نحوه نصب صحیح DVR به صورت افقی یا عمودی؟

بررسی نحوه نصب دی وی آر و NVR به صورت خوابیده یا ایستاده و نحوه نصب هارد در DVR و ان وی آر.

 

در این مقاله قصد داریم تا بررسی کنیم که آیا نصب دستگاه ضبط تصاویر دوربین های مداربسته یا همان DVR یا NVR به چه صورت صحیح است. اینکه به صورت ایستاده و عمودی بر روی دیوار یا رک نصب شود و یا اینکه به صورت افقی قرار داده شود. بررسی ما در این مقاله به نوعی معطوف به بررسی عملکرد هارد دیسک (HDD) می باشد که قصد داریم تا شرایط مختلف را برای هارد و عملکرد صحیح و اینکه یعنی آیا در بلند مدت ممکن است نصب ایستاده و عمودی هارد DVR و یا ان وی آر، به آن آسیب برساند یا خیر را بررسی نماییم.

در اکثر نصب ها همان گونه که دیده ایم هارد پس از نصب در کف “دی وی آر” یا NVR، به همان صورت نیز بر روی سطحی مسطح یا در درون رک بطور افقی قرار داده شده اند. شاید یکی از دلایل در این نوع نصب، احتمال وارد آمدن جاذبه زمین بر موتور و هد هارد دیسک است که در ذهن متصور می شود و بنا براین منطق ذهنی حکم می کند که هارد را باید به صورت افقی و خوابیده در حالت روش قرار داد.

نکته مهم در صحیح کار کردن یک هارد، تکان نخوردن هارد‌ دیسک زیر لود است، به دلیل اینکه سرعت گردش دیسکت‌ها در درون سیلندر هارد‌ دیسک، خیلی بالا است (برای نمونه سرعت گردش هار‌دهای بنفش وسترن‌ دیجیتال حدود۷۲۰۰ دور در دقیقه می باشد)، لرزش و تکان دادن هارد دیسک درحالت روشن باعث برخورد دیسکت‌ها با هد می شود که می تواند آن را دچار خرابی جدی و یا بد سکتور نماید.

اگر چه هارد دیسک های امروزی با تکنولوژی تقریبا متفاوت از گذشتگان خود ساخته شده و استقامت و توانی بسیار بیشتری دارند. اما به هر حال در کار با آنها باز هم باید نکات ایمنی برخورد با یک ابزار الکترونیک را رعایت کنیم. البته امروزه بسیاری از شرکت های تولید کننده بر این عقیده اند که قرار دادن هاردهای ۳٫۵ اینچی در حالت افقی، عمودی و حتی به پهلو تاثیر معنی داری در کارکرد و طول عمر آنها ندارد. آنچه که در ادامه می خوانید، از اسناد و دفاتر راهنمای درون سایت کارخانه های مطرح تولید کننده هارد درایو دنیا استخراج شده اند:

هارد هیتاچی HITACH:
درایو در همه محور ها (۶ جهت) کار می کند. اگر هم درایو در جهتی به جز آن چیزی که قبلا فرمت شده مورد استفاده قرار گیرد، کارایی لازم را داشته و میزان خطای آن همچنان در حد بسیار محدودی باقی خواهد ماند.

هارد وسترن دیجیتال WD:
نصب فیزیکی درایو- درایوهای وسترن دیجیتال حتی اگر به پهلو یا برعکس (یا هر یک از جهات X و Y و Z) هم نصب شوند، باز هم کارکرد معمولی و نرمالی خواهند داشت.

هارد مکستور MAXTOR:
هارد درایو می تواند در هر جهتی نصب شود.

هارد سامسونگ SAMSUNG:
تا زمانی که هارد درایو به صورت امنی به پایه ها متصل شده باشد، می توان بسته به کیس کامپیوتر آن را به صورت افقی یا عمودی نصب کرد.

پس نتیجه می گیریم بر خلاف باور اشتباه قبلی هارد ها هم در حالت عمودی و هم در حالت افقی کارکرد صحیحی دارند و فقط نباید زاویه دار و یا بصورت شیب دار نصب شوند و یا تغییر حالت نصب داده شوند. به عبارت دیگر هارد ها هم در حالت عمودی و هم در حالت افقی کارکرد صحیحی می توانند داشته باشند به شرط آن که زاویه دار و یا بصورت شیب دار نصب نشوند.

 

 

 


مطالب مرتبط:

 

نرم افزار محاسبه ظرفیت هارد در دوربین مدار بسته

عیب یابی دوربین مداربسته و NVR ان وی آر یا DVR

آموزش تعمیرات DVR دی وی آر و NVR

 

 

 

 

 

 

 

 

نصب عمودی یا افقی هارد دیسک DVR  و  NVR


نعیم پردازش؛ آموزش، تولید و پخش دوربین مدار بسته و سیستم های حفاظتی و نظارت تصویری