نحوه انتخاب دوربین مداربسته مناسب

    فروش عمده همکار پکیج دوربین مداربسته dvr nvr شبکه نعیم پردازش npico.ir

         انتخاب دوربین مدار بسته مناسب جهت برآورده سازی انتظارات، کار خیلی مشکلی نیست. برای این کار فقط کافیست که نیاز خود را بدانید و تا حدی هم در رابطه با قابلیت های دوربین های مداربسته اطلاعات داشته باشید. بیایید تا کمی در این مورد با هم همراه باشیم:
در ابتدا باید نوع سیستم مداربسته خود را مشخص کنید. سیستم های مدار بسته به دو دسته اصلی آنالوگ و تحت شبکه تقسیم می شوند.
    سیستم مداربسته آنالوگ: ارزان قیمت، ساده و پرکاربرد هستند. تقریبا تمامی دوربین های نصب شده در منازل کوچک، واحدهای تجاری و اداری عادی دوربین آنالوگ می باشند.
    سیستم مداربسته تحت شبکه: دوربین های تحت شبکه (IP Camera) دوربین هایی معمولا پرهزینه تر و اما تخصصی تر هستند. این دوربین ها دارای تکنولوژی جدیدتری نسبت به دوربین های آنالوگ هستند و امکان دستیابی به کارهای تخصصی تر و کیفیت تصویر بسیار بالاتر را برای شما فراهم می کنند. به طور کلی دوربین های مدار بسته شبکه از بسیاری لحاظ از دوربین های آنالوگ بهترند. تنها عیب بزرگ آنها، اگر از تخصص در هنگام کار کردن با آن ها مخصوصا در حالتی که از سرور استفاده شود بگذریم، هزینه بالای آن ها می باشد. اما اگر از نظر هزینه دغدغه ای ندارید حتما به سراغ دوربین های شبکه بروید.

انتخاب نوع دوربین از نظر بدنه و کاربری

دوربینهای مدار بسته از نظر نوع و شکل ظاهری بدنه و کاربری آن ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می گردند که از انواع پرکاربرد آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
    √ دوربین دام: دوربین سقفی با شکل نیم دایره است که برای محیط های مسقف اداری، تجاری و یا مسکونی مورد استفاده قرار داده می شود. این دوربین ها می توانند به صورت دوربین دید در شب IR و یا بدوت آن باشند.
    √ دوربین بولت یا بالت: دوربین بولت (Bullet) یک دوربین دیواری به شکل استوانه است که اغلب در محیط های غیر مسقف یا صنعتی با توجه به مقاومت آن ها در مقابل گرد و غبار و آب و رطوبت، نصب می گردد. دوربین بالت معمولا دارای دید در شب IR می باشد.
    √ دوربین باکس: دوربین صنعتی یا باکس یک دوربین مکعبی شکل و بدون لنز است و معمولا دارای کیفیت تصویر مناسب تری نسبت به انواع دیگر دوربینهای مداربسته است و به دلیل نداشتن لنز می توان لنز مناسب را با توجه به محیط و محاسبه زاویه مناسب بر روی آن ها نصب کرد. این دوربین ها معمولا در محیطهای صنعتی، روی صندوق های فروشگاهی یا رو به روی راهروها و ورودی ها نصب می شوند. دوربین های صنعتی یا باکس به نوعی فاقد دید در شب IR هستند ولی با توجه به کیفت مطلوب خود قادرند تا با حداقل ترین نور محیط تصویری قابل قبول را ارائه دهند.
    √ دوربین گردان (PTZ): دوربین چرخشی یا دوربین گردان، دوربین هایی با لنز زوم اپتیکال هستند که قادرند تا زاویه خاصی بچرخند. معمولی ترین نوع دوربین گردان تا ۱۸۰ درجه قابلیت چرخش دارد که این چرخش تا ۳۶۰ درجه نیز می تواند انتخاب شود و جزئیات را با اندازه های دلخواه و در جهات مختلف به شما نشان دهند. این دوربین ها معمولا در فضاهای وسیع که نیاز به نظارت چند جهته محسوس است نصب می شوند. در نصب دوربین های گردان می توان از انواع با یا بدون دید در شب IR انتخاب گردند.

