دکل های دوربین مداربسته

دکل های دوربین مداربسته تجهیزاتی هستند که معمولا برای افزایش برد دید دوربین، کاهش دسترسی به آن ها و یا ایجاد زاویه دید مناسب و یا نصب آنتن های دید مستقیم از آنها استفاده می شود. در زیر به بررسی انواع مختلف دکل دوربین مداربسته یا دکل آنتن پوینت تو پونت(Point To Point) خواهیم پرداخت.

جنس دکل دوربین مداربسته

جنس دکل های دوربین مداربسته با توجه به کاربری و محدودیت های قیمت آن متفاوت است. دکل های دوربین مداربسته معمولا از جنس آهن با روکش گالوانیزه یا بدون روکش هستند. اما در شرایط خاص دکل می تواند از جنس آلومینیوم یا آلیاژهایی از آن نیز تولید شود.

از آنجایی که استفاده از آهن گالوانیزه ساخت دکل را پر هزینه تر در می آورد در صورتی که دکل در محیط غیر مرطوب قرار است مورد استفاده قرار گیرد می توان از دکل های از جنس آهن سیاه نیز استفاده گردد. لازم است بدانید که دکل بدون روکش گالوانیزه را پس از سفت و پیش از نصب، حتما می بایست با روکش ضد زنگ در ابتدا و پس از آن با رنگ پوشانده شود. همچنین استفاده از دکل های غیر گالوانیزه برای ارتفاع بیش از ۴ متر توصیه نمی شود.

انواع دکل دوربین مداربسته

دکل مکعبی: این دکل ها معمولا توسط قوطی یا پروفیل های آهنی ساخته و پرداخته می شوند. با توجه به ساده بودن ساخت این نوع دکل ها، بسیار کم هزینه هستند. این دکل ها معمولا شکل L یا T شکل دارند. از آنجایی که دکل های مکعبی مقاوت کمی نسبت به فشارهای فیزیکی دارند و پروفیل های آهن در اندازه تا ۶ متر تولید می شوند، استفاده از این نوع دکل ها تنها تا ارتفاع ۶ متری مناسب خواهد بود.

دکل لوله ای: در ساخت این دکل های معمولا از لوله های سیاه یا گالوانیزه آهن استفاده می شود. ساده بودن ساخت این دکل ها استفاده از آنها را بسیار مرسوم و پرکاربرد کرده است. مقاوت این دکل ها نسبت به فشارهای فیزیکی و باد با توجه به شکل به مراتب بیشتر از دکل های مکعبی است ولیساخت آن به صورت L شکل یا T شکل تا حدی پیچیده تر خواهد بود. ساخت این دکل ها معمولا تا ارتفاع ۱۰ متری هم انجام پذیر است.

دکل چند وجهی: دکل های چند وجهی نوع حرفه ای دکل های مداربسته محسوب می شوند. این دکل ها از ترکیب سازه های کوچک جوش داده شده پس از اتصال به هم ساختهمی شوند که معمولا قاعده ای ۶ یا ۸ وجهی دارند. ساختار عمودی دکل به صورت یک مخروط است که مقاومت فیزیکی آن را نسبت به باد و ضربات فیزیکی بسیار افزایش می دهد. این دکل ها همچنین در انواع اشکال و ساختار های گوناگون ساخته می شوند و محدودیتی از این بابت ندارند. هزینه ساخت دکل های چند وجهی معمولا به مراتب بالاتر از دکل های لوله ای و مکعبی ذکر شده در مراحل قبلی است.

دکل ماژولار: دکل های ماژولار شباهت زیادی به دکل های مخابراتی دارند و برای شرایط و مکان هایی که در آنجا باد فراوان می وزد توصیه و استفاده می شوند. این دکل ها مقاوت فیزیکی بسیار بیشتری نسبت به باد دارند ولی نسبت به ضربات فیزیکی آسیب پذیر هستند.