دوربین مداربسته ۳۶۰ درجه یا لنز چشم ماهی چیست؟

دوربین مداربسته فیش آی Fish Eye و دوربین با لنز ۳۶۰ درجه و دوربین دارای لنز واید فیش آی

پخش و فروش عمده دوربین مداربسته فیش آی FISH EYE نعیم پردازش npico.ir دوربین fisheye

 

   لنز دوربین چشم ماهی به معنای اصطلاح Fisheye است. دوربین های چشم ماهی یک دوربین عادی شبکه هستند که به لنز چشم ماهی مجهز شده اند و قابلیت دریافت تصاویر را در همه ی زوایا دارند. البته در دوربین های آنالوگ نیز تا حدی رسیدن به این مقصود عملی است.

کاربرد دوربین های چشم ماهی کجاست؟

  دوربین های چشم ماهی استفاده های گسترده ای دارند. این دوربین های مداربسته می توانند در محیط تصویری گسترده را در تمامی جهات برای ما ایجاد کنند و بنابراین این قابلیت می تواند لزوم استفاده از تعداد زیادی دوربین برای پوشش دادن در یک محیط را از بین ببرد.
استفاده از این دوربین ها در محیط هایی مانند سالن های بزرگ، سوله ها و فضاهای تفریحی بزرگ بسیار مناسب است. توجه داشته باشید که دوربین چشم ماهی معمولا فاقد دید در شب هستند و در نور کم نیز تصویر مناسبی ایجاد نخواهند کرد پس بهتر است از نوری در محیط استفاده شود که مناسب در محل نصب دوربین مداربسته باشد.

در چه مکان هایی مجاز به استفاده از دوربین های چشم ماهی (Fish Eye) نیستیم؟

با توجه به اینکه  استفاده از دوربین های واید با زاویه دید بالا چشم ماهی بسیار مرغون به صرفه و مفید است اما محدودیت هایی نیز در نصب این دوربین ها وجود دارد. معمولا نصب دوربین مداربسته چشم ماهی در این محل های توصیه نمی شود:

  • کم یا زیاد بودن بیش از حد ارتفاع سقف: با توجه به نوع دید لنز دوربین های چشم ماهی معمولا این دوربین ها در ارتفاع بین ۳ تا ۶ متر بهترین تصویر را برای شما ایجاد می کنند. در صورت کم بودن یا زیاد بودن بیش از حد ارتفاع شما تصویر مناسبی از محل نخواهید داشت.
  • هم سطح نبودن سقف: سقف محل نصب دوربین دوربین مدار بسته باید تا حد امکان هم سطح باشد. هم سطح نبودن سقف باعث خواهد شد شما بخش زیادی از زاویه دید دوربین خود را از دست بدهید.
  • کم  نور بودن محیط: با توجه به فاصله کانونی کم لنز دوربین ها چشم ماهی و شکل لنز آنها این دوربین ها معمولا به نور بیشتری نسبت به دوربین ها معمولا نیاز دارند. استفاده از این دوربین ها در محیطهای کم نور توصیه نمی شود.
  • محیطهای بیرونی: دوربین های چشم ماهی معمولا قابلیت ضدآب بودن را دارا نیستند و لنز آنها نیز به شدت به گرد و غبار حساس است و بنابراین استفاده از این دوربین ها در محیط های بیرونی توصیه نمی شود.

زاویه دید دوربین های چشم ماهی چه مقدار است؟

زاویه دید دوربینهای مداربسته چشم ماهی با توجه به ثابت بودن لنز آنها  همواره ثابت است. برای رسیدن به بهترین زاویه دید از دوربین چشم ماهی باید حتما آنها را در ارتفاع مناسبی نصب کرد. نصب این دوربین ها در ارتفاع کمتر از ۳ متر بر روی سقف توصیه نمی شود.


مطالب مرتبط:

.

 

دوربین مداربسته پین هول یا Pinhole مینیاتوری چیست؟

ساختار دوربین مداربسته بالت چگونه است؟

.

.

.

.

.

.

.

.

.

نعیم پردازش: آموزش، تولید و فروش عمده دوربین مدداربسته، DVR و NVR به همکار

.


دوربین دارای لنز واید فیش آی

پاسخ دهید

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. بخشهای موردنیاز علامتگذاری شده اند *