دوربین مداربسته و سوالات رایج در رابطه با آن

سوالات فنی و حرفه ای آزمون و امتحان دوربین مداربسته CCTV و سیستم هوشمند ساختمان BMS.

 دوربین مداربسته axis اکسیس شیراز

.
.
   منظور از دوربین مدار بسته CCTV SYSTEM و سیستم های کنترل نظارت تصویری چیست؟
      √   ساده ترین نمونه این سیستم متشکل از یک دوربین و یک نمایشگر است که تصاویر دوربین مداربسته را بر روی نمایشگر نمایش می دهد و در حالت پیشرفته آن نیز می توان تعداد دوربین ها را افزایش داد و انواع سیستم های کنترلی از قبیل سیستم کنترل زاویه ی دید، سیستم بزرگنمایی دوربین ها و سیستم های ضبط کننده و انتقال تصاویر، همچنین سیستم چند پارچه سازی تصویر را نیز به این مجموعه اضافه نمود.
 

  •  انواع دوربین ها به لحاظ کاربرد کدامند؟

 
     √   ۱- فیبری     ۲- دوربین مداربسته pinhole پین هل     ۳-دوربین mini box نیمه صنعتی     ۴- دوربین مداربسته Box صنعتی     ۵-دوربین دید در شب     ۶-دوربین speed dome اسپید دام.
 
  •  منظور از دوربین اسپید دام چیست؟
 
     √   دوربین اسپید دام یک دوربین مداربسته سیاه و سفید و یا رنگی کامل با سیستم کنترل، پایه و نیز سیستم بزرگنمایی تصویر می باشد.
 

   ولتاژ کاری دوربین های مداربسته معمولا چقدر است؟

 
        ۱- ۱۲ ولت مستقیم یا DC دی سی              ۲- ۲۲۰ ولت متناوب.
 

   پایه دوربین CCTV Bracket به چه منظوری استفاده می گردد؟

 
     √   به منظور استقرار و قرار گیری صحیح دوربین های مداربسته نیز نصب آن ها در محل مناسب.
 

   انواع پایه ی دوربین مداربسته کدامند؟

 
     √   ۱- پایه ثابت          ۲- پایه ثابت مفصلی( جهت استفاده به عنوان پایه ی قابل تنظیم)        ۳- پایه گردان ( گردان دو حالته و گردان چهار حالته ) که در انواع داخلی و بیرونی موجود است.
 

   منظور از پایه ی ثابت در دوربین مداربسته چیست؟

 
     √   به منظور قرارگیری دوربین در حالت فیکس و ثابت به کار می رود، حرکتی ندارد و دوربین نیز فضایی با زاویه ثابتی را به نمایش می کشد.
 

   منظور از پایه ی مفصلی دوربین چیست؟

 
     √   می توان دوربین را روی آن نصب کرد بطوری که دوربین با حرکت دو جهته ( چپ و راست) یا چهار جهته ( چپ و راست –بالا و پایین ) در زاویه ی دید مناسب و مورد نظر به روش دستی تنظیم می شود.
 

   منظور از پایه ی گردان در سیستم مداربسته چیست؟

 
     √   این نمونه از پایه به دلیل استقامت بالایی که دارد قادر است تا وزن دوربین مداربسته گردان و چرخشی را تحمل کند و دوربین نصب شده بر روی آن هم می تواند هم حرکت دو جهته و هم حرکتی در چهار جهت را داشته باشد.
 

   منظور از اصطلاحات پن و پنتیلد یا  PAN TILD در دوربین مدار بسته چیست؟

 
     √   دوربین گردان دو جهته را با نام پن و دوربین گردان با قابلیت چرخش در چهار جهت را به نام پنتیلد یا دوربین PTZ می شناسند.
 

