BLC در دوربین مداربسته چیست؟

نصب دوربین مداربسته blc
تکنولوژی BLC در دوربین مداربسته

 (High Spotlight Back Light Compensation) یا (HS-BLC) ویژگی   به معنای فن آوری جبران بازگشت نور است .در دوربین های مداربسته فاقد تکنولوژی جبران بازگشت نور، تابش نور شدید و پژواک آن موجب می شود تا دوربین مداربسته نتواند تصویر واضحی از محیط و اشیاء پیرامون خود را در خروجی تولید کند. این مساله مشکلاتی را برای استفاده کنندگان از دوربین های مداربسته معمولی ایجاد می کند که عدم وضوح تصویری که پشت آن نوری قرار داشته باشد و یا عدم نمایش پلاک وسایل نقلیه از جمله این مشکلات است.

  هنگامیکه صحبت از دوربین مداربسته پلاک خوان به میان می آید، دو مساله در ذهن مطرح می شود، یکی از آنها دوربین های پلاک خوان پلیس که به اصطلاح به آن ANPR  یا Automatic Number Plate Recognition می گویند و  پلیس از آن برای سنجش سرعت اتومبیل در جاده و بزرگراه ها استفاده می کند و می تواند به صور ثابت، نصب روی سه پایه ، نصب در خودرو پلیس  باشد. مساله بعدی دوربین های مداربسته ای است که در ورودی پارکینگ ها، عوارضی،  پمپ بنزین ها و سایر مراکز مهم،  برای کنترل ورود و خروج خودرو ها به کار می روند .در واقع همه دوربین های مداربسته می توانند تصویر پلاک اتومبیل را به ما نشان دهند، اما مساله مهم این است که آیا تصویر پلاک، وضوح دارای کافی است و آیا می تواند اعداد و حروف را قابل تشخیص گرداند یا خیر. آیا فقط وقتی اتومبیل جلوی راه بند توقف می کند، پلاک آن قابل خواندن است و یا در صورتی که باسرعت زیاد عبور کند هم قابل تشخیص است؟ اگر نور چراغ های جلو مزاحم دید دوربین مداربسته شود چه کار کنیم؟

  برای پاسخ به این سوالات بهتر است به این صورت بگوییم که اگر فقط هدف دیدن پلاک خودرو ها در مانیتور باشد و نیاز به خواندن آن توسط نرم افزار نباشد، از دوربین هایی با تکنولوژی HS-BLC = High Spotlight Back Light Compensation استفاده می کنیم .دوربین مداربسته ای که دارای این ویژگی است، نور شدید چراغ های جلو اتومبیل را به صورت خودکار در مانیتور کاهش می دهد و با تنظیم خودکار نور، تصاویری به مراتب بهتر و واضحتر را ایجاد می کند. در تصویر پردازش شده با این تکنولوژی، پلاک اتومبیل به وضوح قابل تشخیص است. اما اگر بخواهیم پس از نمایش پلاک در دوربین مداربسته تصویر را در مانیتور پردازش کنیم و یا حروف و اعداد آن را بخواند، باید از نرم افزار پلاک خوان دوربین مدار بسته استفاده نماییم .این نرم افزارها به همراه دوربین مداربسته قابلیت خواندن پلاک در سرعت بالا را نیز فراهم می آورند، در این حالت دوربین مداربسته در کمتر از یک ثانیه، در حدود ده تا پانزده عکس پیوسته از  پلاک وسیله نقلیه می گیرد و پس از مقایسه آنها توسط نرم افزار به صورت خودکار عکسی که از همه واضح تر است را برای نمایش و انجام استفاده های بعدی انتخاب می کند و پس از آن، آنرا به متن، عدد و حروف تبدیل و ذخیره می نمایدحال اگر برای نرم افزار پلاک خوان یک دوربین مداربسته حرفه ای به همراه لنز با کیفیت تهیه شود و از طرفی دوربین مداربسته در مکان مناسب با زاویه دید استاندارد نصب شود، حتی در بعضی از پارکینگ ها می توان اپراتور را حذف و سیستم پلاک خوان را به سیستم راه بند و درب برقی یا ACCESS CONTROL متصل نمود .
معمولا با تابش پروژکتور های مادون قرمز به پلاک خودرو ها در ورودی پارکینگ ها، دوربین های مداربسته پلاک خوان می توانند تصویری با کیفیت تر و با خطای کمتر از ۴ درصد را در خروجی ارائه نمایند.

 

.

.


مطالب مرتبط:

.

WDR در دوربین مداربسته

نسبت سیگنال به نویز S/N دوربین مداربسته

دوربین مداربسته و تکنولوژی ۴K

دوربین مداربسته و فریم در ثانیه (FPS)

دوربین مداربسته و سنسور تصویر

نحوه حذف نویز دوربین مداربسته ۳

.

.

.

.


نعیم پردازش:دوربین مدار بسته

آموزش نصب دوربینهای مداربسته تحت شبکه و  IP Camera

پخش و فروش عمده دوربین مدار بسته


آموزشگاه نصب دوربین مداربسته در مشهد و فروش عمده دوربین مداربسته در شیراز و جنوب کشور و همچنین فروش همکار دوربین مداربسته در یاسوج توسط نعیم پردازش صورت می گیرد.