برخی اصطلاحات رایج در دوربین های مدار بسته

cctv_and_cctv_by_stinglacson-d5fsuhi

A/D
به معنای مبدل تصاویر آنالوگ به تصاویر دیجیتال در دوربین های مداربسته وماژولی است که در دوربین های مداربسته IP مورد استفاده قرار می گیرد.                                                      

Acoustic Lens
به معنای یک عدسی صوتی در دوربین های مداربسته است که امواج را در مسیر دلخواه هدایت می کند.

Auto Iris
به معنای مکانیسمی است که دریچه دیافراگم را با فیدبکی که از دوربین مداربسته می گیرد متناسب با نور موجود توسط موتور به صورت خودکار تنظیم می نماید. به عبارت ساده تر تنظیم خودکار دریچه دیافراگم تمامی اسپید دامها و دوربین های مداربسته زوم .

Auto track

به معنای قابلیت تعقیب جسم متحرک به طور خودکار، که در اسپید دام های حرفه ای مشاهده این امکان وجود دارد. مانند سامسونگ،Agni و زیمنس و.سایر دوربین های مداربسته

BLCیا : HS-BLC (High Spotlight Back Light Compensation)
   فن آوری جبران بازگشت نور است.به زبان ساده نور پشت زمینه تصویر را خود دوربین تامین می کند. در تمامی دوربین ها ی مداربسته این امکان وجود دارد ولی در دوربین های خانواده HZبه جز AHZ32 732و HT523 و ۱۸۱۳و A1527 و تمامی دوربین های مداربسته بدون لنز صنعتی و تمامی دوربین های مداربسته ای که OSD دارند،اسپید و مینی اسپیدها.

CCD
به معنا و مخفف واژه Charged Coupled Device و نوعی سنسور می باشد . چیپ ست CCD نورهای دریافتی را به علائم الکتریکی تبدیل می کند. درواقع یک مبدل نور الکتریکی است.از انواع آن می توان HITACHI,SONIX,HAD,SHARP,SONY را نام برد.

CCTV
سیستمی تلویزیونی که در یک مدار حفاظت شده کار می کند وامکان نفوذ به آن از لحاظ کنترل این سیستم وجود ندارد .
(Video Closed Circuit Television)این عبارت بیانگر سیستمی از دوربین های مداربسته است که اطلاعات تصویری را در تلویزیونهای معینی نمایش می دهند و قابلیت ضبط و ثبت تصاویر را از چند دوربین دارا هستند.

CIF (مقدار رزولوشن ۲۴۰×۳۲۰

در بسیاری از کاربردهای آنالوگ فقط یک چهارم از حداکثر اندازه تصویر استفاده می شود .تا امکان مشاهده همزمان ۴ تصویر فراهم آید .این مقدار یک چهارم تصویر را اصطلاحا “CIF” گویند.

CMOS (Complementary MOS)
این نوع سنسور نوری که باهوش ترین نوع تشخیص تصویر محسوب می شود.
نو عی سنسور نوری که از مزایای آن می توان به حجم پایین تصاویر اشاره کرد. تمامی دوربین های دجیتال عکاسی جدید و دوربین های گوشی موبایل دارای سنسورهای تصویری CMOS هستند. در چیپ ست CMOS  تک تک پیکسل ها پردازش می شوند.و تصویر در هرپیکسل آن به طور مجزا توسط CPU داخلی پردازش می شود.

Contrast
میزان اختلاف بین تاریک ترین و روشن ترین سطوح یک تصویر که دردوربین های مداربسته مجهز به منوی OSD این عمل با کنترل دستی به حساسیت ترین نقطه خود تنظیم می شود.

Contrast range
نسبت میزان درخشندگی سفید ترین با سیاه ترین قسمتهای یک تصویر، که رنگ واقعی نمایش داده می شود .

CRT
مخفف Cathode Ray Tube می باشد و عبارت از یک لامپ الکترونیکی ست که در آن الکترونهای ساطع شده به وسیله یک کاتدگرم روی سطح کوچکی از پرده فلورانس کانونی می شوند که می توانند روی پرده تصویر را به وجود آورند CRT. ها نمایشگرهای مسطح می باشند .بدون اشغال کمترین فضا و با هزینه هایی به مراتب کمتر از دیگر نمایشگرها،تصاویری با کیفیت مطلوب به وجود می آورند.که در سیستم های مانیتورینگ کاربرد دارد و به دوربین های DVR اختصاص داده نمی شوند .

D/A
 مبدل دیجیتال به آنالوگ در قسمت دکود دوربین مداربسته

DAY & NIGHT(D/N)
قابلیت دید در شب و روز- اینگونه لنزها قادر هستند با نور LUX 0.05و حتی در تاریکی مطلق نیز با سوئیچ با وضعیت سیاه و سفید به کار خود ادامه دهند.دوربین های مداربسته ای که این امکان را دارند میتوانند با وضعیت سیاه و سفید تصویررا ارائه دهند.کیفیت تصویر این قبیل دوربین ها در هنگام شب به شفافیت روز نمی باشند .
منظور از عدم شفافیت،فوکوس نبودن تصویر است که ناشی از تغییر فاصله کانونی به دلیل استفاده از طول موجهای مادون قرمز برای دید در شب در دوربین مداربسته می باشد .

DHC
نوعی تکنولوژی تصویربرداری است که جهت عکس برداری از پلاک خودرو استفاده میشود،بکارمی رود. 

DNR

مخفف Digital noise reduction حذف نویز به صورت دیجیتال که در DVRهای D1این امکان وجود دارد.

Dome
دوربین سقفی
Dsp (Digital Signal Processor) پردازش سیگنال های دیجیتال که کار هر CPU می تواند باشد و به دوربین و سیستم CCTVربطی ندارد.کار DSP در CCD پردازش تصویر در حالات مختلف است.

 

 

 

 
نصب دوربین مداربسته در مهدکودک شیراز و مدارس و راه اندازی و انتقال تصویر دوربین مداربسته بر روی موبایل و گوشی در فروشگاه های شیراز