   منظور از اصطلاحات Indoor ( این دُر) و Outdoor ( آوت دُر) در سیستم دوربین مداربسته چیست؟

 
        به دلیل تعیین نوع پوشش دوربین ها یا تنظیم نور مناسب آنها در فضا های مختلف دوربین ها را به دو دسته با کاربری داخلی و بیرونی تقسیم بندی می کنند. بدین معنی که در فضای خارجی حتما باید از دوربین خارجی Outdoor ( آوت دُر ) استفاده نمود.

 

    کاور دوربین مدار بسته چیست؟

 
     √   کاور دوربین در واقع پوشش یا محفظه ای خارجی است که دوربین و لنز در داخل آن مستقر شده و نقش محافظ دوربین را در برابر عوامل خاری ایفا می کند.
 

   انواع کاور دوربین برای چه دوربین هایی مناسب هستند؟

 
  ← کاورهای کوچک برای دوربین های مداربسته فیبری و پین هل.
 
     ← کاور متوسط برای دوربین های فیبری، پین هل و نیمه صنعتی.
 
     ← کاور بزرگ برای دوربین های مداربسته ( الف: صنعتی با لنز ثابت     ب: صنعتی با لنز زوم        ج: صنعتی با لنز اتو ایریز).
 
     ← کاور دام که برای دوربین های فیبری و پین هل که روی سقف نصب می شود، کاربرد دارند.
 
    ← کاور ضد آب دوربین مداربسته یا واتر پروف که برای دوربین های با لنزهایی زوم شونده ود در کاربری های خارجی استفاده می شوندو این کاور ها می توانند با هیتر و فن داخلی خود در دماهای مختلف محیط، دمای داخلی را جهت دوربین ها ثابت نگه دارد.
 

   ولتاژ کاری مناسب انواع دوربین مداربسته را چگونه می توان تامین کرد؟

 
     √   دوربین های با ولتاژ ۲۲۰ ولت را مستقیما به برق شهر و دوربین ۱۲ ولت مستقیم را توسط یک منبع تغذیه ی تثبیت شده که آمپراژ آن متناسب با نوع دوربین باشد و حدودا ۴۰۰ میلی تا ۱آمپر است. فقط در این مورد توجه شود تا با انتخاب یک منبع تغذیه با کیفیت از انتقال نویز آن به تصویر سیستم مداربسته جلوگیری شود.
 

   لنز انواع دوربین ها چگونه انتخاب می شود؟

 
        برای دوربین های صنعتی و نیمه صنعتی متناسب با کاربرد و نحوه نصب لنز دوربین مداربسته یک لنز ثابت در نظر گرفته می شود که روی آن سوار می شود ولی دوربین های پین هل یک لنز چیپی کوچک دارند که روی خود دوربین نصب و سوار شده، قابل رؤیت است و می توان آن را تنظیم نیز کرد.
 

   اندازه ی لنز ها CCTV Lens معمولا چقدر است؟

 
        اندازه ی لنز ها معمولا از ۲٫۸ میلی متر، ۳٫۶ میلی متر، ۴، ۶، ۸، ۱۲ و ۱۶ میلی متر می تواند باشد که به نسبت محلی که قرار است دوربین در آن نصب شود و همچنین زاویه و محدوده دیدی که برای دوربین در نظر است بایستی این لنز ها را به کار برد.
 

   میدان دید دوربینمداربسته و وضوح تصویر لنز دوربین مداربسته چه رابطه ای با یکدیگر دارند؟

 
        با افزایش اندازه ی لنز ها بر حسب میلی متر میدان دید کمتر می شود در عوض جزئیات به راحتی قابل رؤیت می شود.
 

  •  میزان زاویه اویه ی دید و وضوح جزئیات تصویر برای لنز دوربین ۸/۲ و ۲۸ میلی متر چه تفاوتی دارند؟

 
     √   لنز ۲٫۸ میلی متر دارای زاویه ی دید بیشتری نسبت به لنز دوربین مداربسته ۲۸ میلی متر را ایجاد می کند به دیگر بیان گستره ی فضا و زاویه دید دوربین مدار بسته در این لنز بسیار بیشتر می باشد اما در عوض وضوح جزئیات تصویر کمتر است یعنی اشیاء در فواصل دورتر کوچک تر و با وضوح کمتری قابل رؤیت هستند.
 
