رک چیست؟

آشنایی با انواع رک شبکه های کامپیوتری و رک دوربین مداربسته، DVR و NVR.

Rack رک

   رک محل و محفظه ای است که سرور یا تجهیزات شبکه مثل سوییچ شبکه، روتر و مودم و پاور و … در آن قرار داده می شود و با توجه به نوع رک هم از سرور محافظت می کند و هم جهت تهویه جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات شبکه بر اثر دمای بالا و همچنین جلو گیری از صدمات فیزیکی از جمله ضربه و فشار به کار میرود ضمنا علاوه بر تجهیزات شبکه از رک برای دوربین مداربسته با توجه به دلایل ذکر شده نیز استفاده می شود.

رک ها در دو نمونه رک دیواری و رک ایستاده تولید می شوند:

     √ رک های دیواری
   رکهای دیواری عموما دارای ارتفاع هایی ۵ ، ۶ ، ۷ یا ۹ یونیت هستند . یونیت Unit واحد سنجش ارتفاع رک است و معادل ۵/۴۳ میلیمتر است. مقدار عمق این رک ها نیز متفاوت است و عمق رک می تواند ۳۵ ، ۴۵ یا ۶۰ سانتیمتر باشد. البته به این نکته نیز دقت کنید که عمق رک های ایستاده کمی بیشتر می باشد. کید رک برای قرار گرفتن سوئیچ های کوچک و غیر رکمونت بروی دیوار استفاده می شود و عمق آن فقط ۲۹ سانتیمتر است. رک های ۹ یونیت دارای تنوع بیشتری هستند و پنل های بغل برخی از آن ها کاملا باز می شود که امکان دسترسی به رک را از بغل هم فراهم می کنند و این یعنی دسترسی ساده تر به تجهیزات شبکه قرار گرفته در رک. در برخی دیگر نیز امکان چرخشی تا حدود ۱۰۰ درجه را ایجاد و امکان دسترسی به پشت رک را برای کاربر فراهم می آورند. نوع مذکور جهت سوئیچ هایی که دارای ماژول پشت هستند استفاده می شود. امکان نصب پاور یونیت های ۳ و ۴ پورت و فن ۱۲ سانتیمتری نیز بر روی رک های دیواری وجود دارد.

     √ رک های ایستاده

   در این نمونه از رکها ، انواع پچ پنل، سوئیچ، سرور، یو پی اس، ان وی آر و دیگر تجهیزات دوربین مداربسته حرفه ای و سایر قطعات رکمونت ۱۹ اینچی را برای مدیریت آسانتر یکجا جمع می نمایند (معمولا به صورت استاندارد رک های ایستاده دارای ۱ عدد فن ۴ عدد چرخ ۴ عدد پایه ثابت و یک بسته پیچ و مهره در داخل خود می باشند.) از بالا و پائین ورودی هایی برای انواع کابل و سیم دارند. همچنین از چهار طرف باز می شوند . ارتفاع این رک ها می تواند ۱۶ ، ۲۱ ، ۲۸ ، ۳۶ ، ۴۰ و ۴۴ یونیت باشد و بیشتر با عمق های ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰ سانتیمتر تولید می شوند. و دارای درب های شیشه ای یا تلقی فریم دار هستند.

امکان نصب ۱ تا ۴ فن درون این رک ها وجود دارد و بطور پیش فرض دارای فقط یک فن می باشند. پاور ماژولهای ۸ پورت و ۹ پورت افقی درون این رکها نصب می شود و نسبت به ارتفاع رک می توان پاور ماژولهای عمودی نیز نصب گردد.

rack-cctv رک دوربین مداربسته
نمونه ای از رک کار شده برای دوربین مداربسته

 

 

 

 رک دوربین مداربسته 


 آموزش نصب دوربین تحت شبکه و اموزش نصب اعلام سرقت اماکن