رفع مشکل فریز شدن تصویر در دوربین مدار بسته شبکه (IP Camera)

نحوه برطرف کردن فریز Freez شدن تصویر در NVR و دوربین شبکه و آموزش برطرف کردن ایستادگی تصویر دوربین مدار بسته IMAGE FREEZE IP CAMERA FIX

برطرف کردن مشکل فریز دوربین مدار بسته شبکه freez image ip camera

  مدتی پیش یکی از همکاران با تماس به بخش فنی و ابراز استیصال در روند پروژه نصب دوربین مداربسته خود سوالی مطرح کرد که ظاهرا این روزها بروز چنین مشکلاتی به جهت تنوع بالای دوربین و ذخیره سازها (که عمدتا بی نام و نشان هستند) بیشتر دیده می شود. بنابراین تصمیم گرفتیم تا نکاتی را جهت رفع مشکل فریز شدن لحظه ای تصویر دوربین مداربسته بیان کنیم به این امید که همکاران و نصابان عزیز پس از نصب دوربین مداربسته دچار استرس پس از نصب نشوند! البته از آن جا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، امیدواریم همکارانی این متن را مطالعه کنند که هنوز چنین مشکلاتی را لمس نکرده اند چراکه در این صورت هزینه و زمان بیشتری باید صرف برطرف کردن چنین مشکلاتی شود و طبیعتا از حلاوت انجام روژه کاسته خواهد شد. مشکل فریز شدگی تصویر دوربین IP در ان وی آر، بیشتر به سبس استفاده از دوربین های مداربسته تحت شبکه هستند که صرفا نام دوربین شبکه را یدک می کشند و شاید می توان گفت که حتی معروفیت برخی از آن ها هم به دلیل تبلیغات زیاد، نمی توان آن ها را حرفه ای دانست که البته در بازار ما نیز پر تیراژند.

البته مشکلات استفاده از چنین دوربین هایی معمولا تا سطح پروژه های کوچک به چشم نمی آیند و قابل اقماض هستند. اما عیوب این چنین دوربینها دقیقا در پروژه های با تعداد دوربین بالاتر خود را نشان خواهد داد و ممکن است در برخی موارد تحمیل هزینه هایی مضاعف برای پیمانکار را نیز به دنبال داشته باشد. در زیر طرح سوال همکار و همچنین راه کارهای برطرف کردن مشکل فریز شدگی و ایستادن تصویر دوربین شبکه را مطالعه خواهید کرد.

در یکی از موارد مشکل به این صورت بوده که در مدرسه ای ۱۶ دوربین شبکه با مارک Svision کار شده که آن ها را روی NVR با برند Hikvision ست شده بوده اند. برخی مواقع تصاویر Freez شده و کلیه ۱۶ تصویر متوقف می شوند که پس از زمان ۴ تا ۵ ثانیه ادوباره از حالت فریز در آمده و تصاویر به نمایش در می آیند. اما مشکل این جاست که ذخیره سازی بر روی هارد نیز به همین ترتیب انجام می شود. در برخی اوقات هم زمانی که ۱۶ تا تصویر را با هم داریم یکی از تصاویر به صورت NO Link در می آید اما زمانی که تصویر همان دوربین را بزرگ می کنیم تصویر به نمایش در می آید.

پاسخی که برای حل و پیگیری چنین مشکلات روی داده ای می توان بررسی کرد به شرح زیر است:

مشکلی که برای این همکار محترم پیش آمده ممکن است در اثر سه مورد زیر باشد:

  1. مشکل در کمبود پهنای باند
  2. عدم همخوانی کامل دوربین و دستگاه NVR
  3. ضعف در پردازنده ی دوربین های شبکه

 

روش چک کردن و پیدا کردن مشکل فریز شدن تصویر دوربینها:

  •  مشکل پهنای باند میتواند به دلیل انتخاب نامناسب سویچ و NVR باشد.
    به منظور تست این مورد لازم است تا تعدادی از دوربین ها را از مدار خارج کرد. برای مثال از ۱۶ دوربین حدود ۷ یا ۸ عدد از آن ها قطع گردد و بررسی شود که آیا مشکل برطرف می شود یانه. در صورتی که این راه حل جواب داد با کاهش بیت ریت همه ی ۱۶ دوربین مجددا با ۱۶ دوربین تست شود. و در صورتی که باز هم مشکل پا برجا باشد، احتمالا سویچ ها ضعیف هستند و یا حتی ممکن است تا مجبور به تعویض NVR شوید که در مورد NVR باید مدل و مشخصات فنی دستگاه بررسی شود.
  •  اگر مشکل از پهنای باند نباشد باید دستگاه را با مثلا ۲ دوربین تست نمود و در صورتی که مشکل همچنان پابرجا باشد، دستگاه و دوربین ها با هم ست نیستند که در این صورت با انجام هر عمل دیگری هم، باز مشکل وجود خواهد داشت.
  •  بعضی از دوربین های ایپی در تعداد پایین مشکلی ندارند ولی وقتی در تعداد بالا در یک شبکه قرار می گیرند لگ و تاخیر پیدا میکنند که نشان از ضعیف بودن و ایراد در پردازنده ی این دوربین هاست که در این صورت حل نخواهد شد. این مشکل بیشتر در دوربین های نونیم وجود دارد که در موقع خرید فقط با معیار قیمت انتخاب می شوند.توصیه به همکاران: در موقع انتخاب دوربین شبکه و دستگاه از برندهای مختلف حتما در مورد سازگاری آن ها با یکدیگر تحقیق کنید و تنها به Onvif اعتماد نکنید. لازم است تا دوربین ایپی رو از شرکت ها و فروشندگان معتبری که اطلاعات کافی راجع به ریز مسایل فنی آن ها دارا باشند تهیه کنید.

 


مطالب مرتبط:

.

نرم افزار دوربین مداربسته ویوتک Vivotek

نحوه تنظیمات active X جهت انتقال تصویر در IE (اینترنت اکسپلورر)

.دوربین مداربسته با قابلیت UTC (کنترل منو دوربین از راه دور با DVR)

.

.

.

.

.

نعیم پردازش: آموزش دوربین مدار بسته تحت شبکه

پخش و فروش عمده دوربین مدار بسته