مقایسه تخصصی دوربین مداربسته AHD و HDSDI و HDCVI

 

قبلا در ارتباط با هر کدام از انواع سنسورهای تصویری در دوربین مدار بسته مقالاتی آورده شده بودند. اما در اینجا تصمیم داریم تا مقایسه این دوربین های مداربسته به طور خاص دوربین مداربسته AHD و HD-CVI را از نگاهی دیگر با هم بررسی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید…

در واقع سنسور تصویر در تمام دوربین های یاد شده مشتق شده از سنسور تصویر CMOS است. سنسوری که در زمانی نه چندان دور با توجه به کیفیت پایین خود در بازار پایین ترین قیمت ها را نیز به خود اختصاص داده بود، در حال حاضر نیز محبوب است و این محبوبیت همچنان به دلیل قیمت های پایینش اما با کیفیت هایی خیلی بالاتر از قبل. چنانچه همانطور که می بینیم توانسته است که سهم زیادی از دوربین مداربسته بازار  (حرفه ای و غیر حرفه ای) را به خود اختصاص دهد و باعث دگرگونی در سیستم های نظارت تصویری گردد. می توان هنوز هم سنسورهای CCD را با توجه به عملکر همچنان از بگونه های مرغوب جهت استفاده در دوربینهای مداربسته دانست.

بر این اساس تولیدکنندگان سیستم های امنیتی به دنبال راه حلی بودند تا بتوانند تصویر HD را بر بستر آنالوگ نیز علاوه بر ساختار و محیط نتوورک پیاده سازی کنند و حاصل تحقیقات این تولیدکنندگان، ساخت تکنولوژی های HD-SDI ، HD-CVI ، HD-TVI و AHD بود.

همگی آن ها توانستند که به رزولوشن های تصویری بالای ۷۲۰P و ۱۰۸۰P بر بستر آنالوگ و روی کابل کواکسیال coaxial پیاده سازی کنند. اما در این بین علی رغم کیفیت خارق العاده دوربین ها و دستگاه های ذخیره ساز HD-SDI به علت قیمت بالایی که داشتند، نتوانستند تا موفقیت زیادی در کسب سهمه ای عمده در بازار برای خود کسب کنند.

گذشته از تکنولوژی HD-SDI، سه تکنولوژی دیگر رقابت سنگینی را آغاز کردند. در بسیاری از سایت های داخلی و خارجی در رابطه با تفاوت این تکنولوژی ها بحث شده است، ولی اکنون می خواهیم تفاوت اساسی دیگری را در رابطه با تکنولوژی AHD و HD-CVI که رقابت نزدیکتری نسبت به سایر رقبا دارند را بیان کنیم. در واقع می توان بیان کرد که هر زمان بحث مقایسه مطرح می شود، قیمت یکی از پارامترهای مهمی است که می توان وارد موضوع شود.

بر این اساس و با توجه به قیمت، یکی از انواع ماژوال دوربین مداربسته ای که امروزه تصویر AHD را در خروجی ایجاد و در بازار به فروش می رسد، ترکیبی از سنسور تصویر OV9712 و پردازنده NVP2431H است که این ترکیب، باعث ساخت تصویر با رزولوشن ۱ مگا پیکسل می شود. همچنین به طور مشابه این برد در تکنولوژی HD-CVI ، ترکیب سنسور تصویر PO3100K و پردازنده PH9801 است.

گذشته از تفاوت در سنسورها و پردازنده ها، قیمت این دو نیز دارای تفاوتی زیاد است. برای مثال، قیمت عرضه برد AHD با ترکیب مذکور، توسط کارخانه ای سازنده، حدود ۶٫۵ دلار USD و برای برد CVI حدود ۱۰ دلار می باشد. به عبارتی حدود ۱٫۵ برابر بیشتر. که البته این قیمت برای سنسور تصویر HDSDI بسیار بیشتر می باشد. تفاوت دیگر در عملکرد خروجی است، بیشتر دوربین های AHD را می توان مستقیما به نمایشگرهای دارای ورودی آنالوگ یا AV متصل نمود و تصویر گرفت، در حالی که اگر شما یک دوربین CVI را مستقیما به ورودی AV نمایشگر متصل کنید تصویری دریافت نخواهید کرد و برای نمایش زنده و ضبط و پخش تصاویر، نیاز دارید تا دوربین را به DVR دی وی آر CVI متصل کنید.

همچنین بنظر می رسد که دوربین های AHD از حالت خروجی تصویر ۹۶۰H پشتیبانی می کنند، همین موضوع کار را برای عیب یابی و نصب دوربین مداربسته بسیار راحت می سازد. به بیان دیگر دوربین AHD می تواند به خوبی با تجهیزات سنتی آنالوگ ارتباط برقرار کند که در مقایسه با CVI این نوع سازگاری ، یک مزیت بزرگ محسوب می گردد.

 در نهایت باید اذعان داشت که دوربینمدار بسته AHD و CVI از جهات دیگر بسیار شبیه به یکدیگر هستند و در صورتیکه بخواهیم از یک دوربین AHD خروجی تصویر با رزولوشن ۷۲۰P دریافت نمائیم، نیاز است تا دوربین را به یک دستگاه دی وی آر AHD متصل نمائیم.

 

 


مطالب مرتبط:

 

دوربین مداربسته HD-TVI چیست؟

مقایسه دوربین HD-TVI و  HD-CVI

مقایسه دوربین HD-SDI و HD-TVI

تکنولوژی CCD در دوربین مداربسته چیست؟

تکنولوژی HD-SDI در دوربین مداربسته چیست؟

تکنولوژی AHD در دوربین مداربسته چیست؟

 

 

 

 

 

 

 

 


آموزش نصب دوربین مداربسته تخصصی

فروش عمده دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته

آموزشگاه و اموزش دوربین مداربسته

آموزش نصب دوربین مداربسته HD-SDI ، HD-CVI ، HD-TVI و AHD