دوربین مدار بسته با هسته ی پردازشی مجزا

 

 شرکت تولیدی سیستم های مداربسته ویووتک VIVOTECK نوآوری جدید خود را در قالب راهکاری به نام Front-End کرده است که در این تکنیک در واقع دوربین از هسته ی پردازش تصویری آن جدا شده است. این هسته به صورت یک قطعه سخت افزاری مجزای فیزیکی پردازش های مربوط به تصاویر دریافتی را به مانند ذخیره سازی، فشرده سازی تصویر، ارتباطات با شبکه و اتصال به یک یا دو دوربین مجزا را انجام می دهد. این دوربین به همراه هسته ی مجزای خود مزایای بسیار زیادی را در طراحی ها این سیستم ها در اختیار می گذارند و توانایی پشتیبانی از دوربین های مختلف و متعدد تنها در یک نصب، انعطاف پذیری بالا در اجرا، جا به جایی آسان دوربین و هزینه کمتر از مزایای این  گونه از دوربین مداربسته می باشند . این مزایا راهکار های مناسبی برای راه اندازی برنامه های امنیتی فراهم میکند .

از مزیت هایی که برای چنین دوربین مداربسته ای می توان برشمرد به قرار زیر می باشد:

.

* انعطاف پذیری در پیکره بندی

پشتیبانی از دو دوربین یکسان و یا متفاوت از هم با انعطاف پذیری بالا و رویت تصاویر دوربین ها در مکان های نزدیک به هم (مانند اتاق های مجاور هم )، مکانهای بزرگ ، نمایش چندین تصویر به صورت همزمان در سناریو های مختلف از ویژگیهای این دستگاه ها است.

.

* نصب راحت و پایین آوردن هزینه نصب دوربین مداربسته

پشتیبانی از دو دوربین با یک هسته ی پردازشی موجود در یک شبکه که معمولا نیازمند به وجود دو دستگاه تحت شبکه به صورت جداگانه می باشند منجر به کاهش قیمت نصب دوربین مداربسته و صرفه جویی در زمان به هنگام نصب سیستم مداربسته می گردد. دوربین ها با مدل های CU8131 و CU8171 یا VC8201 راهکارهایی خاص و منحصر بفرد را از یک مکانیسم با امنیت بالا، بدون استفاده از هرگونه پیچ و تاب در نصب می باشد.

.

* صرفه جویی در کابل کشی دوربین مداربسته

هر دوربین از طریق یک کابل شبکه که تامین کننده برق است به VC8201 وصل می شود که اطلاعات مورد نیاز (صوتی و یا تصویری) از طریق میکروفون تعبیه شده در دوربین ها (CU8171 ، CU8131 ) در مسیر کابل منتقل می شود.

.

* بالا بردن پوشش دهی و عمق تصویر دوربین مداربسته

دوربین ها در فاصله ۸ متری از VC8201 نصب می شوند. طول ۸ متری کابل منجر به مانیتورینگ و پوشش دهی بالاتر خواهد بود و وجود دو دوربین در محل و جهت های مختلف پوشش دهی بسیار خوبی را جهت بالابردن امنیت ایجاد می کند.

.

* استفاده از دوربین های مداربسته با ابعاد کوچکتر

با حذف کردن سخت افزار مربوط به امور پردازش تصویر از خود دوربین، طراحی مناسب و اندازه کوچکتری را می توان برای دوربین ایجاد کرد. این ساختار برای مکان هایی با ساختار ضعیف مسقف، وسایل نقلیه و مکانهایی که امکان نصب دوربین های بزگ و حجیم وجود ندارد بسیار کاربردی خواهد بود.

.

* مخفی کردن دوربین مداربسته

استفاده از دوربین ها در ابعاد کوچک موجبات در دید نبودن دوربین را فراهم می آورد که این امر امکان خرابکاری و دستکاری را به کمترین حالت می رساند.

.

* پشتیبانی و ارتقاء آسان سیستم مداربسته

در طراحی ماژول VC8201، جداسازی دوربین به منظور نگهداری و یا تعویض آنها بسیار راحتتر شده است. همچنین تنها با جداسازی قسمتی از سیستم، بدون جا به جایی کل سیستم امکان ارتقاء نیز فراهم شده است.

.

کاربردها و سناریو های استفاده از VC8201:

– استفاده نوع ۱ : ادغام دوربین مداربسته با قابلیت WDR و دوربین مداربسته Fisheye

با نصب دوربین Fisheye می توان تصاویر کلی و با زاویه ای خیلی وسیع از مححل نصب دوربین های مداربسته نمایش داد. همچنین با نصب یک دوربین با قابلیت (WDR (wide Dynamic range در قسمت ورودی می تواند از چالش های نوری و کنتراست های بالای نور در اوقات مختلف روز و در قسمت ورودی جلوگیری کند.

.

– استفاده نوع ۲ : استفاده از دو دوربین مداربسته با قابلیت WDR

نصب دو دوربین با امکان WDR در قسمت ورودی اصلی و کناری محل نصب دوربین ها در شرایطی که عمده توجه امنیتی، دسترسی به محل باشد، راهکاری مناسب را جهت بالا بردن ضریب امنیت بوجود می آورد.

.

– استفاده نوع ۳ : استفاده از دو دوربین مداربسته Fisheye

با استفاده از یک جفت دوربین با لنز فیش آی Fisheye ، نمایشی جامع بدون کوچکترین نقطه کوری از دو محل کاملا مجزا می توان به نمایش در آورد. در حال حاضر VC8201 تا دو دوربین از ۲ نوع مختلف را پشتیبانی می کند. از این گذشته شرکت VIVOTEK در حال افزایش تعداد دوربین ها برای این راه کار VC8201 و همچنین توسعه ی نیازمندی های خاص را در برنامه های امنیتی خود به صورت گسترده دارد.