نحوه نصب دوربین مداربسته گردشی و متحرک اسپید دام Speed Dome

 آموزش نصب دوربین مداربسته اسپید دام DOME چرخشی و گردشی و حرکت خودکار با JOYSTICK و کیبورد کنترلر.

  دوربین های مدار بسته گردشی، چرخشی و یا اسپید دام PTZ، یکی ازانواع دوربینهای مداربسته هستند که علاوه بر امکان گردش در راستای خط افق، توانایی حرکت در جهات عمودی ۹۰ درجه و در برخی از انواع آن ها تا ۱۸۰ درجه را فراهم می آورد. قدرت زوم لنز این دوربینهای مدار بسته مختلف است که در انواع ۱۰، ۱۲، ۱۸، ۲۷ و تا X35 زوم نیز تولید شده است. کنترل دوربین PTZ برای حرکت به چپ و راست یا بالا و پایین و همچنین زوم و تله شدن لنز، از طریق یک خط سیم  دو رشته ای قابل انجام است. در دوربین های جدید دارای تکنولوژی UTC برای کنترل دوربین اسپید دام به این دو رشته نیاز نمی باشد.

مقدمات مراحل و نحوه نصب دوربین اسپید دام را می توان به صورت زیر ذکر کرد:

  • ملاحظات مربوط به محل نصب دوربینمداربسته اسپیددام SPEED DOME
  • نصب مکانیکی دوربین گردشی چرخشی
  • اتصال کابل های دوربین پی تی زد PTZ
  • تنظیم کیبورد کنترلر (جوی استیک دوربین چرخشی یا دی وی آر)

 

 • تنظیم دوربین (SETUP) دوربین چرخشی

 

قبل از وارد شدن و توضیح به صورت مبسوط در ارتباط با هر یک از مراحل فوق در نظر می گیریم که شما نکات لازم برای انتخاب محل دوربین اسپید دام جهت تامین نیازهای کارفرمای خود را در نظر گرفته و بر اساس آن انتخاب خود را انجام داده اید.

 

ملاحظات مربوط به محل نصب دوربین گردشی اسپید دام:

 • دوربین چرخشی را در محلی نصب کنید که توانایی تحمل تا ۴ برابر وزن دوربین را داشته باشد.
 • دوربین را در محلی نصب کنید که ارتعاشات خارجی یا مکانیکی وجود نداشته باشد.
 • در صورت نصب دوربین در فضای سرباز و برروی دکل حتما از برق گیر بالای دوربین استفاده نمایید. توجه داشته باشید که رعد و برق دارای انرژی فوق العاده زیادی است لذا حداقل دو متر بین نوک برقگیر و دوربین فاصله در نظر بگیرید.
 • در صورت استفاده از برق گیر حتماً از چاه ارت در کنار دکل استفاده کنید.

مراحل نصب دوربین اسپید دام

کابل های برق ویدئو و دیتا را از سوراخ پایه عبور دهید و پایه را به دیوار یا سقف پیچ نمایید. از چسب سیلیکون برای عایق کردن و پرکردن فضاهای خالی بین پایه ودیوار یا سقف استفاده نمایید خصوصاً اگر دوربین در فضای آزاد نصب می شود و سطح ناهموار است .حال باید کاور را به پایه وصل کنید در صورتی که شما باید قسمت هایی را به هم پیچ کنید از نوار تفلون برای این کار استفاده نمایید تا اتصال ایزوله شده ای داشته باشید .روال نصب مکانیکی کاور و دوربین در داخل کاوربر اساس موقعیت و نوع دوربین متفاوت می باشد جهت کسب اطلاعات دقیق تر به راهنمای همراه دستگاه مراجعه نمایید.

علاوه بر موارد ذکر شده توجه به نکات زیر ضروری می باشد.

