Access Control اکسس کنترل یا کنترل دسترسی چیست؟

  کنترل رفت و آمدها امروزه سعی می شود تا بدون استفاده از نیروی انسانی انجام شود و بنابراین ابزاری که بتواند این مدیریت را انجام دهد چیزی به جز سخت افزار ها و نرم افزارهایی که ساخته دست همان نیروی انسانی باشد نیست. برای مثال قفل های الکترونیکی و برقی و گیت کنترل تردد از این موارد هستند. در کنترل و اجازه ورود و خروج طرق مختلفی انجام پذیر است که برای مثال می توان گفت که در مترو با بلیط الکترونیکی قادر خواهیم بود که یک یا چند بار از گیت عبور کرده و در این بین بدون نیاز به اطلاعات شخص، فقط از میزان اعتبار بلیط  کاهش می یابد.

ولی موقعیت شرکت ها و یا سازمانهایی را در نظر بگیرید که تعداد زیادی کارمند و خدمه دارند و می بایست رفت  آمد آن ها تحت کنترل و نظارت باشد که دراین صورت شرایط متفاوتی بوجود می آید. در این حالت به گزارشی ماهانه از حضور و غیاب ها بر اساس اطلاعاتی که از قبل به درب ها  و یا گیت های تردد داده شده  نیاز است که با نصب سیستم اکسس کنترل (نصب Access Control) به سادگی مدیران مرکز می توانند کارمندان خود را زیر نظر داشته باشند.
امروزه تجهیزات کنترل تردد دارای تنوع زیادی هستند. از ساده ترین آنها می توان به یک ریموت دزدگیر یا قفل مرکزی اتومبیل، ریموت کنترل درب پارکینگ ها، ریموت کنترل دزدگیر منزل یا محل کار اشاره داشت به صورتی که مجموعه ای هستند که برای کنترل تردد افراد مجاز استفاده می شوند.

 و اما Access Control ها، یکی دیگر از کارت های ATM است که باید آنرا قبل از ورود به محل مورد نظر از آن برای دسترسی مجاز استفاده شود. هر کدام از این دستگاه ها بر اساس سنسوری که در آن تعبیه شده است، اجازه عبور را صادر می کنند. سنسورهای مختلفی مثل سنسور اسکن قرنیه چشم، شناسایی چهره یا سنسور اثر انگشت در دستگاه های کنترل تردد قابل استفاده هستند ولی چون سنسور های اثر انگشت خیلی به صرفه تراز سایرین است کاربرد بیشتری دارند.

%d9%be%d8%ae%d8%b4-%d8%b9%d9%85%d8%af%d9%87-%d9%88-%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%a7%da%a9%d8%b3%d8%b3-%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-access-control-%d9%86%d8%b9%db%8c%d9%85-%d9%be%d8%b1%d8%af%d8%a7

این سنسور ها علاوه بر کنترل تردد، به عنوان سیستم های ثبت حضور و غیاب هم کاربرد دارند تا کارمندان نتوانند بجای همکاران خود، کارت شناسایی را به اصطلاح بکشند و هنگامی که شخص در محل کار خود حاضر نیست برای وی توسط شخص دیگری ثبت ساعت شود.
از دیگر عملکرد دستگاه کنترل دسترسی یا اکسس کنترل می توان به آژیر هشداری که برای اشخاص متفرقه ای که رمز را چندین بار به اشتباه وارد کردند و یا سعی دارند تا به صورت غیر مجاز وارد محل مورد نظر شوند اشاره داشت که با این عمل دستگاه نگهبان خبردار می شود.


مطالب مرتبط:

.

 

 

 

 


نعیم پردازش: پخش عمده و فروش همکار اکسس کنترل Access Control