دید در شب یا مادون قرمز (IR) دوربین مداربسته چیست؟

ndn nv af n,vfdk lnhvfsji

  اینفرا رد infrared) IR) به طیف مادون قرمزگفته می شود که در دوربین های دید در شب IR از طریق استفاده از LED های مادون قرمز به محیط اطراف خود پس از ساطع کردن طیف مادون، امکان تصویر برداری در شب را نیز فراهم می آورند.
امواج مادون قرمز به قسمتی از طیف موج اطلاق می شود که به وسیله چشم انسان قابل روئیت نیستند ولی به وسیله فیلتر های تصویری تعبیه شده در دوربین ها قابل شناسایی هستند. از این طریق دوربین های دید در شب قادرند در تاریکی مطلق و بدون به وجود آوردن نور مرئی محیط اطراف خود را برای ایجاد تصویر روشن کنند.
 نور مادون قرمز (یا آی آر) نسبت به نور مرئی از برد کمتری برخوردار است و قسمت وسیعی از طیف آن امکان عبور از شیشه های ضخیم را ندارد پس در صورت وجود شیشه در مسیر دوربین نور تابیده شده از ال ای دی های مادون قرمز به وسیله آن منعکس خواهد شد. پرتو مادون قرمز همچنین امکان شناسایی رنگ ها برای حسگر دوربین را از بین خواهد برد و تمامی تصاویری که از طریق این روشنایی ضبط شده باشند به صورت سیاه و سفید نمایش داده می شوند.

نقاط ضعف دید در شب IR دوربین مدار بسته

با وجود اینکه به جهت سادگی و هزینه کم استفاده از دید در شب IR در دوربین های مداربسته مرسوم شده است و در قیمت دوربین مداربسته دید در شب فقط اختلاف اندکی از بابت قیمت با انواع بدون IR آن وجود دارد ولی با این حال، این شکل از دید در شب دارای نقاط ضعف خود نیز هستند:

  • اشباع تصویر: بزرگترین نقطه ضعف دید در شب IR دروبین مداربسته اشباع شدن تصویر به دلیل نزدیک شدن اجسام یا افراد به دوربین است. به دلیل پرتاب نور بالا در دوربین های دید در شب و سیاه و سفید بودن تصویر در صورت نزدیک شدن افراد به سمت دوربین ممکن است صورت آنها به طور کامل روشن به نظر رسد که امکان تشخیص صورت را کاهش می دهد. مکانیزم Smart IR برای جبران این نقطه ضعف ایجاد شده است و با تنظیم IR دوربین احتمال اشباع شدن اجسام نزدیک به دوربین را کاهش می دهد.
  • انعکاس روی سطوح: سطح فلزی و صیغلی نور مادون قرمز را به نحوی متفاوت تر از نور مرئی منعکس می کند. این موضوع  امکان دیدن اجسام پشت شیشه را کاهش می دهد و یا پلاک خودروها را بر اثر انعکاس امواج مادون قرمز به صورت کاملا روشن به نظر می رسند. بنابراین معمولا دوربین های دید در شب را به صورت بدون IR انتخاب کرده و برای خواندن پلاک از نور مرئی استفاده می شود.
  • برد پایین: شدت انتشار امواج مادون قرمز نسبت به نور مرئی از برد کمتری برخوردار است و حتی LEDهای مادون قرمز در صورت زیاد بودن از نظر تعداد هم نور محدودی را ایجاد می کنند. برد مفید دوربین های دید در شب معمولا بیش از ۳۰ متر نیست و برای محیط کاملا تاریک و باز باشد این برد کمتر نیز خواهد بود.

دید در شب EXIR چیست؟

LEDهای دید در شب EXIR نوعی از LED های پرقدرت دید در شب هستند که به علت سر عدسی شکل خود، تمرکز بیشتر و انتشار متمرکز تر، برد دید در شب بسیار بیشتری را نسبت به LED های معمولی برای دوربین های مداربسته ایجاد می کنند. استفاده از دوربین هایی که در آن ها از این ال ای دی ها استفاده شده، به منظور روشنایی در محیط های تاریک و برای ایجاد دید در شب برد بالا بسیار مناسبتر می باشد.