لنز ۲۸ میلی متر وضوح جزئیات بیشتری را برای دوربین مداربسته ایجاد می نماید که در ازای آن زاویه ی دید کمتر شده و اشیاء در فاصله ی دورتر با مساحت کمتر ولی با وضوح جزئیات بیشتری نمایش داده می شود.
 

    انتخاب لنز مورد نیاز یک دوربین مداربسته چگونه انجام می شود؟

 
     √   همیشه می توان متناسب با موقعیت نصب دوربین و ناحیه ی مورد نظر یک لنز مناسب برای دوربین در نظر گرفت و این نکته را در نظر گرفت که لنز با میلی متر کمتر، زاویه ی دید یا میدان دید یا فضای دید بیشتری را نشان می دهد ولی تصویر در نقاط دورتر، کوچک تر ولی با وضوح جزئیات کمتری دیده می شود لنز با میلی متر بیشتر، زاویه ی دید یا میدان دید یا فضای دید کمتری را نشان می دهد ولی تصویر در نقاط دورتر یعنی با وضوح جزئیات بیشتری ملاحظه می شود.
 

   کاربرد لنز های اتو ایریز دوربین چیست و سایز های استاندارد آن کدامند؟

 
        این لنزها حتی در دوربین هایی مانند کنون Canon یا نیکون Nikon یا سونی Sony و یا المپیوس Olampiyus و… که استفاده های خانگی و به عنوان ضبط تصاویر خاطره انگیز دارند هم کاربرد دارد. شدت نور را روی دوربین تنظیم می کند و مخصوص مکان هایی است که تغییرات شدت نور زیاد باشد و سایز های مختلفی مانند ۲٫۸-۱۲ و ۳-۸ درجه بیشترین کاربرد را دارند.
 

   لنز اتو آیریز دوربین در چه مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد و اگر به جای آن از لنز دوربین معمولی استفاده شود کیفیت تصویر چه تفاوتی دارد؟

        در مکان هایی که تغییرات شدت نور زیاد است یا لنز به سمت نور قرار گرفته باشد بهتر است از لنز اتو Auto Iris آیریز استفاده شود و اگر لنز معمولی در چنین حالتی مورد استفاده قرار گیرد تصویر خروجی دوربین مداربسته سفید یا تقریبا مات و تاریک در اوقات مختلف دیده می شود.
 

   منظور از لنز های زوم شونده Motorize Zoom Lens چیست؟

 
        در یک مساحت مشخص به نسبت ظرفیت خود لنز می توان فاصله ی اجسام را به تصویر نمایشگر نزدیکتر یا دور تر کرد در برخی از دوربین های مداربسته از طریق دستگاه کیبورد کنترلر این تغییر لنز قابل کنترل است و در اندازه های متفاوتی مانند ۲۰×۱۰ یا ۲۰×۲۰ می توان آنها را تهیه کرد.
 

   کابل CCTV Cableهای خروجی متصل به یک دوربین در سیستم مداربسته معمولا به چه قسمتهایی تقسیم می شوند؟

 
        کابل تصویر که خروجی تصویری دوربین را دارد، کابل کنترلی که سیم های مربوط به اسکنر مانند بالا –پایین و چپ- راست و نیز شامل تنظیم کننده ی لنز می شود، کابل تغذیه که ولتاژ دوربین از طریق آن تامین می شود و همچنیم در برخی کابل شبکه و خروجی و ورودی های آلارم دوربین مداربسته.
 

