برد تصویر در دوربین مداربسته آنالوگ

نصب دوربین مداربسته در شیراز1030

 عمق دید دوربین مداربسته چقدر است؟

  این سوالی است که اکثر مشتریان در اولین صحبت های خود به دنبال آن هستند اما پاسخ به این سوال تا حد زیادی مبهم است. برای رسیدن به پاسخ این سوال ابتدا باید نیاز و انتظار خود را در نظر گرفته و سپس مجددا سوال مطرح شود. اجازه دهید تا در اینجا ذهن شما را تا حدی متمرکز تر کنیم تا با پاسخ به سوالات دقیق تر در ذهن خود، به نتیجه و هدف و تصویر بهتر منجر شود.

شناسایی صورت

 در چه فاصله ای می توان توسط دوربین مداربسته صورت یک انسان را شناسایی کرد. می توان بیان کرد که معمولا منظور سوال کننده به این صورت است. در پاسخ به این سوال باید عرضه داشت که در نور و شرایط مناسب این فاصله برای یک دوربین ۴۰۰TVL با لنز ۳٫۶ میلیمتر در حدود ۳ متر و برای یک دوربین با سنسور ۷۰۰TVL تی وی لاینی در حدود ۴ متر خواهد بود که برای دستیابی به برد بیشتر می توان از یکی از راه کارهای زیر استفاده کرد:

  • می توان از لنزی با فاصله کانونی بالاتر است. برای مثال یک لنز ۶ میل زاویه دید تصویری را کاهش داده ام در عوض بزرگنمایی زاویه موجود را درپی دارد. از این طریق برد دید دوربین مداربسته انتخابی بهتر خواهد شد. البته عیب این کار کاهش زاویه دید در دوربین است.
  • دومین راه حل استفاده از دوربین های با رزولوشن بالاتر است و برای نیل به این هدف و کیفیت بالاتر می بایست به سراغ دوربین های تحت شبکه و یا دوربین های اچ دی بر بستر کابل کواکسیال بروید که کیفیت تصویری تا ۵ مگا پیکسل را در اختیار قرار می دهند. فقط باید توجه داشته باشید که هر اندازه نیازمند کیفیت و رزولوشن بالاتر در سیستم مداربسته خود باشید بایستی هزینه اضافه تر و بیشتری را برای دستیابی به این هدف در نظر بگیرید و کیفیت بالاتر دوربین به معنای افزایش مستقیم قیمت خواهد بود.
  • در نهایت بایستی برای دستیابی به این هدف مکان و زاویه دوربین ها به صورت دقیق مشخص و نصب گردند. برای مثال دوربین را جهت استفاده درونی در ساختمان در نزدیکی درب ورودی یا درب آسانسور نصب گردد تا امکان ورود به ساختمان بدون نزدیک شدن به دوربین وجود نداشته باشد.
  • ضمنا به این نکته نیز توجه داشته باشید که ایجاد نور مناسب برای دوربین نیز تا حد زیادی خواهد توانست بر روی کیفیت تصویر خروجی دوربین نصبی تاثیر گذار باشد.

خواندن متن

در خواندن و بررسی متن نسبت به شناسایی چهره نیازمند نمایش جزئیات بیشتری در تصویر است. با این حال باید مشخص شود که متن مورد نظر شما چه اندازه ای دارد و چگونه نوشته شده و یا می شود. هرچه متن ریزتر باشد و خط آن پیچیده تر باشد امکان خواندن آن در تصویر سخت تر خواهد شد و بایستی از سیستم های پیچیده تر استفاده گردد. معمولا این امکان به وسیله دوربین های آنالوگ به علت محدودیت کیفیت تصویر بسیار سخت تر است ولی در صورت نیاز می توانید از یک لنز کاملا بسته بر روی محل مورد نظر به خواندن متن و ذخیره سازی آن مبادرت کنید-برای مثال پیشخوان یک مغازه و رویت اسکناس به صورت واضح.
به طور کلی نمی توان امکان خواندن متون را توسط دوربین مداربسته تضمین کرد. در صورتی که چنین نیازی در محل خود احساس می کنید، قبل از انتخاب دوربین حتما با کارشناسان ما مشورت کرده و امکان خواندن متون را بررسی کنید.

خواندن پلاک

به نوعی خواندن پلاک اتومبیل نیز خواندن یک متن محسوب می شود با این تفاوت که اندازه متن نسبتا بزرگتر است، همیشه با یک فونت نوشته می شود و در محل تقریبا ثابت و یا حداقل محدود در یک محیط قرار دارد. یک دوربین مداربسته آنالوگ با لنز ۴ میلیمتر و کیفیت ۷۰۰TVL در شرایط خوب قادر خواهد بود تا پلاک را از ۳ متری قرائت کند. در صورتی که به مسافت بیشتری نیاز داشتید باید لنز بسته تری را انتخاب و یا از دوربین های با کیفیت بالاتر از HD مانند دوربین تحت شبکه و یا دوربین HDSDI استفاده کنید.

فعالیت افراد

یکی از کاربردی ترین اهداف استفاده از سیستم مدار بسته مشاهده فعالیت افراد در محیط های عمومی و یا محل کار کارفرما به جهت نظارت بر کارمندان و کارگران خود می باشد. در واقع به منظور رسیدن به این هدف نیاز به جزئیات خیلی کمتری خواهد بود. حتی از طریق یک دوربین مداربسته آنالوگ با کیفیت متوسط نیز می توان تحرکات و فعالیت های افراد و خودروها در محیط مورد شناسایی قرار داد. از طریق یک دوربین آنالوگ با کیفیت متوسط می توان فعالیت افراد را تا ۱۰متری به خوبی مورد تشخیص قرار داد.

در انجام یک پروژه می توان از مجموعه ای از دوربین ها با کیفیت های مختلف و در نتیجه هزینه های متفاوت بهره برد که در نتیجه به یک سیستم متناسب با نیاز و کیفیت تصویری قابل قبول به همراه قیمت تمام شده مناسب ختم شود را طراحی کرد. فقط بایستی توجه کرد که این گزینه ها جهت نیل به بهترین حالت تصویری و قیمتی به صورت هوشمندانه انتخاب شوند. در پایان عرض می کنیم که جهت بهره مندی از پیشنهادات مشاوران گروه فنی نعیم پردازش می توانید از لینک تماس جهت مشاوره در نصب دوربین مداربسته و سیستم های حفاظتی تماس حاصل فرمایید. همچنین با توجه به واردات مستقیم دوربین مداربسته و تجهیزات وابسته بدیهی است که از قیمت های پایین تر و  کیفیت های بالاتر برخوردار خواهید بود.