کاربرد expander اکسپندر دزدگیر اماکن چیست؟

EXPANDER اکسپندر دردگیرسیستم دزدگیر اماکن یا اعلام سرقت اماکن دستگاهی است که به عنوان هشدار دهنده سرقت در منازل و اماکن مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که مطلع هستید، چشم الکترونیک مادون قرمز PIR یا رادار دزدگیر اماکن، بلندگو و کاور آژیر دزدگیر به همراه دستگاه مرکزی دزدگیر اماکن، باطری و شارژر، یک سیستم حفاظتی یا دزدگیر اماکن را تشکیل می دهند. در خیلی از فضاهای مسکونی، اداری، و تجاری ممکن است که تعداد چشم های الکترونیک مصرفی بسیار زیاد باشد و از طرفی تشخیص اینکه کدام چشمی دزدگیر باعث تحریک پنل مرکزی اعلام سرقت شده است یا چه عاملی باعث شده تا دزدگیر تحریک شود می تواند مهم باشد و کمک در تصمیم گیری برای انجام عمل مناسب باشد.
دستگاه های رایج در بازار عموما دارای ۴ تا ۷ زون می باشند و معمولا اگر تعداد مصرفی رادار دزدگیر در یک پروژه بیش از این تعداد باشد، آنها را به صورت گروهی با یکدیگر متصل می کنند.
برای مثال تصور کنید که در یک منزل مسکونی دوبلکس، کلیه اتاق خواب ها به یک زون مثلا زون ۱، درب های ورودی به زون ۲ و راهرو ها و سالن پذیرایی به زون ۳ و در نهایت سیم کشی داخل بلند گو ها و چشم ها و مدار تمپر TAMPER به زون چهارم که زون ۲۴ ساعته هم می باشد، متصل شود. حال اگر دزدگیر در زمان نبودن ساکنین خانه تحریک شود، پس از بازگشت آن ها عملکرد دزدگیر با ۳ آلارم خاموش می شود و به معنای تحریک شدن دزدگیر در زمان نبودن ساکنین می باشد که البته در سیستم های مختلف این موضوع متفاوت است.

از طرفی در دستگاه مرکزی دزدگیر اماکن نیز LED های کوچکی قرار دارد که پس از تحریک شدن علائمی را مانند روشن ماندن یکسره و یا به حالت چشمک زن ال ای دی های یاد شده را نمایش می دهند که از روی این علائم براحتی می توان متوجه شد که چشمی الکترونیکی دزدگیر مربوط به کدام بخش باعث ایحاد تحریک پنل مرکزی اعلام سرقت شده است.
حال بیایید کمی سناریو را تغییر دهیم. تصور کنید که در مکانی که ۲۰ تا ۳۰ عدد چشم الکترونیک قرار است که نصب گردد. در این حالت نحوه سیم کشی چشمی دزدگیر اماکن بسیار فشرده شده و سخت و همچنین تشخیص ناحیه تحریک شده نیز مشکل خواهد بود.
بنابراین با استفاده از یک ماژول اکسپندرexpander بسط دهنده ) تعداد زون های دستگاه مرکزی ضد سرقت را افزایش می دهند که در نتیجه تشخیص راحت تر چشمی دزدگیر تحریک شده را به دنبال خواهد داشت.

در این حالت می توان به نحوی برنامه ریزی پا پروگرام کردن چشم دزدگیر را انجام داد که برای هر چشم الکترونیک مادون قرمز PIR یک زون و یک چراغ LED در نظر گرفته شود و در کنار هر چراغ نامگذاری خاصی انجام شود. مثلا درب ورودی شمالی، راهرو طبقه اول و … که با توجه به افزایش چشم ها برای عملکرئ صحیح سیستم دزدگیر یا اعلام سرقت باید تعداد باطری ها و به عبارتی مجموع آمپراژ کل باطری یا باطری ها را بالا تر برد تا جوابگوی کلیه چشم ها باشد. در ماژول اکسپندر خروجی هایی مجزا نیز جهت شارژ باطری های اضافه برای حل این مساله نیز در نظر گرفته شده است.


مطالب مرتبط

.

آژیر پیزو اعلام سرقت اماکن چیست؟

پدال اعلام سرقت چیست؟

.

.نعیم پردازش: فروش و پخش عمده همکار دزدگیر (اعلام سرقت) اماکن و سیستم های امنیتی