  •  هدف استفاده از سیستم های تقسیم کننده ی تصویری چیست؟

 
     √   وقتی در یک سیستم مدار بسته تعداد دوربین ها نسبت به  تعداد نمایشگرها بیشتر باشد به وسیله ی سیستم های تقسیم کننده ی تصویری می توان تصاویر مربوط به چند دوربین را بر روی یک نمایشگر به طور همزمان به تصویر دراورد.
 

   انواع سیستم های تقسیم کننده ی تصویری را نام ببرید؟

 
     √   ۱- سوئیچر ها          ۲- کوادها             ۳- مالتی پلکسر ها.
 

   منظور از سوئیچر مداربسته CCTV Switcher چیست؟

 
        دستگاه سوئیچر تصاویر دوربین ها را به ترتیب و یکی پس از دیگری به طور متوالی و پشت سر هم با توجه به تنظیمات داخلی منوی دستگاه، هر کدام را برای یک مدت کوتاه و معین که این نیز در منوی سوییچر مداربسته نیز قابل تنظیم است، روی صفحه ی نمایشگر نشان می دهد به طوری که در هر لحظه فقط تصویر یک دوربین را می توان در صفحه ی نمایشگر داشت به عبارتی دیگر در ابتدا تصویر دوربین یک، پس از آن تصویر دوربین شماره دو و همین عمل الی آخر.
 

    تعداد کانال های سوئیچر معمولا در چند مدل معرفی می شود؟

 
     √   به صورت ۲، ۶، ۸، یا ۴، ۱۲، ۱۶ کانالی.
 

    نحوه نصب کابل تصویر در سوئیچر چگونه است؟

 
        به تعداد دوربین های مصرفی در سیستم مداربسته کابل تصویر به فیش های ورودی تصویر در سوئیچر رسانده ومتصل می گردد و خروجی دیگر هم توسط کابل تصویر، خروجی سوئیچر را به ورودی نمایشگر وصل می کند.
 

    نحوه تنظیم زمان نمایش هر دوربین در سیستم سوئیچر چگونه است؟

 
        توسط یک ولوم می توان سرعت نمایش تصویر هر دوربین را کم یا زیاد نمود و این زمان برای کل دوربین ها یکسان است یعنی در سوئیچر این امکان که مدت  نمایش تصویر یک دوربین طولانی تر از مدت نمایش دوربین دیگر باشد، وجود ندارد.
 

    نحوه انتقال صدا در سوئیچر چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

 
        اکثر دستگاه های سوئیچر علاوه بر ورودی برای کابل تصویر، ورودی کابل صوت متناظر هم دارند که اگر کابل ورودی از دوربین صدا نیز داشته باشد بتوان صدا و تصویر را توأم با هم بر روی صفحه نمایشگر و اسپیکر ها منتشر کرد.
 
    نحوه عملکرد دستگاه کواد CCTV QUAD در سیستم مداربسته چگونه است؟
 
     √   در سیستم کواد، ۱ یا ۴ تصویری ابتدا مانند سیستم سوئیچر تصاویر دوربین های ۱ الی ۴ به ترتیب بر روی صفحه ی نمایشگر ظاهر می شوند و پس از تصویر چهارم، چهار تصویر به صورت همزمان و به اندازه یک چهارم بر روی نمایشگر نمایش داده می شوند.
 
   کابل تصویری کواد ۱ چگونه نصب می شود؟
 
     √   معمولا به تعداد ۳ یا ۴ کابل تصویر از دوربین ها وارد کواد ۱ شده و یک کابل خروجی از کواد به نمایشگر متصل می گردد که در صورت استفاده از سه دوربین تصویر چهارم اطلاعاتی مانند زمان و تاریخ را در قسمت باقیمانده نمایش می دهد.
 
   آیا تنظیم زمان نمایش هر دوربین در سیستم کواد ۱ امکان پذیر است؟
 
     √   براحتی تنظیم زمان نمایش میسر است بطوری که مثلا زمان باقیماندن روی دور بین مدار بسته ای که دارای اهمیت بیشتری است را افزایش داد. بعبارت دیگر می توان مدت نمایش تصویر هر دوربین را بصورت جداگانه مورد تنظیم قرار داد و از طریق منوی دستگاه برنامه ریزی سیستم را انجام داد.
 