    √ دوربین های مینیاتوری (دوربین مخفی): دوربین های مینیاتوری، دوربینهای کوچکی می باشند که با هدف عدم امکان تشخیص دوربین ساخته شده اند. این دوربین ها با اندازه های مختلفی ساخته می شوند و معمولا کیفیت تصویر متوسطی دارند. استفاده از این دوربین ها تنها در محیط ها داخلی امکان پذیر می باشد. 

پس از انتخاب نوع دوربین حال اجازه دهید تا کمی در مورد کیفیت تصویر خود دوربین ها هم صحبت کنیم. کیفیت تصویر دوربین های آانالوگ با واحدی به نام تیوی لاین (TV line) مشخص می شود. تیوی لاین در واقع معادل رزولوشن در سیستم دیجیتال است. برای آشنایی بیشتر با این المان می توانید به جدول زیر هم توجه کنید.

 

کاربرد توضیحات کیفیت تصویر
فضاهای کوچک (تا ۱۰متر مربع)، محیطهای کم اهمیت کیفیت تصویر متوسط ۴۰۰TVL
فضاهای متوسط (تا ۲۰ متر مربع)، محیط های با درجه اهمیت متوسط کیفیت تصویر متوسط به بالا ۵۰۰TVL
فضاهای متوسط (تا ۳۰ متر مربع)، میحطهای با درجه اهمیت متوسط به بالا کیفیت تصویر بالا ۶۰۰TVL
فضاهای باز یا محیط های با اهمیت بالا بیشترین کیفیت سیستم انالوگ ۷۰۰TVL

توجه داشته باشید که کیفیت تصویر ۷۰۰ تیوی لاین کیفیت خیلی بالایی در مقایسه با دوربین دیجیتال نیست و در صورت معادل سازی کیفیت تصویر خروجی حدودا ۰٫۵مگا پیسکل خواهد بود. د حال حاظر و تا زمان نگارش این متن دوربین هایی با کیفیت ۱۲۰۰ تی وی لاین که سنسور تصویرشان ساخت شرکت سونی نیز می باشند در دسترس است که کیفیت بسیار مناسبی را با توجه به هزینه خود به ارمغان آورده اند.

نمونه دیگر دوربین ها، دوربین های مداربسته ای هستند که از همان بستر آنلوگ یعنی کابل کواکسیال جهت انتقال تصویر دوربین های مداربسته این نمونه، بهره می برند. از جمله این دوربینها می توان به دوربین های مدار بسته ای اچ دی (AHD) و دوربین مداربسته اچ دی سی وی آی (HD-CVI)، HD-TVI و یا HD-SDI اشاره کرد که در مقالات دیگر به صورت مفصل به هر کدام از این انواع پرداخته شده است. خروجی تصویر این دوربین ها نیز بر حسب مگاپیکسل محاسبه می شود که دارای کیفیت های مختلفی تا ۳ مگا پیکسل (در حال حاضر) هستند. خصوصیت اساسی این دوربین ها در واقع کیفیت بالاتر آن ها نسبت به نسل قبلی خود و تا حد مگاپیکسلی هستند که در عین حال دارای قیمت های بسیار مناسب تری نسبت به نصب دوربین مداربسته شبکه دارند.

با اطلاعات داده شده در این مقاله شما خواهید توانست تا حد زیادی نیازهای خود را شناسایی کرده و دوربین مناسب خود را انتخاب کنید تا پس از برقراری ارتباط با مشاورین ما با با آسودگی خاطر سیستم خود را خریداری کنید.

همچنین برای آگاهی بیشتر در مورد آن ها می توانید با بخش فروش تماس برقرار کنید.


مطالب مرتبط:

چند نکته در انتخاب دوربین مداربسته

دوربین مداربسته اچ دی HD چیست؟

میزان برد دید دوربین مداربسته 


آموزش نصب دوربین مدار بسته

نصب و فروش دوربین مدار بسته و پخش و فروش به همکار