مراحل نصب دوربین مدار بسته و دی وی آر و NVR

آموزش نحوه کارشناسی دوربین مداربسته، نقشه برداری، پلان و نقشه کشی و پلن جهت نصب دوربین مدار بسته و دزدگیر و آموزش بازاریابی در نصب سیستم مداربسته

CCTV Installation Plan & CCTV Installation Guide

نصب دوربین مداربسته به صورت اصولی الزاماتی دارد که با رعایت آن ها می توان براحتی شرایطی بهینه را برای بالابردن ماندگاری و عدم بوجود آمدن خطا و ایرادات پس از نصب دوربینهای مدار بسته مهیا ساخت و همچنین خود را در جمع رقیبان، به صورتی درخشان، متمایز نشان داد. زمانی که برای کارشناسی نصب دوربین مدار بسته به نیاز به درنظر گرفتن مواردی لازم می باشد تا اجرا و تحویل پروژه نصب دوربین مدار بسته شما را بصورت کاری حرفه ای در آورد. در اینجا قصد داریم تا  این مراحل را به صورت اجمالی مورد بررسی قرار دهیم که در ذیل به آن ها اشاره شده است که می توان از آن ها به عنوان پلن نصب دوربین مدار بسته نیز یاد کرد.

حضور در محل جهت کارشناسی و تهیه پیش فاکتور

برای تهیه پیش فاکتور کمی زمان بگذارید دقت کنید که احتمال اینکه مشتری شما از جای دیگری هم قیمت داشته باشد یا بگیرد تقریبا حتمی است. زمانیکه جهت تهیه پیش فاکتور دوربین مدار بسته به محل نصب پروژه مراجعه می کنید باید تمام المان های مورد نیاز برای نصب یک سیستم مداربسته را به صورت دقیق یک به یک بررسی کنید و در صورت نیاز به تجهیزات خاص در پیش فاکتور تمام آنها را لحاظ کنید. زیرا تهیه پیش فاکتور به منزله قیمت تمام شده تجهیزات و هزینه های نصب و راه اندازی می باشد و چنانچه شما موردی را از قلم انداخته باشید، در انتها نمی توانید ان را به فاکتورتان اضافه کنید و در صورت اضافه کردن موارد و بندهای جدید به فاکتور نهایی، امکان اختلاف نظر بین شما و کارفرما وجود خواهد داشت که می تواند لذت نصب یک پروژه دوربین مداربسته را از شما سلب کند. همچنین در صورت داشتن نظراتی در مورد مسیر های کابل کشی و … سعی کنید تمام موارد را با کارفرما چک کنید بطوری که ممکن است، او مسیر بهتری را برای کابل کشی و داکت کشی به شما پیشنهاد دهد (معمولا مالکان اماکن خود مسیر سیم کشی، لوله گذاری، کانال ها و … را می دانند). پس با حوصله تمام سعی کنید پلان محل را کشیده و پس از مشورت با مشتری و تفهیم در مورد نیاز او تمام اقلام مورد نیاز را در پیش فاکتور درج کنید.

موارد مهمی که در پیش فاکتور دوربین مدار بسته لازم است تا در نظر گرفته شود می توان بصورت زیر نام برد:

 • درنظر گرفتن جانمایی صحیح و اصولی برای محل نصب دوربین مدار بسته.

 • محاسبه کردن متراژ تخمینی کابل تصویر و کابل برق مورد نیاز برای انجام پروژه دوربین مدار بسته.

 • مشخص کردن تعداد دوربین ها و نوع آنها به همراه نوع دستگاه ذخیره سازی اطلاعات (دی وی آر دوربین مدار بسته).

 • محاسبه میزان ظرفیت هارد دیسک بر اساس مدت زمان ذخیره سازی مورد نیاز برای کاربر.

 • در صورت نیاز به داکت و داکت کشی لازم است تا سایز داکت و متراژ مورد نیاز و هزینه نصب آن در پیش فاکتور درج شود.

 • منبع تغذیه برای تغذیه دهی مناسب دوربین های مداربسته مورد استفاده، بر اساس تعداد دوربین ها و همچنین جریان مصرفی آنها انتخاب شود.

 • مبلغ و قیمت انواع کانکتور و اتصالات مورد نیاز در پروژه در پیش فاکتور درج شود.

 • اجرت و هزینه نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و هزینه کابل کشی و اجرت داکت کشی را به تفکیک در پیش فاکتور درج کنید.

 • در صورت نیاز مشتری به انتقال تصویر دوربین مدار بسته روی موبایل و کامپیوتر ، اجرت خدمات را در پیش فاکتور درج کنید.

 • چنانچه نیاز به نصب نمایشگر و یا مشاهده تصاویر در محلی دیگر با استفاده از کابل VGA و یا کابل تصویر HDMI می باشد نوع و برند و متراژ کابل در پیش فاکتور قید شود.

 • در صورت نیاز به تجهیزات اضافی مانند سوئیچر، اسپیلیتر، کابل شبکه، سه راهی برق و … هزینه تمام شده ی این تجهیزات را نیز در پیش فاکتور لحاظ کنید.

 • در صورت نیاز به لوله های پلی استایرن، پولیکا یا فلکسی بل و باکس های فلزی یا پلاستیکی، حتما در پیش فاکتور ارائه دهید تا تخمین برآورد قیمت دقیق تری را به مشتری خود پس از اتمام کار داده باشید.