   سیستم کواد ۲ چگونه کار می کند؟
 
     √   ابتدا تصاویر دوربین های ۱ الی ۴ بطور متوالی و پشت سر هم به نمایش در می آیند، سپس تصاویر چهار تایی مربوط به آنها به صورت همزمان و با اندازه یک چهارم برای هر کدام نشان داده خواهد شد و پس از آن تصاویر دوربین های ۵ الی ۸ نیز به ترتیب گفته شده پشت سر هم به نمایش در خواهند آمد.
 
  •  سیستم مالتی پلکسر Multiplexer چیست؟
 
        وقتی تعداد دوربین ها زیادتر باشد، مثلا ۱۶ تایی می شود نمایش پشت سر هم یا غیر همزمان به دلیل فاصله ی زمانی زیاد ایجاد شده، چندان جالب و کاربردی نیست و نمایش همزمان این تعداد تصاویر مهمتر از پخش تکی آن ها می شود. بدین ترتیب سیستم های مالتی پلکسر که تکامل یافته ی سوییچر ها و کواد ها هستند می توانند ۸، ۹ یا ۱۲ تصویر را به طور همزمان روی صفحه ی نمایشگر به نمایش درآورند. تعداد دوربین ها را نیز در این دستگاه می توان به همان تعدادی که موجود هستند برنامه ریزی نمود و نشان داد که در صورت فرد بودن تعداد دوربین ها در خانه ی آخر زمان و تاریخ را نمایش داده می شود.
 
   چرا در سیستم مالتی پلکسر تنظیم ساعت و تاریخ و نمایش آن دارای اهمیت است؟
 
        زیرا معمولا این سیستم ها مجهز به سیستم ضبط تصاویر می باشند که در صورت رجوع به بایگانی تاریخ و زمان لازم خواهد شد.
 
   منظور از اسکنر و کنترلر سیستم دوربین مدار بسته چیست؟
 
     √   اسکنر روی پایه نصب می شود و دوربین روی آن قرار می گیرد و اسکنر می تواند به کمک حرکت موتور یا موتور های داخلی خود، دوربین را در جهات مختلفی اعم از چپ و راست یا بالا و پایین حرکت داده و آن را در مسیر و زاویه ی مورد نظر قرار دهد. دستگاهی که اسکنر را کنترل می کند کنترلر نام دارد که به وسیله ی دگمه های روی آن می توان دوربین را حرکت داد و حتی آن را در نقطه ی مورد نظر زوم کرد.
 
   منظور از حالت خود کار (Auto Scan) در سیستم کنترلر دوربین مدار بسته چیست؟
 
     √   اسکنر معمولا می تواند تا  ۳۵۰ درجه حرکتی دورانی و راست گرد و چپ گرد داشته باشد که اگر بخواهیم این حرکت به صورت پیوسته ادامه دار باشد میبایست دگمه ی اتوماتیک دستگاه کنترلر فعال گردد و اگر بخواهیم زاویه ی دوران را کمتر و یا بیشتر کنیم و روی زاویه ی خاصی تنظیم کنیم از زایده ی پیچ و مهره مانند کوچکی که روی دستگاه اسکنر قرار داده شده است که در داخل آن شیاری نیز موجود است و زاویه ی حرکت را مشخص می کند، استفاده کرد. در این صورت دوربین به صورت پیوسته در زاویه ی تعیین شده به حرکت خود ادامه خواهد داد که در صورت غیر فعال بودن این دگمه ی خود کار بایستی به طور دستی از طریق دستگاه کنترل، فرمان ها را به دوربین گردان ارسال نمود.
 