نحوه برق و تغذیه دهی در دوربین چرخشی اسپید دام

برق دوربین های دام متحرک معمولاً ۱۲ یا ۲۴ ولت از نوع متناوب و یا مستقیم می باشند. بعضی دوربین ها هر دوحالت را پشتیبانی می کنند. درصورتی که دوربین از برق DC استفاده می کند. اما در شرایطی که دوربین از ولتاژ VAC 24 استفاده می کند حداکثر فاصله مجاز از منبع ( ترانسفورماتور ) و نوع سیم برای هر دو نوع دوربین با کاور داخلی و کاور مخصوص فضاهای سرپوشیده که دارای فن وهیتر است طبق جدول زیر محاسبه می شود فرض می کنیم دوربین در حالت عادی VA75 نیاز دارد . در صورتی که ورودی برق دوربین دارای سه ترمینال است معمولاً از ترمینال وسطی استفاده نمی شود.
انتخاب ترانس ۲۴VAC
ترانس های VAC 24 در توان های مختلف ارائه می شوند در رابطه با انتخاب ترانس به سه نکته زیر توجه کنید .
۱- برای محاسبه توان یا جریان مصرفی هم مصرف دوربین و هم کاور را در نظر داشته باشید وآن دو را با هم جمع کنید .
۲- ترانسی را انتخاب کنید که توان جریان دهی آن ۵۰درصد تا ۱۰۰ درصد از جریان مصرفی مجموعه کاور و دوربین بشتر باشد.
۳- بسیاری از ترانس های ایرانی موجود در بازار به دلیل عدم محاسبه صحیح در حالت بدون بار ولتاژی بسیار بالاتر دارند یعنی یک ترانس VAC24 در حالت بی بار ممکن است V36 داشته باشد اما هنگام کشیدن جریان این ولتاژ کاهش می یابد این مسئله برای دوربین بسیار مضر می باشد لذا ترانسی را استفاده نمایید که ولتا ژدر حالت بدون بار آن با ولتاژ آن در با رکامل تفاوت زیادی نداشته باشد .
۲-۳ سیم داده دوربین
الف – نوع سیم
معمولاً برای کنترل دوربین از زوج سیم به هم تابیده استفاده می شود این زوج سیم فرامین حرکت به چپ و راست ، بالا و پایین ، زوم ب جلو وعقب ، تحریک خروجی ها را انتقال می دهد . برای اتصال کابل دیتای دوربین حتماً از کابل STP ( کابل شبکه با روکش شیلد ) استفاده کنید . نمره هر رشته سیم باید از ۲mm0.33 بیشتر باشد .توصیه می شود از سیم نمره ۰٫۴ استفاده نمایید . به خاطر داشته باشید که شیلد کابل داده را فقط از یک طرف ( معمولاً سمت سیستم مرکزی ) به ارت وصل نمایید در غیر اینصورت اختلاف در ولتاژ ارت دوسر سیم باعث ایجاد یک جریان حلقه ای در سیم می شود که خود به ایجاد نویز کمک می کند.
ب – پروتکل نوع ارتباط
معمولاً برای کنترل دوربین از پروتکل ۴۸۵ RS هاف دوپلکس استفاده می شود در صورتی که دستگاه کنترل کننده دوربین کامپیوتر باشد یا این پروتکل را پشتیبانی نکند . از یک قطعه سخت افزاری به عنوان مبدل برای تغییرآن استفاده نمایید .(مبدل ۲۳۲RS به ۴۸۵RS )
