قابلیت AWB در دوربین های مداربسته

نحوه عملکرد #AWB در دوربین مدار بسته

 

AWB یا (Balance White Balance) خصوصیتی در برخی از دوربین های مدار بسته است که طی آن تعادل رنگ سفید در حضور منابع نوری مختلف بهینه شده و رنگ های غیر طبیعی و غیر واقعی از تصویر با این الگوریم بصورت خودکار حذف می شوند. این ویژگی سبب تطابق رنگ های پشت زمینه در تصویر با نور موجود در محیط می گردد. در نتیجه رنگ سفید و سایر رنگ ها تا حدود زیادی به صورت طبیعی جلوه می کنند.

چشم انسان به طور طبیعی این توانایی را دارد که در منابع نوری مختلف با محیط، خودش را تطابق داده و بالانس نور سفید را تنظیم نماید. اما دوربین مداربسته این توانایی را ندارند و اغلب در تشخیص سطح بندی رنگ سفید دچار مشکل می شوند و در بسیاری از مواقع آن را در غالب رنگ های دیگر اعم از سبز، نارنجی و آبی نمایش می دهند. بسیاری از دوربینهای مداربسته در بالانس رنگ سفید در تصویر اغلب دچار اشتباه می گردند، به خصوص اگر تصویر با یک رنگ غالب احاطه شده باشد و یا اینکه هیچ نور سفیدی با منبع طبیعی در محیط وجود نداشته باشد. در نتیجه منجر به ایجاد رنگ های غیر طبیعی و غیر واقعی در تصویر می گردد.

اکثر دوربین های امنیتی دارای این قابلیت هستند که به وسیله آن دوربین نور موجود در تصویر را پردازش کرده و بهترین تعادل رنگ سفید را محاسبه کرده و نمایش می دهد.

همچنین به عنوان مکمل این قابلیت می توان از BLC و یا WDR نیز نام برد.

 

 


مطالب مرتبط:

 

انتخاب دوربین پلاک خوان

انتخاب دکل مناسب جهت نصب دوربین مدار بسته

 

 

 

 

 

نعیم پردازش: آموزش، واردات، پخش و فروش سیستم های دوربین مداربسته به همکار