   منظور از دستگاه DVR ( دی وی آر) چیست؟
 
     √   دی وی آر DVR دستگاه ضبط کننده ی دیجیتالی تصاویر دوربین های مداربسته است که از یک یا چند هارد دیسک با ظرفیت های مختلف و بسته به مدل دستگاه برای ذخیره سازی و ضبط تصاویر در یافتی از دوربین های مداربسته استفاده می کند و ممکن است امکان ضبط تصویر را تا بیش از ۲۰۰۰ ساعت تصویر به صورت فشرده بوجود آورد. علاوه بر این تمامی قابلیت های دستگاه هایی چون سوئیچر، کواد و مالتی پلکسر را به صورت یکجا در خود جمع کرده است که از طریق منوی دی وی آر می توان سیستم را برای شرایط مختلف برنامه ریزی و تنظیم نمود. همچنین در صورت دارا بودن قابلیت اتصال به شبکه می توان تصاویر دور بین های مدار بسته را بر روی شبکه داخلی و یا اینترنت ارسال نمود.
 
   منظور از انتقال تصویر دوربین مداربسته چیست؟
 
     √   ممکن است بخواهیم تصاویر ایجاد شده در خروجی دوربینها را به مکان دیگری منتقل کنیم و امکان سیم کشی به آن محل نیز موجود نباشد. در این صورت می توان از کارت انتقال تصویر استفاده کرد که یک نوع آن قابل استفاده بر روی کامپیوتر یا یک مینی کامپیوتر بوده و از طریق خط تلفن تصاویر را ارسال و در مقصد با دادن پسورد و کلمه عبور معتبر آن را دریافت می کنند.
   منظور از دوربین اسپید دام Speed Dome مداربسته چیست؟
 
        کامل ترین نوع دوربین مدار بسته رنگی که دستگاه کنترلر و کی برد خاص خود را دارد، گردان است و لنز زوم دارد، می تواند شدت نور را تنظیم کند. دور و نزدیک شدن تصاویر را در آن می توان کنترل نمود روی سقف نصب می شود و تمامی بر نامه ریزی ها و فرامین لازم از طریق کی برد کوچک و خاص آن قابل اعمال است.
 
 
 

سیستم نصب دوربین مداربسته دیجیتال تصاویر

 
هر تصویر را می توان مجموعه ای از نقاط ناپیوسته تصور کرد که در کنار هم قرار می گیرند و مجموعا تشکیل یک تصویر را می دهند که هر کدام از این نقاط در هر لحظه می تواند خصوصیات متفاوتی داشته باشد.
 
تعریف:نقاطی که در کنار هم قرار می گیرند تا تصویر در یک صفحه نمایش کامل گردد را در اصطلاح Pixel (پیکسل) می نامند.
 
   ⇐  سیستم نصب دیجیتال تصاویر :
 
     √   در این سیستم تصاویر همه ی دوربین ها بر روی فیلم VHS(وی اچ اس ) یا HDD(هارد دیسک )کامپیوتر در مدت زمان بین ۲ تا ۶ ماه ضبط می شود که  حجم بایگانی به طور مخصوص کاهش می یابد.
 
   ⇐  سیستم دوربین دی نایت DAY& NIGHT :
 
     √   به طور اتوماتیک در تاریکی شب با نور بسیار اندک قادر به ایجاد تصویر می باشد.
 
   ⇐  سیستم حراست تصویری CCTV SECURITY:
 
    √    این سیستم به محض دریافت هر گونه حرکت در میدان دید دوربین های خود به طور خودکار فعال شده و نسبت به ضبط اتوماتیک تصاویر اقدام می کند.
 
   ⇐  دوربین های دید در شب IR CAMERA:
 
    √   این دوربین ها مخصوص ایجاد تصویر در شب و نور کم و نگهبانی بوده که با پرتاب نور مادون قرمز در تاریکی مطلق امکان دید کامل را به نگهبان می دهد.
 
