زاویه دید دوربین مداربسته

زاویه و سطح پوشش در یک دوربین مداربسته و راهنمایی انتخای مناسب دوربین مدار بسته

 

  این پرسش در ذهن اکثر مشتریان مطرح است که چرا در ساخت دوربین های مداربسته از لنزهای با زاویه دید محدود استفاده می شود. از پر کاربردترین لنزهای دوربین های مداربسته می توان گفت که لنز ۳٫۶ میلیمتر (۷۲درجه)، لنز ۲٫۸ میلیمتر (۹۶درجه) و لنز ۴ میلیمتر (۶۵ درجه) می باشند. اما پرسش اینجاست که:

علت محدود بودن زاویه دید دوربین های مداربسته چیست؟

دلیل عمده آن را پس از دیدن تصاویر یک لنز با فاصله کانونی پایین خودتان متوجه خواهید شد. هرچه زاویه دید لنز بازتر باشد تصویر شما گردتر و کوچکتر خواهد بود و این کار امکان تشخیص جزئیات در تصویر را به طور جدی کاهش می دهد. ضمنا با افزایش زاویه دید، عمق دید دوربین کاهش می یابد و امکان دیدن جزئیات ریزتر تصویر به شدت کمتر خواهد شد.

دوربین های با زاویه ۱۸۰ و ۳۶۰ درجه

به این دوربین ها در اصطلاح دوربین های چشم ماهی(Fisheye) می گویند. لنز این دوربین ها طوری ساخته شده که تصویری از تمامی زوایای اطراف خود را در اختیار شما می گذارد.
متاسفانه امکان استفاده از این دوربین ها در سیستم های مداربسته آنالوگ(سیستم های ارزان قیمت تر) وجود ندارد اما در سیستم های مداربسته تحت شبکه شما می توانید با استفاده از دوربین های چشم ماهی دید بسیار مناسبی را از مکان های مختلف تحت پوشش در اختیار داشته باشید. همچنین اشکال گرد شدن تصاویر در دوربین های تحت شبکه با استفاده از نرم افزارهای پردازش تصویر برطرف خواهد شد. این نرم افزارها با استفاده از کشیدن گوشه های تصویر، تصویری مناسب و منطقی را در خروجی به شما تحویل می دهند.

نحوه محاسبه زاویه دید دوربین از روی لنز چگونه است؟

محاسبه زاویه دید دوربین مداربسته دارای جدولی پیچیده است. باید بدانید که در تعیین میزان زاویه دید دوربین دو عامل اصلی و مهم نقش دارند:

  • اندازه چیپ تصویر دوربین: که عموما با کسری از اینچ نشان داده می شود. برای اکثر دوربین های CCD سونی ۱/۳ اینچ است.
  • فاصله کانونی لنز دوربین: که این مورد با واحد میلیمتر سنجیده می شود و برای بیشتر دوربین های عادی در بازه ای بین ۲٫۸ تا ۱۲ میلیمتر قرار داده می شود. دوربین های با زاویه دید گسترده تر دارای لنزی با فاصله کانونی بین ۱ تا ۲ میلیمتر هستند.

برای محاسبه زاویه دید دوربین مداربسته می توانید از مطلب محاسبه لنز دوربین مداربسته نیز استفاده کنید.