 • اگر خدماتی مانند انتقال تصویر از طریق آنتن مرکزی را به مشتری ارائه می دهید تمام تجهیزات مورد نیاز برای این کار مانند RF modulator، مبدل VGA به AV، سوئچیر و … را به آن اضافه کنید.

 • در صورت نیاز به نصب رک برای قرار دادن DVR یا NVR، هزینه کالا و هزینه نصب آن را مد نظر داشته باشید.

پس از ارائه پیش فاکتور دقیق و تفکیک شده به مشتری نوبت به مراحل اجرای پروژه می باشد. در هنگام اجرای پروژه اگر مراحل کار را به درستی انجام ندهید ضمن طولانی تر شدن مدت زمان نصب، ممکن است اشتباهات محاسباتی پیش آمده در نصب منجر به چند تکه شدن کابل و یا عدم عبور کابل از مسیر خاصی شود که ممکن است تمام محاسبات شما را به هم بریزد و باعث تحمیل هزینه های اضافی به پای شما و یا حداقل هدر رفت زمان را برای دوباره کاری ها برای شما رقم زند. اگر مراحل انجام پروژه را به فرم زیر انجام دهید امکان بروز مشکلات سیم کشی و نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته تا حد ممکن کاهش می یابد.

مشخص نمودن محل نصب دوربین ها، دی وی آر، NVR و مدار تغذیه؛ اگر پروژه دوربین مداربسته ای که قصد انجام دادن آن را دارید کمی بزرگ است، می توانید قبل از اقدام به هرکاری، نقشه نصب دوربین ها را رسم کنید.

√ سوارخکاری، فراهم کردن محل عبور کابل که یکی از ابتدایی تریم اما در عین حال از حیاتی ترین مراحل انجام در کار نصب دوربینهای مداربسته است، بطوری که اگر در سوراخکاری برخی مناطق مشکلی پیش آید به راحتی می توان تا قبل از برش کابل مسیر جایگزین انتخاب کرد. چنانچه پیش از سوراخکاری اقدام به برش کابل کنید این امکان وجود دارد که در صورت جایگزینی مسیر، کابل بریده شده، کوتاه باشد و شما مجبور به اتصال تیکه های کابل برای بران مقادیر کم آمده شوید که این امر می تواند تصویر دوربین های نصب شده را نویزی کند و در نهایت تصویری خراب را در نمایشگر به شما تحویل دهد. البته لازم به ذکر است که نوع و کیفیت کابل انتخابی و همچنین میزان نویز در محل نصب دوربین ها در این مورد می تواند موثر باشد.

داکت کشی که توصیه می شود تا نهایت دقت را در این مرحله به خرج دهید تا بر ظریف کاری و زیبایی کار شما افزوده شود.

√ محاسبه متراژ کابل به صورت دقیق؛ سعی کنید برای هر طرف حدود یک الی دو متر کابل اضافی در نظر بگیرید تا در انتها به مشکل کوتاهی کابل بر نخورید.

√ برش کابل و کابل کشی که در این امر دقت داشته باشید که کابل را دقیق برش دهید.

نصب و پرس کانکتورهای پرسی تصویر از قبیل سوکت BNC، سوکت تغذیه و یا سوکت شبکه برای دوربین های  تحت شبکه و IPC.

√ نصب دوربین مدار بسته و در این مورد حتما دوربین ها را پیچ و رولپلاگ کنید تا محکم در جای خود نصب شوند و همچنین سوکت های دوربین مدار بسته نیز در داخل داکت و یا باکس قرار گیرند.

اتصالات تصویر برای دستگاه دی وی آر

نصب هارد دیسک روی دستگاه دی وی آر که حتما از هارد دیسک های نظارتی استفاده کنید.

اتصال منبع تغذیه برای دوربین ها که در این مورد حتما قطب های مثبت و منفی را به درستی متصل کنید.

تنظیم کادر و زاویه تصویر در دوربین های نصب شده.

لازم بذکر است که در مبحث اعلام سرقت و نصب دزدگیرهای اماکن نیز می توان با رعایت بسیاری از این اصول، مولد نصبی استاندارد بود. در واقع با استاندارد سازی نصب دوربین مداربسته یا دزدگیر، شما در مراحل بعدی (مثلا چند سال بعد) چنانچه نیاز به تعمیرات سیستم مدار بسته یا دزدگیر نصب شده و یا حتی ارتقاء آن ها باشد، بدون مشکل و صرف زمانی زیاد می توانید از پس آن به راحتی برآمده و به مشتری خود تحویل دهید. پس توصیه می کنیم تا همواره نصب دوربین، DVR و سیستم های امنیتی و نظارت تصویری دیگر خود را به صورت صحیح و استاندارد انجام دهید.

 


مطالب مرتبط:

 

قرارداد نصب دوربین مداربسته (نمونه)

عیب یابی دوربین مداربسته و NVR ان وی آر یا DVR

راه حل برطرف کردن تصویر سیاه و سفید در DVR های ۳ و ۴ مگاپیکسلی

لیست برندهای برتر دوربین های مداربسته و تجهیزات نظارتی و امنیتی

آموزش نصب دوربین تحت شبکه