آنتن نانو استیشن (NanoStation) چیست؟

   آنتن های نانو استیشن (Nanostation) نوعی فرستنده گیرنده دیجیتال رادیویی برد کوتاه هستند که از آن برای ایجاد شبکه های آی تی در فواصل نسبتا کم کاربرد دارند. این نام در واقع یکی از مدلهای شرکت ubnt برای این محصول انتخاب شده است که این شرکت انواع متفاوتی از NanoStation ها تولید می کند. NanoStation M5, NanoStation M2 از انواع تولیدات این شرکت هستند.

نحوه کار نانو استیشن ها چگونه است؟

نانو استیشن ها از طریق پروتکل های شبکه اقدام به ارسال و دریافت کرده و این دستگاه ها به علت سادگی و قیمت پایین خود دارای محبوبیت زیادی هستند. در واقع دستگاه نانو استیشن دیتا را از طریق یک کابل شبکه دریافت کرده و پس از تبدیل آن به امواج رادیویی دیجیتال اقدام به ارسال سیگنال تبدیا شده می کنند، در طرف دیگر یک آنتن نانو استیشن دیگر همین امواج را دریافت کرده و آنها را مجددا به اطلاعات منطبق با شبکه تبدیل می کند.

ثبات نانو استیشن ها با چگونه است؟

نانو استیشن ها نسبت به فرستنده های رادیویی آنالوگ قطعا دارای ثبات بسیار بالایی هستند. در صورتی که آنتن ها به درستی نصب و تنظیم شوند و اطلاعات در پهنای باند مجاز نانو استیشن با آن انتقال یابد  می توان توسط آنها یک شبکه با ثبات بی سیم نه چندان حرفه ای را توسط آن ها برقرار کرد.

نکاتی مهم در هنگام نصب آنتن نانواستیشن 

مهمترین نکته در زمان نصب نانو استیشن ها توجه به این نکته است که نباید در بین فرستنده و گیرنده جسمی خارجی مستقر شده باشد. در اصطلاح می توان گفت که فرستنده باید بتواند گیرنده را ببیند. در صورتی که جسمی بین فرستنده و گیرنده قرار گرفته باشد احتمالا شما امکان ارسال و دریافت دیتا را نخواهید داشت یا شبکه شما به شدت بی ثبات می شود.
توجه داشته باشید که برای ارسال و دریافت اطلاعات شما به حداقل دو عدد آنتن نانواستیشن احتیاج خواهید داشت که یکی در نقش فرستنده و دیگری به عنوان گیرنده عمل کند. می توان یک پیوند چندگانه نیز به همین صورت ایجاد کرد.
نکته حائر اهمیت بعدی، محاسبه پهنای باند عبور از آنتن ها است. درصورتی که پهنای باند عبوری شما از مقدار مجاز بیشتر باشد یا روی نقطه بحرانی قرار گیرد شبکه شما به شدت بی ثبات خواهد شد. سعی کنید میزان پهنای باند مورد استفاده را همیشه تا سطح ۷۰درصد از مقدار مجاز آنتن در نظر بگیرید. به صورت کلی در ایران سری نانو استیشن M5 از بقیه سری های این دستگاه دارای محبوب بیشتری است. در صورتی که شما هم می خواهید یک کاربری ساده از نانواستیشن داشته باشید، می توانید از همین سری استفاده نمایید.

نحوه استفاده از نانو استیشن در سیستم مداربسته شبکه چطور است؟

استفاده از نانو استیشن و اتصال آن به دوربین های مداربسته تحت شبکه بسیار ساده است. کافیست دوربین مدار بسته را به صورت مستقیم به آنتن وصل کنید، انتن را در حالت فرستنده قرار دهید و رنج آی پی آنتن و دوربین را درست تنظیم کنید. در طرف دیگر نیز شما نانو استیشن را به شبکه خود وصل می کنید و دوربین به راحتی در شبکه شناسایی می شود. برای اطلاعات بیشتر به مطلب “طریقه نصب نانو استیشن” مراجعه نمایید.

نحوه استفاده از NANO STATION نانو استیشن در سیستم مداربسته آنالوگ چگونه است؟

در سیستم مداربسته آنالوگ امکان اتصال دوربین به آنتن نانواستیشن به صورت مستقیم وجود ندارد. درنتیجه می بایست ابتدا از طریق ویدئو سرور اطلاعات دوربین خود را به صورت شبکه درآورده و سپس از طریق نانو استیشن آن را منتقل کنید. توجه داشته باشید که در طرف گیرنده نیز اطلاعات به صورت دیجیتال دریافت خواهد شد و امکان دیدن آنها بر روی DVR وجود ندارد و باید از NVR یا سرور دوربین مداربسته برای دیدن تصاویر دوربین ها استفاده نمایید.

مشخصات انواع نانو استیشن

نوع نانو استیشن فرکانس پهنای باند برد
locoM9 ۹۰۰MHz ۱۵۰Mbps+ ۱۰km+
NSM2 ۲٫۴GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۳km+
locoM2 ۲٫۴GHz ۱۵۰Mbps+ ۵km+
NSM3 ۳GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۵km+
NSM365 ۳٫۶۵GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۵km+
NSM5 ۵GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۵km+
locoM5 ۵GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۰km+