تکنولوژی COC و POC در دوربین مداربسته

انتقال برق و دیتا در دوربین مدار بسته و تنها با کابل کواکسیال.

سیستم های نظارت تصویری در بستر آنالوگ، همچنان در حال پیشرفت روز افزون می باشند. شاید تا همین چند وقت پیش حتی کسی هم تصور این را نمی کرد که ممکن است روزی بتوان از آن دوربین های مداربسته آنالوگ با کیفیت های تی وی لاینی، انتظار خلق تصاویری مگاپیکسلی داشت! اما این پیشرفت شگرف در دوربین های مداربسته بستر آنالوگ با کابل کواکسیال، تنها به بالا برد کیفیت تصاویر دوربین مداربسته محدود نشده و راه کارهای دیگری نیز همانند UTC و یا COC (CONTROL OVER COAXIAL) و POC (POWER OVER COAXIAL) به آنها اضافه شده است که همچنان این روند در حال بهبود می باشد. 

COC و POC دوربین مداربسته به چه معناست؟

همانطور که می دانید در نصب دوربینهای مداربسته نیاز به الزاماتی می باشد. یکی از این الزامات، فراهم آوردن تغذیه برای برد دوربین مدار بسته و مدارات داخلی آن است که پس از روشن شدن در خروجی خود، سیگنال های تصاویر را تحویل دهد. برای اعمال تغذیه معمولا از فیش پاور دوربین و برای دریافت سیگنال تصویر از نری BNC متصل به کابل دوربین استفاده می شود. اما در تکنولوژی جدیدی که اخیرا معرفی شده است و روند تجاری سازی آن نیز شروع شده (تا زمان نگارش این مقاله!) انتقال برق و تغذیه بر روی کابل کواکسیال یا POC می باشد. یعنی در این روش شما با استفاده از همان کابل کواکسیال متصل شده به دوربین جهت دریافت سیگنال های تصویر می توانید یرق دوربین را هم تامین کنید و نیازی به سیم کشی مجدد در این زمینه نداشته باشید. در این زمینه در حال حاضر برخی از برندهای معتبر دوربین مداربسته با حذف دو رشته سیم مربوط به تغذیه دوربین، و با استفاده از همان کابل مربوط به تصویر (RG59/6) به این هدف دست یافته اند.

اما تکنولوژی بعدی که در این زمینه با معرفی خود می تواند هزینه های نصب را تاحدود زیادی تغییر دهد و سادگی و سرعت در نصب دوربین های مدار بسته را شود، تکنولوژی COC (CONTROL OVER COAXIAL) می باشد. در COC امکان کنترل قسمت های مختلف دوربین از پای DVR در اختیار کاربر قرار می گیرد. برای مثال برای اعمال فرمان در دوربین های چرخشی اسپیددام یا بالت چرخشی نیاز به دو رشته سیم می باشد. شرکت های معتبر فعال در زمینه مداربسته به دنبال حذف این جفت رشته سیم (RS485) از دوربین و ترکیب آن در سیم کواکسیال مربوط به تصویر بودند که به عنوان نمونه، دوربین های جدید HDCVI و TVI از چنین ویژگی برخوردار شده اند که به این تکنولوژی(COC (CONTROL OVER COAXIAL) گفته می شود.

لازم به ذکر است که تکنولوژی اخیر در دوربین مداربسته AHD نیز نمود دارد که با نام UTC معروف است و می توان کنترل منوی دوربین مداربسته AHD را با استفاده از همان کابل کواکسیال متصل به DVR مدیریت کرد.

در واقع شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته درحال حاضر به دنبال راه کارهایی هستند تا تنها با یک کابل کواکسیال، تغذیه دوربین، تصویر دوربین و همچنین بدون نیاز به سیم های کنترلی RS485 بتوان مدیرت دوربین های چرخشی را انجام داد که در نتیجه درآینده ای نه چندان دور باید شاهد دوربین هایی باشیم که تنها یک کابل و با کانکتور کواکسیال، تصویر، تغذیه و دستورات مربوط به PTZ را در اختیار قرار خواهد داد. لذا شاهد کاهش قابل توجهی در حجم کابل کشی و سادگی در نصب خواهیم بود. البته قابل ذکر است که چنین سیستمی ملزم به استفاده از دستگاه ضبط کننده مخصوص خود میباشد که در مشخصات دستگاه بایستی قابلیت POC نامبرده شود.

 

 


مطالب مرتبط:
.

 

 

 

 

تکنولوژی های COC و POC در دوربین مدار بسته

پی او سی poc دوربین مداربسته

poc در دوربین چیست

سی او سی coc دوربین مداربسته