ROI در دوربین مدار بسته یا منطقه مهم در تصویر

Region of Interest IP Camera CCTV چیست و چه کاربردی دارد؟

 

سر نام کلمات Region of Interest به صورت مولفه ای با عنوان ROI تعریف می شود که توسط این خصوصیت می توان شرایطی را ایجاد کرد تا به صورت نرم افزاری اطلاعات بیشتری را بر روی ظرفیت هارد محدود ذخیره کرد که در واقع با این عمل پهنای باند تصاویر کاهش داده می شود. برای آشنایی با کارایی این مولفه شاید بهتر باشد تا کمی درارتباط با پهنای باند دوربین مدار بسته تحت شبکه صحبت کنیم (در صورت نیاز آموزش نصب دوربین تحت شبکه IP Camera را می توانید از لینک مربوطه مشاهده نمایید). هر دستگاه NVR دارای یک پهنای باند ورودی شبکه و یک پهنای باند خروجی شبکه است که نقش مهمی را در تعیین رزولوشن دوربین های قابل اتصال به خود ایفا می کند. بعنوان مثال ممکن است یک دستگاه NVR از دوربین های با رزولوشن تصویر ۵ مگاپیکسلی پشتیبانی کند، اما این به این معنی نیست که شما قادر خواهید بود تا تمام کانال های ورودی “ان وی آر” را به دوربین شبکه ۵ مگاپیکسلی متصل کنید.

در واقع در نصب دوربینهای مدار بسته تحت شبکه، لازم است تا در ابتدا میزان پهنای باند مورد نیاز برای اتصال به NVR یا سرور دوربین مدار بسته را محاسبه کرده تا بتوان از تعداد دوربین های لازم در پروژه به صورت بهینه و بدون لگ استفاده نمود. این محاسبات همچنین جهت اطلاع از میزان فضای یا مدت زمان مورد نیاز برای ذخیره سازی تصاویر دوربینهای مدار بسته می تواند بسیار راه گشا باشد.

اما از آن جا که می دانیم، جحم هارد دیسک های مورد استفاده در ذخیره ساز ها همیشه محدود است و حتی اگر در زمان خرید، هاردی با بیشترین فضای هارد در زمان خود نیز خریداری گردد، باز هم روزی این فضا به صورت کامل اشغال خواهد شد که علم و تکنولوژی همراه به دنبال بالا بردن زمان پرشدن این فضای محدود است. در بهینه سازی حجم داده های ارسالی دوربین مداربسته راه کارهای بسیاری وجود دارد. استفاده از کدک های دوربین مداربسته یکی از مرسوم ترین این راه حل ها است که می تواند تا حدی حجم داده ارسال شده توسط دوربین های مدار بسته را در DVR یا NVR کاهش دهد. راه حل بعدی استفاده از فشرده سازها می باشد که بسیاری از آن ها همچون H.264 یا H.265  را در دستگاه های مختلف می بینبم و در حال بهره وری از آن ها هستیم. اما تا این جا نیز هر اندازه هم از فشرده ساز و کدک های بهینه و حرفه ای استفاده شده باشد و هر اندازه هم حجم داده کاهش یافته باشد، در نهایت این میزان تابت می ماند و به واقع روی عددی قفل خواهد شد.

پس در این شرایط باید به دنبال راه کار دیگری بود که آن را می توان با عنوان ROI یا منطقه مهم در تصویر مطرح نمود. در بسیاری از موارد جهت کاهش پهنای باند شبکه و همچنین صرفه جویی در زمان ذخیره سازی تصاویر ، می توانید با استفاده از ROI پهنای باند مصرفی را کاهش دهید.بدین صورت که با خاصیت ROI می توان قسمتی از تصویر را که از اهمیت بالاتری به نسبت بقیه برخوردار است تعیین و با رزولوشن تصویر بالاتری ذخیره نمود و بدین ترتیب سایر نقاط صحنه با رزولوشن پایینتری ذخیره شده که حجم قابل توجهی از تصاویر بدرد نخور (یا کم اهمیت تر) را در ذخیره سازی، صرفه جویی خواهد نمود که این عمل سبب کاهش پهنای باند و همچنین کاهش فضای ذخیر ه سازی و در نتیجه بالاتر رفتن زمان ذخیره و ضبط در یک حجم ثابت هارد را بدنبال خواهد داشت.

برای درک این موضوع می توانید به تصویر زیر نگاه کنید. در این تصویر، مرکز کادر تصویر از نقاط مهم برای ذخیره سازی تصاویر با کیفیت بالا می باشد و چنانچه بتوانیم سایر نقاط را با رزولوشن پایین تر ذخیره کنیم کاهش چشمگیری در پهنای باند و افزایش مدت زمان ذخیره سازی ایجاد کنیم.

چگونه می توان منطقه ROI را در یک دوربین برگزید؟

دوربینهای مداربسته IP تحت شبکه دارای قابلیت ROI را می توان از طریق منوی WEB دوربین پیکربندی کرد. برای کانفیگ دوربین باید آدرس آی پی دوربین مدار بسته را در مرورگر خود وارد کنید و در تنظیمات مربوطه گزینه ROI را انتخاب و مناطق مورد نظر را مشخص کنید.

 

 

 


مطالب مرتبط: 

 

نرم افزار محاسبه ظرفیت هارد در دوربین مدار بسته

آموزش تغییر IP دوربین تحت شبکه با کامپیوتر

تکنولوژی COC و POC در دوربین مداربسته

POE Extender یا افزایش دهنده طول کابل شبکه