دوربین مداربسته و کاور Sun Shield

کاور دوربین مداربسته صنعتی
درجه محیطی دوربین مداربسته دارای بازه مجازی است که معمولا سازنده در کاتالوگی به خریدار آن را منتقل می کند مثلا دمای دوربین مداربسته در سرما نباید کمتر از ۲۵ درجه شود و بنابراین توسط کاور های هیتر دار می توان درجه دوربین مداربسته را به مقدار مجازش نزدیک کرد.
در تابستان نیز از طرفی گرمای محیط و از دیگر سو حرارت ناشی از تابش نور خورشید به بدنه دوربین مداربسته و یا کاور آن و همچنین گرمای تولید شده از مدار داخلی دوربین مداربسته باعث خواهد شد تا قطعات الکترونیکی تشکیل دهنده دوربین، از حد مجاز آن گرم تر شده و باعث بروز ایرادات و مشکلاتی شود.
برای مصونیت دوربینهای مداربسته از درجه حرارت بالای نور خورشید و مخصوصا حرارت تابشی در تابستان، کارخانه های سازنده دوربین هایی با بدنه سان شیلد Sun Shield به بازار عرضه کرده اند. این دوربین ها از انواع دوربین مدار بسته صنعتی هستند و دارای یک سایه بان و یا روکش هستند که فاصله ای اندک از بدنه به آن پیچ می شود تا از این طریق گرمای کمتری به درون دوربین مداربسته انتقال یابد. همچنین توسط یک هیت سینک heat sink یا قطه ی شبکه ای مانند رادیاتور در زیر بدنه قرار می گیرد تا گرمای روی کاور را به زیر کاور منتقل کند که معمولا از آلومینیم تهیه می شوند و بدین سان گرما به بدنه دوربین و قطعات الکترونیکی آن منتقل نخواهد شد.
در گذشته برای این کار از فن کاور دوربین مدار بسته بمنظور دفع نمودن حرارت و گردش هوا، استفاده می شد. فن ها پس از مدتی گرد و غبار می گرفتند و نیاز به نظافت و یا تعویض داشتند. از طرفی منبع تغذیه دوربین های مداربسته باید به نحوی برنامه ریزی می شد که جریان مصرفی فن ها را نیز تامین کند. اما می توان گفت که با استفاده از این کاور های Sun Shield سان شیلد و یا محافظ در برابر خورشید، به نوعی دیگر نیازی به استفاده از کاور های فن دار نخواهد بود.
 

مطالب مرتبط

.
دوربین مداربسته نیمه صنعتی