توضیح : ارتباط هاف دوپلکس به معنی یک طرفه بودن ارتباط است و دوربین فقط گیرنده داده می باشد . اما در ارتباط فول دوپلکس یا A422RS دوربین هم اطلاعات را دریافت و هم ارسال می کند. در روش اول تنها از یک زوج سیم استفاده می شود
که از آنها با Data(+) وData (-) نام برده می شود . در این حالت دقت داشته باشید که سیم ها را باید به ورودی ها ی + و – ترمینال TXD دوربین متصل نمایید .
در روش دوم که پروتکل دو طرفه می باشد از دو زوج سیم یک زوج برای TXD (+ و- ) و دیگری RXD (+ و – ) استفاده می شود . سیم هارا باید با به ترمینال هایی که با همین علائم مشخص شده است متصل نمایید .
ج – کنترل چند دوربین با یک زوج سیم
شما می توانید چندین دوربین دام متحرک را تنها با یک زوج سیم کنترل نمایید ( روش سری یا باس ) یا می توانید برای هرکدام به صورت مجزا یک سیم مجزا کشیده و آنهارا در سمت کنترلر به صورت متناظر به هم وصل کنید ( روش ستاره ) در هر دو حالت اطمینان یابید که تمام سیم های RX و TX که همنام می باشند به هم وصل شده باشند .
د – تعیین آدرس دوربین
روی دوربین یک دیپ سوییچ هشت کاناله ( هشت کلید کوچک کنار هم ) برای تعیین آدرس دوربین در نظر گرفته شده است برای پیدا کردن محل آن به راهنمای مربوطه مراجعه نمایید از آنجا که تمام دوربین ها از طریق یک پورت کنترلر کنترل می شوند هر دوربین باید آدرس منحصر به فرد داشته باشد که میتوان عددی بین ۰ تا ۲۵۵ باشد .
آدرس دوربین به صورت باینری (ارقام صفر ویک ) تنظیم می شود به ازای هر رقم یک دیپ سوییچ وجود دارد که می تواند روی ۱ و ۰ تنظیم شود به فرض اگر می خواهید آدرس دوربین عدد ۴ در مبنای دو می شود ۴=۲۰×۰+۲۱×۲۲×۱ لذا دیپ سوییچ اول و دوم را روی صفرو دیپ سوییچ سوم را روی یک قراردهید .
هـ – تعیین یک دوربین به عنوان انتهای یک خط
در صورتی که کابل داده برای کنترل چندین دوربین به صورت باس استفاده می شود آخرین دوربین به عنوان انتهای خط باید تعریف شود برای تنظیم یک دوربین به عنوان آخرین دوربین از یک دیپ سوییچ دوکاناله استفاده می شود . نوع تنظیمات وابسته به نوع ارتباط مطابق جدول زیر به عنوان نمونه می باشد . تعریف دوربین های انتهایی به عنوان آخر خط باعث کاهش انعکاس سیگنال از ته خط و کاهش مشکلات مربوط به کنترل دوربین خصوصاً در فواصل بلند می شود .
شکل دیپ سوییچ ها
توجه : در صورتی که دو دوربین دارای آدرس یکسانی باشند ، کنترل تمام دوربین ها مختل می شود . گرچه شما میتوانید تا ۱۲۸ دوربین را به هم وصل کنید اما بهترین شرایط ارتباطی زمانی فراهم می شود که کمتر از ۳۲ دوربین را روی یک پورت کنترل نمایید .

