دوربینهای مداربسته ۵ مگاپیکسلی AHD

دوربین مدار بسته AHD و DVR با رزولوشن ۵ مگاپیکسل و AHD – CVI – TVI – 5MP CCTV

دوربین های مداربسته AHD و سایر دوربینهای بر بستر آنالوگ که خالق تصاویر HD می باشند روند رو به رشدی را در پیش گرفته اند. همان طور که می دانید فلسفه تولید دوربینهای AHD بر مبنای ساخت دوربینی با کیفیت تصویر بالا ولی در مقابل با قیمتی پایین بود که همانطور که در ابتدای ورود این دوربین ها به بازار پیش بینی می شد، توانست سهم بسیار بالایی از بازار را طی سال های اخیر به خود اختصاص دهد؛ چنانکه می بینیم دوربین های مداربسته HD دیگری همچون CVI یا TVI ها نتوانسته اند به اندازه AHD ها فروش داشته باشند. روند تکاملی دوربین های ای اچ دی با شروع از یک مگاپیکسل و پس از آن ۱٫۳ مگاپیکسلی ها که در زمان خود غوغایی بپاکرده بودند! تا جایی ادامه یافت که در حال حاضر دوربین های ۲ مگاپیکسلی (به عنوان پیشرفت یافته ترین در نسل کنونی)، ۳ و ۴ مگاپیکسلی نیز ارایه شدند و سرانجام شاهد متولد شدن دوربین های مداربسته AHD 5MP نیز می باشیم. دقت داریم که در تولید تصویر خروجی یک دوربین تنها سنسور تصویر دخیل نمی باشد و علاوه بر آن پردازشگر بکار رفته در PCB دوربین ها نیز می تواند در خروجی تصویر تاثیر گذار باشد (حتی با وجود یک نمونه سنسور تصویر یکسان) و درنتیجه آن سایر کمپانی های تولید کننده پردازشگرهای دوربین مداربسته نیز در جهت پیشرفت روزافزون DSP های خود، در حال افزایش پهنای باند ارسالی بر بستر کابل کواکسیال هستند تا بتوانند تصاویر با رزولوشن های بالاتر و پهنای باند بیشتری را بر این بستر انتقال دهند که و این همکاری ها و رقابت ها همواره به افزایش کیفیت تصاویر انواع دوربین مدار بسته منجر شده است.

اولین نسل از دوربین های AHD پنج مگاپیکسلی را کمپانی معتبر سونی و با معرفی سنسور تصویر IMX326 به بازار معرفی نموده است. این سنسور تصویر، یک سنسور ۶.۱۵ میلی متری است که توان ارائه تصاویر تا رزولوشن ۶ مگاپیکسل را داراست و می تواند این میزان پیکسل را با نرخ ۶۰ فریم در ثانیه انتقال دهد. سنسور تصویر ۵ مگاپیکسلی IMX326 SONY به همراه پردازنده کمپانی NEXTCHIP می تواند بر روی انواع دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP Camera) و دوربین های ۴in1 با تکنولوژی های HDTVI و HDCVI مورد استفاده قرار گیرد. سنسور تصویر سونی ۳۲۶ نیز همانند بسیاری از سنسور های تولید شده توسط این کمپانی به تکنولوژی Exmor مجهز می باشد که می تواند کاهش نویز و بهبود بازسازی تصاویر و جبران سازی تصویر را به همراه داشته باشد که مهم ترین نقطه قوت این سنسور تکنولوژی StarVis است که در سری دوربین های Dark fighter دوربین مدار بسته هایک ویژن و یا starlight در انواع دوربین مدار بسته داهوا و دیگر برندهای دوربین مدار بسته اقدام به بازسازی تصاویر رنگی در نور بسیار کم محیط می کند.

اما نکته قابل تاملی که باید به آن اشاره داشت، مبحث ضبط تصاویر و دستگاه های DVR برای ضبط تصویر دوربین های ۵ مگاپیکسل AHD است. متاسفانه (تا زمان نگارش این مقاله) در حال حاضر علی رغم تولید رزولوشن بالای تصاویر توسط دوربینهای ۵مگاپیکسلی، دستگاه های ذخیره ساز، توان ذخیره تمام فریم ریت های ارسالی از سمت دوربین را نداشته و باوجود مشاهده تصاویر با کیفیت بالا در حالت LIVE دستگاه، در زمانی که نیاز به مرور تصاویر باشد و زمان PLAY BACK شاهد افت بسیار محصوص این تصاویر می باشیم که این بدلیل فقدان پردازش های پیچیده حال حاضر بر روی دستگاه های حال حاضر است. DVR های ۵ مگاپیکسلی می توانند تصاویر دوربین ۵ مگ AHD را با نرخ فریم بر ثانیه ۶ FPS و در حالت بهتر آن که دارای قیمت بالاتری می باشد با ۱۱ فریم بر ثانیه رکورد کنند. 

در نهایت اینکه به نظر می رسد باید کمی در استفاده از دوربین های AHD با ۵ مگاپیکسل رزولوشن، صبور باشیم تا تولید کنندگان دستگاه های ذخیره ساز نیز بتوانند خود به این سرعت روز افزون در نسل حاضر دوربین های AHD برسانند و بتوان شاهد مرور تصاویری با کیفیت حالت زنده آن ها بود که همانطور که می بینیم این امر در نسل دوربین های ۲ و ۴ مگاپیکسلی AHD به تکامل خود رسیده است و تصاویر زمان پلی بک این دوربین ها با وجود پایین بودن اسمی و نسبی رزولوشن ۲ مگاپیکسلی، از خروجی پس از ضبط دوربین های ۵ مگاپیکسل بالاتر است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دوربین مدار بسته AHD ای اچ دی ۵ مگا پیکسل