   ⇐  دوربین های مادون قرمز حرارتی :
 
    √   این دوربین ها امکان دید کامل به داخل بدن انسان، تانکر های حمل مایعات،- کلیه مکان ها و محل های مورد نیاز را به نگهبان می دهد.

سوالات مکمل در رابطه با دوربین مداربسته 

 
   °  چند نمونه سیستم مدار بسته حفاظتی را نام ببرید؟
 
     √   ۱-سیستم نصب دیجیتال تصویر ۲- سیستم دوربین D & N دی نایت ۳-سیستم حراست تصویری ۴-دوربین دید در شب ۵- دوربین مادون قرمز
 
   °  انواع و اقسام دوربین های مدار بسته را نام ببرید؟
 
     √   ۱- دوربین صنعتی رنگی دیجیتالی   ۲- دوربین صنعتی سیاه و سفید   ۳- دوربین دید در شب   ۴- دوربین مجهز به زوم   ۵- دوربین مجهز به چشمی   ۶- دوربین مجهز به سنسور دود   ۷- دوربین سقفی   ۸- دوربین ضد آب   ۹- دوربین مخصوص درب
 
   °  رابطه درجه ی وضوح در یک دوربین چگونه است؟
 
        هر چقدر مقدار آن بیشتر باشد تصویر دارای پیکسل های بیشتر و کاملتر بوده و بنابراین تصویر واضح تر می شود.
 
   °   نسبت سیگنال به نویز S/N به چه صورت بهتر است؟
 
        در یک دوربین مداربسته هر چه نسبت سیگنال اصلی به نویز بیشتر باشد دارای کیفیت بالا تری است.
 
   °  عملکرد سوئیچر را نام ببرید؟
 
        هر گاه بخواهیم با استفاده از فقط یک نمایشگر تصاویر حاصل از چندین دوربین را به تفکیک مشاهده کنیم از سیستم سوئیچر مداربسته استفاده می کنیم.
 
   °  کواد در سیستم مداربسته چه عملکردی دارد؟
 
     √   این سیستم این امکان را به ما می دهد که تصاویر حاصل از چهار دوربین مجزا را به صورت همزمتن روی صفحه ی نمایشگر ببینیم.
 
   °  منظور از سیستم مالتی پلکسر در مداربسته چیست؟
 
     √   با این سیستم می توان تصاویر ۹ و ۱۶ دوربین را هم به صورت یکجا و هم به صورت مجزا در نمایشگر مشاهده نمود. به عبارت دیگر مالتی پلکسر نیز به نوعی سیستم تصویر در تصویر است.
 
   °  تجهیزات اصلی سیستم دوربین مدار بسته را نام ببرید؟
 
        ۱- دوربین با لنز     ۲- دستگاه سیستم ضبط تصاویر     ۳- نمایشگر 
   °  تجهیزات جانبی دوربین مدار بسته را فقط نام ببرید؟
 
     √   ۱-  لنز ها   ۲- سنسور دودی و چشمی   ۳- اسکنر   ۴- کنترلر   ۵- انواع کاور دوربین  ۶- انواع پایه   ۷- فیش ها و سیم های ارتباطی.
 
   °  دلیل استفاده از لنز در دوربین مدار بسته چیست؟
 
        به منظور ایجاد پهنای دید مناسب برای یک دوربین می توان از انواع لنز ها ثابت و متغیر و مناسب آن دوربین استفاده کرد.
 
   °  سنسور و چشمی ها چه کاربردی در سیستم مدار بسته دارند؟
 
        اگر بخواهیم سیستم دوربینمدار بسته در اثر فعال شدن این سنسور ها و چشمی ها شروع به فعالیت کند، به طوری که در حالت عادی خاموش باشند از این سنسور ها می توانیم استفاده می کنیم.
 
