی باشد.

نصب هارد بر روی NVR (ان وی آر یا سرور) و یا DVR

 • لازم است تا نهایت دقت را در این مراحل نموده تا الکتریسیته ساکن بدن به برد دستگاه آسیبی وارد نکند.
 • ابتدا لازم است تا کیس دستگاه DVR (یا NVR) را باز شود. این کیس معمولا دارای چهار، پنج یا شش پیچ در طرفین و پشت دستگاهمی باشد که لازم است تا برای باز کردن بدنه، تمامی پیچ ها با دقت باز شوند.
 • در درون جعبه DVR برخی از قطعات مورد نیاز جهت نصب هارد دیسک قرار دارند. این وسایل شامل یک یا دو کابل SATA (یک کابل قرمز رنگ و بسته به تعداد قابل ساپورت کردن دستگاه خریداری شده) و پیچ های مربوط به بستن هارد (ها) می شوند.
 • پس از باز نمودن کامل کیس دستگاه ذخیره ساز، برد مدار الکترونیکی اصلی دستگاه قابل مشاهده است. بر روی برد اصلی دستگاه می توان پورت های ساتا را دید. این پورتها به شکل L کشیده هستند. همچنین سیم هایی با زنگهای سیاه، قرمز و زرد داخل بدنه وجود دارد که از آن باید برای تغذیه هارد استفاده کنید.
 • یک سر از کابل SATA را به برد DVR و سر دیگر را به هارد دیسک متصل کنید. (شکل پورت ها به صورتی است که امکان اشتباه وصل کردن آن ها به صورت اشتباه وجود ندارد پس بیخود فشار نیاورید!).
 • در مرحله بعدی می بایست کابل تغذیه را که در داخل DVR وجود دارد به هارد متصل کرد.
 • پس از اطمینان از اتصال درست کابل های دیتا و پاور هارد، هارد دیسک (HDD) را بر روی جای پیچ های موجود در کف بدنه DVR یا ان وی ار قرار دهید. این پیچ ها معمولا چهار عدد به ازای هر هارد هستند. برای بستن پیچ ها باید دستگاه را بلند کرد و پیچ ها را از زیر دستگاه با دقت ببندید. توجه نمایید که در این مرحله به هارد ضربه وارد نشود.
 • پس از بستن پیچ های هارد دستگاه را روشن کنید. در صورتی که تمام مراحل را به درستی انجام داده باشید باید در منوی هارد دیسک، هارد شما به درستی شناخته شده باشد.
 • در صورت شناسایی هارد درب دستگاه DVR را ببندید.
 • در منوی هارد دیسک بر روی قسمت فرمت کلیک کنید تا هارد فرمت شود. پس از فرمت شدن هارد، امکان استفاده از آن فراهم می شود و ضبط دستگاه شروع خواهد شد.

در زیر طریقه نصب یک هارد دیسک را در DVR ملاحضه می کنید.

نحوه نصب هارد و طریقه وصل هارد در دی وی آر و nvr dvr دوربین مداربسته نعیم پردازش آموزش نصب

اقدامات لازم در صورت عدم تشخیص هارد توسط دی وی آر یا NVR

اگر دستگاه ذخیره ساز هارد دیسک قرار داده شده را نشناسد ممکن است که یکی از اتفاقات زیر اتفاق داده باشد:

 • پورت های داده بر روی هارد و مادربرد DVR را چک کنید و از اتصال درست آن ها اطمینان یابید.
 • کابل ساتای هارد را عوض کنید. گاهی ممکن است کابل موجود در DVR مشکل داشته باشد.
 • این احتمال وجود دارد که هارد خریداری شده دچار مشکل شده باشد. در این صورت باید آن را تعمیر یا تعویض نمود. (گاهی مشکل هارد با فرمت کردن نرم افزاری رفع می شود).
 • ممکن است هارد شما بر روی DVR یا NVR قابل پشتیبانی نباشد.

مطالب مرتبط:
.
 .

انتخاب مکان مناسب برای نصب دی وی آر DVR

نحوه اتصال سنسور PIR به دی وی آر DVR

تنظیم منو دستگاه DVR دوربین مداربسته

عیب یابی DVR دی وی آر

 عوامل موثر در کیفیت ضبط دستگاه DVR 

کدک ها و فرمت های ضبط DVR دی وی آر

کیفیت رزولوشن ضبط دستگاه DVR

 .
.
.
.
.
.

 نعیم پردازش:دوربین مدار بسته

آموزش نصب دوربین مداربسته شبکه

فروش و پخش عمده دوربینهای مدار بسته به همکار