نحوه تنظیم سرعت چرخش دوربین چرخشی Speed Dome

کنترلر و دوربین ها باید بر روی یک سرعت جهت انتقال داده تنظیم شده باشند این سرعت می تواند حداقل bps 4800 و حداکثرbps 38400 باشد جهت تنظیم سرعت روی دوربین از دو دیپ سوییچ استفاده می شود جدول زیر وضعیت دیپ سوییچ ها را برای یک دوربین سامسونگ نشان می دهد . هر قدر سرعت ارتباط بالاتر رود احتمال از دست رفتن داده ها در محیط های نویزی بیشتر می شود . معمولاً سرعت ارتباط را روی bps9600 تنظیم می کنند . برای تنظیم سرعت انتقال داده ها توسط کنترلر به راهنمای آن مراجعه نمایید .
۳-۳ ورودی آلارم
دوربین Dome متحرک معمولاً دارای ۴ ورودی آلارم می باشد این ورودی ها مستقیماً به صورت سوییچ هایی می توانند باشند که در صورت بسته شدن آن ورودی آلارم فعال می شود . با فعال شدن آلارم دوربین می تواند به موقعیت هایی که از پیش تنظیم شده برود مثلاً اگر ورودی آلارم یک به یک کنتاک مگنت بالای درب وصل شود و پریست شماره یک روی درب ورودی تنظیم شود هر بار که درب باز شود دوربین به طور اتوماتیک سمت درب می رود و ازآن تصویر می گیرد علاوه بر این می توان دوربین را طوری تنظیم کرد که با فعال شدن آلارم دوربین به مدت سی ثانیه مسیرهایی که قبلاً به صورت دستی برای آن تعریف شده را طی کند . برای حفاظت بیشتر دوربین توصیه می شود که از یک برد واسطه ورودی و خروجی برای آلارم ها استفاده کنید در این شرایط در صورت افتادن ولتاژهای بالا و یا نویز بر روی سیم نویز وارد دوربین نمی شود ومدارات داخلی آن را مختل نمی کند .
۴-۳ خروجی آلارم ها
شما می توانید از خروجی های آلارم جهت فرمان روشن و خاموش کردن دستگاههای مختلف مثل پروژکتورهای اطراف دوربین استفاده نمایید . استفاده از این خروجی ها به صورت مستقیم امکان پذیر نمی باشد . استفاده از یک برد واسطه ورودی و خروجی باعث می شود که مدارات داخلی دوربین صدمه نبیند علاوه بر این امکان کنترل تجهیزات با ولتاژ بالا مثل برق شهر از طریق آن امکان پذیر می شود. برد وسط دستگاهی است که دوربین را از ورودی و خروجی های آلارم ایزوله می کند به این ترتیب در صورت بروز اشکال در مدارات ورودی و خروجی برد واسطه آسیب می بیند و خود دوربین محفوظ می ماند .
۴- کنترلر دوربین
برای کنترل دوربین شما می توانید از یک کیبورد یا ( صفحه ) کلید استفاده نمایید . همچنین می توانید کنترل دوربین را از طریق پورت سریال دستگاه DVR و یا پورت سریال یک کامپیوتر و اجرای نرم افزار کنترلر دوربین روی آن انجام دهید . مهم ترین مسئله برای استفاده از کنترلر آن است که پرتو کل ارتباطی دوربین را پشتیبانی کند . برای بررسی این مسئله به راهنمای نرم افزار روی کامپیوتر و با راهنمای کنترلر مراجعه نمایید .
۵- تنظیم دوربین
بعد از نصب مکانیکی دوربین و برقراری ارتباط با آن شما می توانید تنظیمات دیگری را با دسترسی به منوی داخلی دوربین داشته باشید البته برای ورود به این منو فقط می توانید از صفحه کلید استفاده کنید .
تنظیمات زیر از طریق منوی داخلی دوربین قابل انجام است :
انتخاب نام برای هر دوربین و نمایش آن روی تصویر در موقعیت دلخواه
تنظیم نوع سنکرون شدن تصویر ( داخلی یا خارجی )
تنظیم سرعت زوم
فعال کردن آشکار ساز حرکت و محدوده آن
تنظیم IRIS
سرعت شاتر
فعال کردن AGS
فعال کردن White balance
فعال کردن PIP ، آینه
فعال کردن فوکاس اتوماتیک
فعال کردن زوم دیجیتال و تنظیم آن
تنظیم موقعیت های پیش فرض Preset
تعیین نام برای موقعیت های پیش فرض
فعال کردن وضعیت SCAN
تنظیم زمان جابجا شدن یعنی موقعیت های پیش فرض
فعال کردن Auto pan
تنظیم آلارمها و اولویت آن ها

 

 


مطالب مرتبط:

.

نحوه سیم کشی استاندارد در دوربین مداربسته 

دوربین پلاک خوان خودرو

دوربین مداربسته چرخشی و گردان یا PTZ چیست؟

لنز دوربین مداربسته  


ورود به صفحه

آموزش دوربین مداربسته

 


.

.

 

.

.

.

.

.

.

.

.

..

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.


 

آموزش نصب دوربین مداربسته

اسپید دام

طریقه نصب دوربین مداربسته گردشی اسپید دام speed dome

آموزشگاه دوربین مداربسته

آموزش تعمیر دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته

دوره و کلاس عملی آموزش دوربین مداربسته

کنترل و مدیریت پروژه دوربین مدار بسته

فروش و پخش عمده

لیست قیمت دوربین مداربسته اسپید دام

نحوه نصب دوربین مداربسته گردان یا PTZ

اسپیددام