   °  منظور از اسکنر سیستم مدار بسته CCTV SCANNER چیست؟
 
     √   در صورتیکه بخواهیم در یک سیستم مدار بسته، دوربین در جهت خاصی حرکت کرده و ناحیه ی مشخصی را روی نمایشگر نشان دهد از اسکنر استفاده می کنیم. یک اسکنر معمولا دارای موتور گردان با قابلیت حرکت دو جهته ( چپ- راست) و نیز چهار جهته ( چپ- راست و بالا- پایین ) می باشد.
 
   °  کاربرد کیبورد کنترلر در سیستم مدار بسته چیست؟
 
        با این دستگاه می توان موتور گردان اسکنر و زوم دوربین های متصل شده به آن را کنترل نمود.
 
   °  منظور از سوپر ویدئو S.P چیست؟
 
        سوپر ویدئو نوعی سیستم ضبط تصویر است که قابلیت ضبط تصویر در مدت زمان زیاد معمولا تا ۵۰- ۶۰ روز را دارد.
 
   °  هدف از کاربرد لنز در دوربین ها چیست؟
 
     √   لنز ها امکاناتی چون بزرگنمایی و تنظیم میدان دید مناسب را برای دوربینها بوجود می آورند.
 
   °  هدف از استفاده از کاور ها و محافظ ها در سیستم مدار بسته چیست؟
 
        کاور، دوربین مداربسته را در مقابل عوامل طبیعی و یا غیر طبیعی مختلف مانند سرما و گرمای نامناسب، تابش مستقیم نور خورشید، ضربه، گرد و غبار و سایر عوامل مکانیکی حفظ می کند و به نوعی کاور به عنوان جلد دوربین مداربسته است.
 
   °  پایه ها در سیستم مدار بسته چه کاربردی دارند؟
 
        به جهت اینکه دوربین از میدان دید بهتری بهره مند شود لازم است تا در ارتفاعی مناسب و با زاویه ای خاص نسبت به زمین قرار گیرد و نصب شود. به همین منظور آن را با استفاده از پایه و پیچ و رول پلاک روی دیوارها و ستون ها و یا دکل ها نصب می شوند.
 
   °  نکات مهم در برقراری اتصالات الکتریکی بین قسمت های مختلف سیستم مدار بسته است؟
 
     √   ۱- تشخیص ورودی یا خروجی بودن اتصالات   ۲- مشخص کردن صوتی یا تصویری بودن کانکتورها   ۳- اتصال خروجی به ورودی    ۴- اتصال صوتی به صوتی و تصویری به تصویری.
 
نکته: به هیچ عنوان نباید خروجی را به خروجی متصل کرد والا دستگاه آسیب می بیند.
 
   °  استفاده از سیستم دوربین مدار بسته در چه مکان هایی کاربرد دارد؟
 
    نظارت بر امنیت مکان های مهم و حساس و از راه دور
 
   ← مشاهده و نظارت بر خط تولید کارخانجات، کارگاه ها و انبارها
 
    نصب دوربین مداربسته در مکان هایی که حضور انسان در آنجا پرمخاطره است مانند کوره ها و تاسیسات اتمی
 
    ضبط تصاویر اتفاقات مختلف جهت جلوگیری از تکرار اشتباهات و آموزش پرسنل
 
    کنترل ترافیک در سطح شهر ها، بزرگراه ها و جاده های خارج از شهر
 
    استفاده از دوربینمداربسته در مراکز هواشناسی
 
    دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، مراکز علمی پژوهشی، موسسات آموزش عالی، کتابخانه ها و آزمایشگاه ها
 
    استفاده در سمینارها، کنفرانس ها و مشاوره از راه دور
 
   °  انواع دوربین های مدار بسته به لحاظ کاربرد کدامند؟
 
     √   دوربین صنعتی، نیمه صنعتی و دام

نعیم پردازش: آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش دوربینهای مداربسته تحت شبکه یا آیپی کمرا (IP Camera) و واردات، فروش و پخش عمده قیمت دوربین مداربسته و دی وی آر به همکار.